Zorunlu Bes Nedir ve Nasıl İptal Edilir

23 Nisan 2020 Genel

Zorunlu Bes

Zorunlu Bes aboneliği ve iptali, son dönemde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını yakından ilgilendiren bir sistemi ifade etmektedir. Nitekim herhangi bir sigortalı işte çalışanların zorunlu olarak dahil edildiği bu sistem, vatandaşların emekli olduklarında daha iyi bir yaşam standardına sahip olması adına uygulamaya konan yasal bir süreçtir. Ülkemizde yaşamını sürdüren milyonlarca işçi ve memur Bireysel Emeklilik Sistemi (Bes) adı verilen uygulamaya tabi tutulmaktadır. Çalışmalar sonucu alınan ücretlerden kesinti ile gerçekleşen Bes, Otomatik Katılım Sistemi dahilinde faaliyete geçirilmektedir. Zorunlu Bes, her ne kadar Türkiye genelindeki 45 yaş altındaki memurlar ve 250 ile bin arası çalışanı bulunan firmalar için yerine dahil olunması gereken bir uygulama olsa da vatandaşlar diledikleri takdirde bu uygulamada kalmak istemediklerini beyan ederek ayrılma çıkış yapma imkanına sahiptirler.

Bireysel Emeklilik Sisteminden ve Otomatik Katılım Sisteminden ayrılmak veya bir başka deyişle Bes iptali için birtakım uygulanması gereken yasal prosedürler bulunmaktadır. Ancak tüm bu detaylı bilgilere geçmeden önce zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi (Bes) hakkında önemli noktalara değinmek gerekmektedir.

Zorunlu Bes Nedir?

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi, kısaltılmış haliyle Bes; ülkemizde çalışma hayatını sürdüren vatandaşların, aktif çalışma süreleri içerisinde, emekli olmaya hak kazandıktan sonra daha iyi bir yaşam koşullarına sahip olabilmeleri adına gelir elde etmelerini sağlayan bir sistemdir. Bes kavramını daha net bir şekilde açıklamak gerekirse, söz konusu uygulama bir nevi özel emeklilik sistemi yerine geçmektedir.

Zorunlu Bes hesaplama uygulamasında, çalışanların prime esas kazançlarının %3'lük kısmı, sistemde oluşturulan fona aktarılmaktadır. Dolayısıyla çalışan kişiler, elde ettikleri ücretlerinden belirtilen oranda kesintiler yaparak, özel bir şekilde emeklilik sistemine dahil olmaktadır. Emekli olduklarında bu tutarı da emekli maaşı gibi elde edebileceklerdir.

Öte yandan zorunlu Bes uygulamasına tabi olan kişiler, diledikleri takdirde %3 olarak belirlenen kesinti oranını artırabilme imkanına sahiptir. Sisteme yatırılan primlere karşı devlet desteği de verilmektedir. Dolayısıyla kişiler bir yandan kendi ücretlerinden kesinti yaparak sistemde para biriktirirken bir yandan da devletin desteği ile bu tutarı artırabilmektedir. Zorunlu Bes uygulamasında düzenli olarak yatırılan primlere karşı devletin katkı oranı %25 olarak belirlenmiştir. Ancak her emeklilik sisteminde olduğu gibi zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminde de alınacak tutarlara ilişkin birtakım şartlar ve ön koşullar bulunmaktadır. Söz konusu Zorunlu Bes şartlarına dair detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Zorunlu Bes Ne İşe Yarar?

Zorunlu Bes uygulamasının işlevi, bu sisteme tabi tutulan vatandaşlar tarafından araştırma konusu haline getirilmiştir. Zira çalışan memur ve işçiler, emeklerinin karşılığı olarak elde ettikleri ücretlerden %3 oranında kesinti yaşamaktadır. Bu kesintilerin gerçekten ne amaca hizmet ettiğine dair detaylı bilgilere ulaşmak isteyen kişiler, zorunlu Bes uygulamasının faydalarını da derinlemesine araştırma konusu haline getirmektedir.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sistemi yani Bes; temel anlamda kullanıcılara birtakım avantajlar sağlamaktadır. Bireysel Emeklilik Sistemi; öncelikle insanların birikimler yaparak geleceklerini garanti altına almalarına ve emekliliklerinde yüksek yaşam standartlarına sahip olmalarına uygun zemin oluşturmaktadır. Devletin sunduğu imkanlardan yararlanarak Bes uygulamasına dahil olan kişiler, emekli oldukları dönemde yüksek refah seviyesine sahip olabilmekte ve çalışmadan emekli maaşları ile geçimlerini kolaylıkla sağlayabilmektedir.

Zorunlu Bes sisteminin katılımcılara sunduğu en büyük avantajlardan biri; para biriktirmek için en uygun yöntem olmasıdır. Çünkü para biriktirmek ciddi disiplin ve özveri isteyen bir husustur. Büyük meblağlarda birikimlere ulaşmak için kişilerin sebat ederek ve kararlılıkla birikimlerini aksatmadan köşeye koymaları önemlidir. Bu noktada Bes sayesinde kişiler, kolaylıkla emeklilik dönemlerinde sahip olabilecekleri yüksek tutarlarda paralara sahip olabilmektedir. Zira kişinin güçten düştüğü ve masraflarını karşılamada zorlandığı dönemler olan yaşlılıkta Bireysel Emeklilik Sisteminden elde edilen gelirler pek çok sorunun çözümünde adeta kurtarıcı rolü üstlenmektedir.

Öte yandan Zorunlu Bes uygulamasında, devlet desteği olması bu sayede birikim yapmak isteyenler için muhteşem bir teşviktir. Çünkü kişilerin ücretlerinden kesilen meblağlar ile kişinin Bes hesabında bir havuz oluşturulurken, bu havuza en büyük katkılardan biri de bizzat devlet tarafından verilmektedir.

Zorunlu Bes Kimleri Kapsar?

Zorunlu Bes uygulaması kapsamı, çıkarılan ve yürürlüğe konan kanun çerçevesinde belirlenmiştir. Bu bağlamda kısaca açıklamak gerekirse 1972 yılından sonra dünyaya gelen ve T.C. vatandaşı olan tüm kişiler, zorunlu Bes kapsamına alınmaktadır. Öte yandan çalışanlar arasında özel sektör veya kamu çalışanı gibi bir ayrım bulunmamaktadır. Dolayısıyla memurlar ve işçiler, zorunlu Bes sistemine tabi tutulmaktadır.

Zorunlu Bireysel Emeklilik Sisteminde de bazı usul ve esaslar bulunmaktadır. Bes şartları olarak dikkat çeken bu koşullara dair detaylı bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Zorunlu Bes Şartları?

Zorunlu Bes koşulları, söz konusu sisteme tabi tutulan kişilerin hakkında detaylı bilgilere ulaşmak istediği konulardan biridir. Nitekim Bireysel Emeklilik Sisteminin kendi içinde bazı kuralları bulunmaktadır. İlgili kanunda belirtilen zorunlu Bes koşulları şu şekilde ifade edilmiştir:

Bes kapsamında havuza aktarılan çalışan katkı payı, SGK Prime esas kazancın %3'üne karşılık gelen tutardır. Söz konusu tutar en geç çalışanın ücret ödeme gününü takip eden iş günü, işveren tarafından şirkete aktarılmaktadır.

İşveren bu madde uyarınca katkı payını zamanında şirkete aktarmaz ya da geç aktarırsa çalışanın birikiminde oluşan parasal kaybından sorumlu tutulmaktadır. Bu kapsamda ilgili çalışan, otomatik katılım hakkında emeklilik sözleşmesinde belirtilen tutardan daha yüksek bir tutarda kesinti yapılmasını işvereninden talep edebilme imkanına sahiptir.İşverenlerin, zorunlu Bes uygulaması kapsamında belirtilen yükümlülüklere uymaması haline meydana gelen her bir ihlal için Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca 100 Türk Lirası idari para cezasına çarptırılmaktadır.

Çalışanlar, zorunlu Bes sistemine dahil olduğunun kendisine bildirildiği tarihin akabinde iki aylık zaman içinde sözleşmeden cayabilme hakkına sahiptir. Cayma durumunda ödenen katkı payları ve hesabında bulunan yatırım gelirleri, 10 iş günü içinde cayma hakkını kullanan çalışanın hesabına iade edilmektedir. Zorunlu Bes çıkış.

Öte yandan çalışanların bu hükümlere göre cayma hakkını kullanmaması durumunda, sisteme girişte yalnızca 1 seferlik olacak şekilde, Devlet katkısı hak etme ve ödeme koşuluna tabi olmak şartıyla bin Türk lirası tutarında ilave devlet katkısı sağlanmaktadır. Zorunlu Bes çıkış.

Zorunlu Bes Ne Kadar?

Zorunlu Bes uygulaması aylık tutarı, çalışanın prime esas kazancının %3'ü kadar olmaktadır. Ancak çalışan aylık daha yüksek bir tutarda birikim yapmak istemesi halinde bu talebini işverenine yönlendirerek, en geç ücret ödeme gününden üç iş günü öncesinde bildirim yapması gerekmektedir. Zorunlu bes hesaplama.

Çalışan kişi cayma veya çıkış hakkını kullanmayıp zorunlu Bes uygulamasında kalmaya devam ederse, devlet aylık katkı payının %25'i desteğinden faydalanabilmektedir. Bunun yanında sistemde en az 10 yıl kalıp birikimlerini maaş olarak almaya karar veren kişiler için devlet toplam birikimin %5'i oranında bir katkı daha sağlamaktadır. Zorunlu bes hesaplama.

Zorunlu Bes Nasıl İptal Edilir?

Zorunlu Bes iptali işlemleri için şu yöntemler kullanılmaktadır:

  • Çalışanın ücretinden yapılan kesintinin Bes şirketine geçmesinden sonra kendisine bildirim yapılır.
  • Bu bildirimden itibaren cayma hakkı kullanılarak otomatik Bes'ten ayrılmak isteyen çalışan 2 ay süre içinde başvuruda bulunmalıdır.
  • Zorunlu Bes iptali, Bes'in yapıldığı sigorta şirketine online olarak iptal formu doldurularak veya dilekçe yazımıyla yapılabilmektedir.
  • Talebi zamanında şirkete ulaştıran kişilerin daha önceden ücretinde yapılan kesintiler, 10 iş günü içinde çalışanın hesabına yatırılmaktadır.
Zorunlu Bes İptali, uygulamasında cayma hakkı süresi dışında yapılan iptal işlemlerinde de şirketin gönderdiği ayrılma talep formu doldurulup imzalanmalıdır. Bunun akabinde 20 iş günü içinde kesilen ücretler Bes iptali yapan kişinin hesabına yatırılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan En Uygun İhtiyaç Kredisi Masrafsız başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. İhtiyaç Kredisi kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 23.04.2020 Tarihinde Güncellenmiştir.

Yorumlar

Kırdi ihtiyacım var aylık net gelirim 2324

Ayhan Ercan

20 Mayıs 2020


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön