Vergi Yapılandırma Kredi Kartı İle Ödeme

24 Mart 2020 Kredi Kartı

Vergi Yapılandırma 2019 ve 2020

Kredi kartıyla yapılandırılmış vergi borcunu ödeme yöntemlerini kullanarak 7143 sayılı Kanun kapsamında taksitlendirilmiş vergi borçlarını ödemek için Vergi Dairelerinde sıra beklemeye son verebilirsiniz. İlgili kanun kapsamında yapılandırma taksitlerini zamanında ödemeniz yapılandırmamız devamı için büyük önem taşımakta olup vergi dairelerinde sıra beklemek yerine;

 • Gelir İdaresi web sitesi,
 • Bankaların internet bankacılığı hizmetleri
Aracılığıyla yapılandırma taksitlerinizi herhangi bir sıra beklemeden kredi kartınızla gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartınızla vergi yapılandırma borcunuzu ödemek için kredi kartınızın internet alışverişlerinde kullanımına izin vermeniz gerekmekte olup izin işlemleri için banka şubemizle veya bankanız müşteri hizmetleriyle görüşmeniz gereklidir.

Vergi Borcu Ödemesi Nasıl Yapılır?

Vergi borcunu ödeme 2016-2017-2018-2019-2020 işlemlerini klasik yöntem olarak Vergi Dairesi şubelerinden gerçekleştirebileceğiniz gibi online ortamlardan kredi kartınızla kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Kredi kartınızın internet alışveriş iznini vermeniz ardından online vergi borcu sorgulama ve ödeme yöntemlerinden yararlanarak günü gelmiş vergi borcunuzu kredi kartınızla ödeyebilir, herhangi bir gecikme faizi veya yasal takibe düşmekten kurtularak borcunuzu bir ay daha öteleme şansından yararlanabilirsiniz.

Online Vergi Borcu Sorgulama ve Ödeme

Online vergi borcu sorgulama yöntemleri günü gelmiş vergi borçlarınızı öğrenme ve ödeme yapma için sizi vergi dairesi şubelerine gitme zorunluluğundan kurtarmaktadır. İnternet bağlantısı bulunan herhangi bir noktadan;

 • E-Devlet,
 • Gelir İdaresi Başkanlığı,
 • Kredi kartına sahip olduğunuz bankanın internet şubesi
Aracılığıyla yapılandırılan vergi borcunuzu sorgulayabilir, sorgulama sonrası öğrenmiş olduğunuz borcunuzun ödemesini kredi kartı bilgilerinizi kullanarak kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

E-Devlet Vergi Borcu Sorgulama ve Taksitli Ödeme

E-Devlet’ten vergi borcu sorgulama 2016-2017-2018-2019-2020 işlemi için sekmesi üzerinden kimlik doğrulama yapılarak gerçekleştirilmektedir. Kimlik doğrulama için;

 • E-Devlet Şifresi,
 • Mobil İmza,
 • Elektronik İmza,
 • TC. Kimlik Kartı
Yöntemlerinden herhangi birisi kullanılabilir. İlgili yöntemlerin kullanılarak e-Devlet üzerinden sorgulama ve ödeme yapılabilmesi için e-Devlet şifresine sahip olunması gereklidir. Henüz e-Devlet şifresini almamış vergi borcu mükellefleri en yakın PTT şubesini ziyaret ederek 2 TL karşılığında e-Devlet şifrelerini alabilirler. E-Devlet şifresini almanın ardından yukarıda paylaştığımız linke giriş yaparak vergi borçlarını sorgulayabilir, e-Devlet üzerinden otomatik olarak yönlendirilen İnternet Vergi Dairesi üzerinden kredi kartı ile vergi borçlarının ödemesini gerçekleştirebilirler.

Gelir İdaresi Başkanlığı Vergi Borcu Sorgulama ve Taksitli Ödeme

GİB’den vergi borcu sorgulama 2016-2017-2018-2019-2020 işlemi için gib linkine giriş yapılarak açılan sayfada;

 • TC. Kimlik No ile Giriş,
 • 6736 Yapılandırma Tecil/Tahakkuk Fiş Numarası ile Giriş
Seçeneklerinden herhangi birisi seçilerek sorgulama ve ödeme işlemleri kolayca yapılabilir. Öncelikle sayfaya giriş için yapılan kimlik doğrulamanın ardından vergi yapılandırma borcu yapılması gerekmekte olup sorgulama sonrası ilgili borcun ödemesi için kredi kartının kullanılması gereklidir. Kredi kartınızın kart numarası, son kullanma tarihi ve CVV kodu girişini yaparak kredi kartına tek çekim vergi yapılandırma borcu ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

İnternet Bankacılığı Vergi Borcu Sorgulama ve Taksitli Ödeme

İnternet bankacılığından 2016-2017-2018-2019-2020 vergi borcu sorgulama işlemini gerçekleştirebilmeniz için bankanızın internet şubesini kullanıyor olmanız ve kredi kartınızın internet üzerinden ödeme yapma izninin verilmiş olması gereklidir. Kredi kartınızın internet ödeme iznini vermek ve bankanızın internet şubesine giriş şifresini temin etmek için banka şubelerine müracaat etmeniz gereklidir. İlgili izni vermenin ve internet şube şifresini almanın ardından banka web siteniz üzerinden internet şubeye giriş yapmanın ardından Kurum Ödemeleri / Ödemeler sekmeleri altında yer alan vergi borcu ödeme sekmesini kullanarak kredi kartınız üzerinden vergi borcunuzu ödeyebilirsiniz. Vergi borcunuzu internet şubesinden kredi kartıyla ödeyebilmek için;

 • Halkbank,
 • Ziraat Bankası,
 • İş Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Garanti BBVA,
 • Akbank,
 • Şekerbank,
 • TEB
Bankalarının kredi kartına sahip olmanız yeterlidir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı ile Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Kredi Kartı kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 24.03.2020 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön