Ticari Araç Kredisi

23 Eylül 2019 Taşıt Kredisi

Ticari araç kredisi almak, bankalar tarafından sunulan cazip faiz oranları ve 60 aya varan vade seçenekleri ile mümkün olmaktadır. TIR, minibüs, ağır araç, kamyon, TIR ya da otobüs gibi ağır araçlar ticari araç kategorisine girmekte olup bankalardan ticari araçların hem sıfırı hem de ikinci el için kredi almak mümkündür.

Ticaret, sanayi ya da hizmet sektöründe faaliyet gösteren tüzel ya da özel kişiler bankalara başvuruda bulunarak düşük faizli kredi seçeneklerinden faydalanabilirler. Ticari araç kredisi veren bankalar 1 ile 60 ay vade aralığında kredi seçenekleri sunarken, faiz oranları da bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Her bankanın müşterileri için sunduğu farklı koşullar bulunmaktadır.

Ticari Araç Kredisi Alınabilmesi İçin Şartlar Nelerdir?

Ticari araç kredisinden faydalanarak araç sahibi olunabilmesi için bazı şartlara uygunluk sağlanması gerekmektedir. Ticari araç kredisi şartları şu şekilde sıralanır;

  • Ticari araç kredisi başvurusunda bulunulabilmesi için 18 yaşından büyük olunması gerekmektedir.
  • Ticari araç kredisi için hesaplanan aylık ödeme tutarının, başvuru sahibinin gelirinin yarısından fazla olmaması gerekmektedir.
  • Ticari araç kredisi alınan araca banka tarafından ipotek konulması şarttır.
  • Başvuru sahibinin gelirinin belgelenebilir ve yeterli olması gerekmektedir.

Ticari Araç Kredisi Başvurusunda Gerekli Evraklar Hangileridir?

Ticari araç kredisi başvurularında birtakım evrakların başvuru sırasında ilgili banka şubesine teslim edilmesi gerekmektedir. Ticari araç kredisi gerekli evraklar listesi şu şekildedir;

  • Şirket yetkililerinin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopileri
  • Güncel vergi levhası
  • Oda kayıt belgesi
  • Ticaret sicil gazetesi
  • Bilanço ve gelir tablosu
  • Satın alınacak olan aracın ruhsat ya da faturasının aslı ve fotokopisi

Ticari Araç Kredisi Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

Ticari araç kredisi hesaplama işlemleri için kredi çekmek istediğiniz bankanın resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz. Bankların sitesinde bulunan kredi hesaplama araçları sayesinde faiz oranları, geri ödeme seçenekleri ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz. Bazı bankaların sitesinde ticari araç kredisi hesaplama işlemi için hizmet bulunmamaktadır. Bu durumda ilgili bankanın şubesine giderek ya da telefon bankacılığı aracılığıyla detayları öğrenebilirsiniz.

En uygun kredi hesaplamalar genel olarak bu konu ile ilgili yönetmelik kapsamında; sıfır ya da 2.ikinci el ticari araçlar için kasko değeri üzerinden yapılmaktadır. Sıfır ya da 2. el araç kredisi yüzde kaç veriliyor merak ediyorsanız; aracın kasko değeri 100 bin TL’yi aşmıyorsa %70’ine kadar, 100 bin TL’yi aşıyorsa 100 bin TL’lik kısmı için %70 aşan kısmı için %50’ye kadar kredi kullanılabilmektedir. Bu hesaplamaya bir örnek verilir ise 120 bin TL kasko değeri olan bir araç için 80 bin TL kredi kullanılabilmekte olup 40 bin TL’si peşinat olarak ödenmelidir. Ticari araç kredisi faiz oranları da aracın kasko değeri, sıfır ya da ikinci el olması, 2. ikinci el ise kaç yaşında olduğu ve başvuru sahibinin banka sicilinin durumuna göre değişiklik göstermektedir.

Ticari Taşıt Kredisi Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Ticari taşıt kredisi alınmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Başvuru yapılmadan önce alınmak istenen ticari aracın bulunması ve kontrollerinin yapılmış olması gerekmektedir. İlgili araç bulunduktan sonra araç 2. ikinci el ise ruhsatı ile, sıfır kilometre ise proforma faturası ile başvuru gerçekleştirilmektedir.

Her bankanın sunduğu ticari araç kredisi seçeneği farklı olduğundan, kredi alınmadan önce iyi araştırma yapılması faydalı olacaktır. Banka tarafından zorunlu tutulan tüm ödeme ve masraflarla ilgili detaylı bilgi alınması, sonradan oluşacak ekstra masrafların göz ardı edilmemesini sağlayacaktır. Bu sebeple elinizden geldiğince çok bankadan teklif almak hem seçenekleri değerlendirmek hem de daha avantajı bir şekilde kredi çekebilmek adına önemli bir husustur.

Bir önceki yazımız olan Kobi Paketlerinin Avantajları ve Faydaları başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Kobi Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 23.09.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön