Temiz Sicile Neden Kredi Çıkmaz

11 Ağustos 2019 Genel

Kredi Neden Çıkmaz

Bankaların sicili temiz kişilere dahi kredi vermediğini biliyor muydunuz? Hesabınızda işlem hareketi yada farklı bir harcama yapmadığınızda kredi puanınız çok düşük olacaktır. Bankalardan kredi çekmek ve kart çıkartmak için gereken evraklardan ziyade püf noktalar vardır. Temiz sicile kredi çıkmama nedenlerini size detaylandırmak istedik.

Hiçbir Bankaya Borcun Olmaması Ve Hiç Gecikmeye Veya Takibe Düşülmemesine Rağmen Kayıt Gözükmesi Durumunda Neler Yapılmalıdır?

Hatalı kayıt sebepleri çok geniş olmakla beraber geçmişe göre çok daha az rastlanmaktadır. Gerçekten geçmişte sorunlu bir kredi kaydınız olmadığına eminseniz, isim benzerliği ya da değişik nedenlerle sizin adınıza olmayan borç ile ilgili bir hatalı bir kayıt oluşturulduğunu fark etmişseniz, sorunlu kayıt ile ilgili bilgi verilmesi için kredi başvurusunda bulunduğunuz kuruma bu talebinizi iletmeniz gerekmektedir.

Müşteri itirazları değerlendirme sistemi (MİDES) olarak adlandırılan özel bir sistem aracılığıyla sorunlu kaydın gerçeklik durumunu, kaydı paylaşıma açmış Kredi Kayıt Bürosu (KKB) üyesi kuruluştan en kısa sürede öğrenerek sizi bilgilendirecektir. Bu sistem sayesinde size ait bir kaydın içerdiği bilgilerde yanlışlık olduğu ya da isim benzerliği sebebiyle başkasına ait sorunlu bir kaydın sizin kayıtlarınız arasında karışmış olduğu anlaşılırsa, yapılması gereken düzeltme işlemi bu kayıtları paylaşıma açmış olan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) üyesi kuruluş tarafından en kısa sürede düzeltilecek ve kredi başvurunuz yeniden değerlendirilecektir. Kredi Kayıt Bürosu (KKB) üyelerinin, paylaşıma açmış oldukları bilgiler üzerinde herhangi bir değişiklik ya da yorum yapma yetkisi bulunmamaktadır. Bu nedenle yanlış bir kayıt söz konusu değil ise kara listeden kaydınızı sildirmek asla mümkün olmayacaktır.

Banka Borçlarını Kapattıktan Sonra Kredi Alamamanın Nedeni Nedir?

Bütün Borçlarımı Ödedim, Hakkımda Takipte Yok. Kara Listeden Çıkmış mıyımdır? Neden Hala Kredi Alamıyorum?

İlgili konu ile ilgili herhangi bir yasal düzenleme bulunmamaktadır. Belirli dönemlerde bankaların kredi politikalarına göre değişiklik olmakla beraber, ödemesi bitmiş ve hakkında takip süreci sona ermiş kayıtlar 5 yıl sonunda silinir. Hiç ödeme yapılmamış takiplerde borçlar hukuku devreye girer ve 10 senelik bir zaman aşımı vardır. Ancak 5 sene sonradan kara listeden (KKB ve Merkez Bankası listelerinden) silinmiş olmanız, bankaların size yeni başvurularımızda kredi kullandıracağı anlamına gelmez. Banka kredi kullanım politikaları çerçevesinde kendi kayıtlarını kullanarak kredi verip vermeme hakkına sahiptir.

Kara Liste Zaman Aşımı Süresi Ne Kadar?

Kara Listede Kaç Yıl Kalacağım?

Gecikmeli kayıtlar 12 ay geriye dönük incelenmektedir. Kara Listeye girmiş daha sonra ödemesi tamamlanıp borcu bitmiş kayıtlar için 5 senelik bir süre söz konusudur. Hiç ödeme yapılmamış kayıtlarda ise zaman aşımı 10 senedir.

Geçmişte Kara Listeye Girip, Tamamen Borcunu Ödeyen Borçlular Yeni Kredi Alabilmek İçin Neler Yapmalıdır?

Öncelikle bankalarla kredi ilişkisi yerine mevduat ilişkisi kurmalı, kredi talebinde bulunulan / bulunulacak banka ve çalışanlarla bir iletişim kurmanıza yardımcı olur. Bankanın kredi dışı ürünlerini (mevduat, yatırım hesabı, otomatik fatura ödeme talimatı vb. gibi ürünler) kullanmaya özen gösterin. Kurulan ilişkiler sonrası, kredi talep eden müşteriler 3-6 ay arası, geçmişteki takip kayıtlarınızın silindiğini borcun ödendiğini gösteren belgelerle kredi ya da kredi kartı talebini bankadan şahsen yapmalıdırlar.

Kredi çekmek için bankalardan yaptığınız her sorguda kredi notunuzun düşeceğini asla unutmayın. Gereksiz sorgu yapmaktan kaçının ve bankalar ile aranızı iyi tutun. Kredi kartıyla düzenli alış veriş ve ödeme yapmak, ekstra olarak çekilen kredilerin hepsini düzenli ödemek adınıza eklenecek yeni puanlar anlamına gelir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön