Taşıt Kredisi Borcumu Ödeyemezsem Ne Olur

20 Eylül 2019 Taşıt Kredisi

Araç kredi borçlarının ödenememesi durumu şüphesiz herkesin kaçınmak isteyeceği durumlardan bir tanesidir. Ne var ki, maalesef kimi zaman böyle üzücü durumlarla karşı karşıya kalınabiliyor. Biz de okuyucularımız için böyle durumlarda ne yapabilecekleri hakkında bilgilendirici bir içerik hazırladık.

Kredi Borcunun Ödenememesi

Yönetmelik de yer alan maddeye göre, üst üste en az iki kere taksit ödenmemesi durumunda borçluya 30 gün daha tanınıyor ve borç bu süre içerisinde yeniden isteniyor. Bu sürenin 90 güne çıkması ile artık kredi borcunuzun ödeyemediğiniz anlamı çıkarılmış oluyor. Peki böyle bir durumla karşı karşıya kaldınız ve kredi borcunu ödeyemeyenler ne yapmalı diye merak ediyorsunuz, ne yapmalısınız, ne kadar faiz uygulanacak? Bankaların böyle bir durumda uygulayabilecekleri en fazla faiz oranı %30’dur.

Bu gecikme faizinin binmesi ile kredi borcumu ödeyemiyorum diyor olabilirsiniz. Böyle bir durumda banka ile anlaşma yoluna gitmeyi deneyebilirsiniz. Fakat bunu gecikme faizi binmeden bir diğer değişle az önce bahsettiğimiz 90 gün sınırına gelmeden yapmalısınız. Bu sınıra geldiğiniz takdirde, kredi notunuz da oldukça düşecek, inisiyatif tamamen bankanın elinde olacaktır.

Kredi Kartı Borcum Kaç Yılda Silinir?

Borcunuz oldu ve kredi kartı borcu kaç yılda silinir diye merak ediyor olabilirsiniz. Bu durum İcra İflas Kanunlarımıza göre zaman aşımı süresinden dolayı 20 sene olarak belirlenmiştir.

Böyle bir durumunuz varsa çıkan sicil aflarını takip etmeli ve bu haklardan yararlanmaya çalışmalısınız.

Kredi Kartı Borcu ve Hukuksal Süreç

Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur 2019 sorusuna cevap vermek için size bu süreci örnekle anlatalım. Mevcut kredi kartınız var ve borcunu birbirini takip eden 3 ay boyunca öde yemediniz. Banka bu durumda sizi bir hukuk bürosuna verecektir. Borcunuz artık bu büro tarafından sorulacaktır. Daha sonra, icra işlemi takip edecektir. Hala bir tahsilat yapılmaması halinde hukuk bürosu dosyanızı bankaya geri iade edecektir. Kredi borcu avukatlık olursa dosyanız bu şekilde 5 sene boyunca farklı avukatların elinde dolaşır. Bu süreç boyunca bankalar maaşınıza bloke koyma gibi pek çok yolu da dener. Yapılandırılmış kredi borcu ödenmezse ve belirlenmiş süre aşılmışsa, hangi hukuk firmasında dosyanız olursa olsun, artık adınız Merkez Bankası’nın kara listesine girmiş olur. Bu aşamadan sonra artık kredi alamaz, kredi kartı başvurusunda bulunamazsınız. Böyle bir durumda borçların yapılandırılması veya tek kalemde ödenmesi sizin için daha iyi bir alternatif olacaktır. Bu nedenle zaman sınırına gelmemeniz önemlidir. Böylece isminiz kara listede yer almaz, bankadan yapacağınız işlemlerden mahrum kalmazsınız.

Borç Kapatma Kredisi konulu makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.

İsminizin kara listede yer almasının yanı sıra konuta ve gündelik yaşam eşyaları hariç diğer eşyalara haciz gelme durumu da söz konusudur. Faydalanabileceğiniz diğer bir alternatif; diğer bankaların verdiği borç kapatma kredilerinden faydalanmak. Bu krediler bütün borçlarınızı tek bir yerde toplama mantığı ile işler. Bu kredi türünde de diğer kredilerde olan tüm prosedürler uygulanır. Yani bu krediyi kullanmadan tedbiri elden bırakmamalısınız. Bu krediyi kullanabilmeniz için kredi notunuzun iyi olmasının yanı sıra sabit ve yeterli bir gelirinizin de olması gerekmektedir. Yukarıdaki makalede detaylara ulaşabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Devlet Destekli KOBİ Kredisi Nasıl Alınır başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Kobi Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 20.09.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön