Taşıt Kredi Başvurusunda Nelere Dikkat Etmeli

20 Mart 2021 Taşıt Kredisi

Taşıt Kredisi Başvurusunda Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Araç kredisi başvurusu yapılırken önem gösterilmesi gereken noktalar bu krediden faydalanmak isteyen herkesin üzerinde durması gereken bir noktadır. Bu noktalara dikkat edildiği takdirde, başvurularımız kolay onay olacak, süreciniz de bir o kadar kolay ve hızlı geçecektir. Bizde okurlarımızı bu krediyi kullanmanın şartlarının neler olduğu, başvurunun nasıl yapılması gerektiği, araçlara yapılan sigortaları ve daha pek çok hususta bilgilendirmek istiyoruz.

Taşıt Kredisi Nedir?

Taşıt kredi başvurusu yapmak isteyen vatandaşlar için öncelikle bu kredinin ne olduğundan bahsedelim. Taşıt kredisi, belli bir miktar peşinat vererek, geri kalanının belirlenmiş faiz oranları, vade ve bunlara bağlı olarak oluşan aylık taksitlerin ödenerek sıfır veya ikinci el araçların alınmasına olanak sağlayan bir banka desteğidir.

Taşıt Kredisine Herkes Başvurabilir mi?

Peki bu krediyi kullanırken, taşıt kredisi şartları nelerdir? Her kredi türünde olduğu gibi, bu krediye başvurmak isteyen vatandaşların kredi notunun riskli olmayan aralıkta yer alması gerekmektedir. Ödemelerini daha önce düzenli yapmamış, hala üzerine borçlar görünen, geliri olmayan bireylerin bu krediye başvurması çok da mantıklı olmayacaktır. Böylece taşıt kredisi herkese çıkar mı sorusunun cevabını da vermiş oluyoruz.

Hayır. Krediye başvuran herkesin kredisi banka tarafından onaylanmaz. Peki öyleyse kredi başvurusunda nelere dikkat edilir diye merak ediyor olabilirsiniz. İlk önemli olan nokta daha önce de bahsettiğimiz gibi kredi notudur. Kredi notu düşük olan kişilere banka yalnızca taşıt kredisi değil, hiçbir krediyi vermek istemez. Bu nedenle hangi tür olursa olsun, başvuru yapmadan önce kredi notunuzu önceden öğrenmeniz, kredi notunuz düşük ise yükseltmeye çalışmanız yerinde olacaktır. Bankaların resmi internet sayfalarını ziyaret ederek, kredi notunu öğren kısmına tıklayarak en fazla 5 dakika içerisinde kredi notunuzun ne olduğunu öğrenebilirsiniz. Bu işlem için yaklaşık olarak 5 TL ücret ödersiniz. Notunuz düşük çıktıysa, borçlarınızı kapatarak veya mümkün olduğu doğrultuda ödeme yaparak, banka hesabınızı hareketli tutarak yani hesabınıza para yatırıp, hesabınızdan para harcayarak notunuzun yükseltmesine fayda sağlayabilirsiniz. Bu sizin kredi alma şansınızı yükseltecektir.

Taşıt, Araç ve Otomobil Kredisi Veren Tüm Bankalar?

 1. Akbank
 2. Türkiye İş Bankası
 3. Garanti BBVA Bankası
 4. Yapı Kredi Bankası
 5. ING BANK 
 6. Denizbank
 7. HSBC Bankası
 8. Odeabank
 9. QNB Finansbank
 10. Şekerbank
 11. TEB Bankası
 12. Halkbankası
 13. Vakıfbank
 14. Ziraat Bankası
 15. Alternatif Bank
 16. Kuveyt Türk Bankası
 17. Anadolubank 
 18. Fibabank
 19. Türkiye Finans
 20. Burgan Bank
 21. Albaraka Türk Bankası
 22. Ziraat Katılım Bankası
 23. ICBC Bankası

Araç Kredisi ve Kasko İlişkisi

Araç kredisi kullanana vatandaşların en çok merak ettiği sorulardan bir tanesi de araç kredisi kasko zorunlu mu sorusunun cevabıdır. Ülkemizdeki yasalara göre her araç sahibi trafiğe çıkmak için trafik sigortası yaptırmak zorundadır. Trafik sigortasını yaptırmayan kişilerin aracı trafikten men edilerek bağlanır ve ceza kesilir. Arabanızı geri almak için ise hem ceza, hem bağlanma parası, hem bağlı bulunduğu süre zarfında durduğu otoparkın parasını ödemek zorunda kalırsınız. Fakat kasko zorunlu değildir. Aracınızın kaskosu olmaması size cezaya mal olmayacaktır. Bununla beraber, aracınıza kasko yaptırmanız sizi istenmeyen durumların yaşanması halinde maddi olarak güvenceye alacaktır.

2 el taşıt kredisinde kasko zorunlu mu sorusu da çok sık olarak sorulmaktadır. Hayır. Sıfır km veya 2. el araç olması fark etmez, kasko zorunlu bir sigorta türü değildir. Bu nedenle ceza yer miyim diye endişe etmenize gerek yok. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi hırsızlık, yangın, kaza gibi istenilmeyen durumların yaşanması halinde kaskomuz sizin için faydalı olacaktır.

Kasko yaptırmaya karar verdiyseniz en önemli nokta, sizin için ihtiyacınıza en uygun teminatı seçmektir. Genellikle kasko sigortası çarpma, çarpılma, çalınma ve yanma gibi durumları kapsar. Sigorta şirketiniz ile görüşerek, vereceğiniz talimat doğrultusunda bu teminatları genişletebilir veya daralta bilirsiniz. Bu işlemlerle birlikte ödemeleriniz de bu işlemlere göre artacak ya da azalacaktır.

Bir önceki yazımız olan KOBİ Kredisi Teminatı Ve Ödeyememe Durumu başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Kobi Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.   

Konu 19.09.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön