Taşıt Kredilerinde Yapılandırma Olurmu

18 Eylül 2019 Taşıt Kredisi

Kredi Yapılandırma?

Taşıt kredisini yapılandırma, kredi kullandığınız bankada taşıt kredisinde oluşan faiz değişikliklerde kalan borcun yeni faiz oranı üzerinden yeniden hesaplanması ve taksitlendirilmesi şeklinde yapılmaktadır. Taşıt kredilerinde yapılandırma işlemleri ile ilgili detaylı bilgiye yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Yapılandırma Nedir?

Taşıt kredi yapılandırma işlemi vadeyi uzatırken daha uygun faiz oranlarından faydalanılmasını ya da taksit oranlarının düşürülmesini sağlayabilmektedir. Fakat bu noktada bilinmesi ve dikkat edilmesi gereken husus, bankanın sunduğu güncel faiz oranları ile yapılandırma faiz oranlarının farklı oluşudur. Taşıt kredisi yapılandırma yapılır mı, avantajları nelerdir, şartlar nelerdir gibi soruların yanıtları aslında bankaların sunduğu tekliflere göre değişmektedir.

Taşıt Kredilerinde Yapılandırmanın Sunduğu Avantajlar Nelerdir?

Taşıt kredisi yapılandırma işlemi faiz oranlarında oluşan değişiklik sebebiyle kredi sahibi tarafından talep edilmektedir. Bunun yanı sıra geri ödemelerde yaşanan zorluklar ya da gelirde yaşanan bir düşüş sebebiyle kredi sahibi tarafından talep edilebileceği gibi, ödemeler geciktiğinde banka tarafından da teklif edilebilmektedir. Kredi yapılandırmanın sunduğu avantajlar ise şu şekildedir;

 • Kalan borç tutarının azalmasına yardımcı olmaktadır. Krediyi çektiğiniz zamandan daha düşük bir faiz oranından faydalanarak, kredinin toplam faiz tutarının düşürülmesi mümkündür.
 • Geri ödeme planının yeniden düzenlenmesi, daha düşük oranlarda taksitlerin oluşturulmasını sağlamaktadır. Böylece ödemeler daha rahat yapılabilmektedir.
 • Kredi not olumsuz şekilde etkilenmez. Borcun yapılandırılması ve düzenli şekilde ödenmesi kredi notunu olumlu yönde etkilemektedir.
 • Borcu yapılandırarak, geri ödemeleri yapamadığınızda banka sicilinizde oluşacak olan olumsuz etkileri ortadan kaldırabilirsiniz.

Taşıt Kredisi İçin Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Taşıt kredisinde yapılandırma başvurusu ilgili bankanın şubesine verilen bir dilekçe ile yapılabilmektedir. Taşıt kredisi aldığınız bankanın şubesine giderek, taşıt krediniz için yapılandırma talep edebilirsiniz. İlgili müşteri temsilcisi size faiz oranları ve yeniden şekillendirilebilecek geri ödeme planı ile ilgili teklifleri sunacaktır. Size uygun olan teklif ile kredinizi yapılandırma yapabilirsiniz. Ödemelerinizde yaşanan gecikme sebebiyle bazı durumlarda bankada size yapılandırma teklifinde bulunabilmektir. Bu teklifler genellikle telefon bankacılığı aracılığıyla yapılmaktadır.

Taşıt Kredisi Yapılandırma İşlemlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Taşıt ya da konut kredilerinde düşük faiz oranlarından faydalanılabilmesi için yapılandırma yapılması söz konusu olabilmektedir. Fakat bu işlemde kar ve zarar hesaplamalarının iyi yapılması gerekmektedir. Kredi yapılandırmada faiz oranlarının düşmesi kar sağlarken, vade süresinin yeniden uzaması da dezavantaj oluşturabilmektedir. Bu sebeple hesaplamaların dikkatli yapılması gerekmektedir.

Geri ödemelerinizde gecikme yaşadığınız için taşıt kredinizi yapılandırma yapacaksınız, bankanın size sunmuş olduğu teklifi iyice incelemenizde fayda vardır. Zor durumda kaldığınız için gelen teklifi incelemeden kabul etmeniz adınıza zararlı olabilmektedir. Size yapılan teklifleri iyi değerlendirip, menfaatinize olan kısımlarda banka ile anlaşma yapabilirsiniz.

Taşıt Kredisi Yapılandırma İşleminde Vade Süresi Ne Kadardır?

Taşıt kredisi hesaplama ve yapılandırma işlemlerinde BDDK tarafından belirlenen üst ve alt limitler baz alınmaktadır. İlgili yönetmelik kapsamında krediler için yapılandırma vade süreleri 72 aya kadar çıkabilmektedir. Fakat taşıt kredisi için yapılandırma seçeneklerinde birçok noktada banka inisiyatifine göre farklılık gösterebilmektedir. Araç kredisi şartları ve yapılandırma şartları değişiklik göstermekte olup detaylı bilgi banka şubelerinden alınabilmektedir.

Kredi Yapılandırma mı, Borç Transfer Kredisi mi Daha Avantajlı?

Taşıt kredisi yapılandırma işlemlerinde uygun şartları elde edemezseniz borç transfer kredilerini de değerlendirebilirsiniz. Borç transferi kredisi ülkemizde faaliyet gösteren çoğu banka tarafından verilmektedir. Bu kredi ile kredi kartı, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi gibi birçok banka borcunuzu tek bankada toplama imkanına sahip olabilirsiniz. Borç transfer kredisi seçenekleri sunan bankalar genellikle uygun faiz oranları ve 48 aya varan vadeler sunmaktadır. Peki taşıt kredisini yapılandırmak mı yoksa borç transferi kredisi almak mı daha avantajlıdır;

 • Taşıt kredisi yapılandırma işlemlerinde çalıştığınız banka tarafından borcunuzu ödeyebilmeniz adına daha uygun faiz oranları sunulabilmektedir. Borç transfer kredisinde ise belirli zamanlarda yapılan kampanyalar ile uygun faiz oranları sunulmaktadır. Bu durumda hangisinin avantajlı olacağı günün koşullarına ve bankadan bankaya değişen faiz oranlarına göre değişebilmektedir.
 • Borç transfer kredisi vade süresi maksimum 36 ay olmaktadır. Taşıt kredisi yapılandırma işleminde ise vade süresi duruma göre 72 aya kadar çıkabilmektedir.
 • Borç transferi kredisinin sunduğu avantaj, birden fazla borcu tek bir çatı altında toplamasıdır. Taşıt krediniz haricinde kredi kartı ya da ihtiyaç kredisi borcunuz bulunuyorsa bunu tek bir bankaya alarak yapılandırma fırsatı sunulur. Sadece taşıt kredisi borcunuz varsa kendi bankanız ile yapılandırma anlaşmasına gitmek daha avantajlı olabilmektedir.

Borç Transfer Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

Bankaların sunduğu borç transfer kredisi, bazı bankalarda tüm banka borçlarını kapsarken bazı bankalarda yalnızca kredi kartı borcu için verilebilmektedir. Bu kredilerde sigorta ve kredi tahsis ücreti alınmaktadır. Borç transfer kredisi alabileceğiniz bankalar şu şekilde sıralanmaktadır;

Borç Kapatma Kredisi konulu makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.

 • Tüm banka borçlarınızı bir yerde toplamak için;
  • Şekerbank’tan 100 bin TL’ye kadar,
  • Denizbank’tan emeklilere özel 65 bin TL’ye kadar,
  • Halkbank’tan 50 bin TL’ye kadar,
  • QNB Finansbank’tan 50 bin TL’ye kadar,
  • Burgan Bank’tan 100 bin TL’ye kadar kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.
 • Kredi kartı borcuna özel borç transfer kredisi için;
  • Vakıfbank’tan 20 bin TL’ye kadar ve 18 aya varan vadelerle,
  • Akbank’tan 20 bin TL’ye kadar 12 aya varan vadelerle,
  • CEPTETEB ’ten 10 bin TL’ye kadar ve 9 aya varan vadelerle kredi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir  başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. İhtiyaç Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.   

Konu 18.09.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön