Mikro Kredi Veren Bankalar 2019

9 Şubat 2020 Genel

Mikro Kredi Nedir?

Mikro kredi veren kurum ve bankalar 2019 yılında da kadınların iş hayatına girmelerine destek oluyor. Mikro kredi bankacılık hizmetleri kullanmakta zorluk çeken girişimciler, küçük işletmeler ve ev hanımları için kredi sağlanan bir finansal hizmettir. Girişimcilere ve kadınlara verilen bu kredi kapsamında herhangi bir teminat istenemez. Böylelikle girişimciler sermaye elde ederek hayallerindeki işi yapabilme fırsatı elde edebilir.

 • Akbank Mikro Kredi
 • Türkiye Grameen Mikro Finans Programı
 • Kadın Emeği Destekleme Vakfı
 • Aktif Bank

Mikro Kredi Başvurusu

Akbank Mikro Kredi

Akbank gelir belgesiz kredi fırsatını ev hanımlarına ve serbest meslek sahiplerine sunuyor. Akbank tarafından sunulan bu kredi kapsamında en fazla 20.000 TL’ye kadar gelir belgesiz kredi verilmektedir. Akbank mikro kredinin vadesi ise 60 ayı bulmaktadır. Kefilsiz ve gelir belgesiz sunulan bu kredi ye başvurular Akbank Direkt uygulamasından ve Akbank İnternet Şubeleri üzerinden yapılmaktadır. Eğer internet bankacılık şifreniz yoksa Akbank müşteri hizmetlerini arayarak (444 2 525) şifrenizi öğrenebilirsiniz. %2,60’dan başlayan faiz oranlarıyla kredinizi alabilirsiniz. Bu kredide vadeyi uzun seçmeniz kredinizin onaylanma olasılığını arttıracaktır.

Türkiye Grameen Mikro Finans Programı (TGMP)

Türkiye Grameen Mikro Kredi almak için öncelikle bir işletme fikri üretmelisiniz. Türkiye genelinde 91 şubesi bulunan TGMP den ilk defa mikro kredi alacaklar en fazla 1.000 TL mikro kredi alabilirler. Kadınlarında iş hayatına katılarak evlerinden veya küçük işletmeler kurarak ekonomiye katılmalarını amaçlayan bu program yoksulluğun olmadığı bir Türkiye kurmayı hedeflemektedir. Ev hanımlarına verilen bu kredide her kadın TGMP personeline iş fikrini anlatmalıdır. Ayrıca personele iş için ne kadar krediye ihtiyacınız olduğunu da belirtmelisiniz. Bu iş fikrini 5 kişilik gruplar halinde yapmalısınız. Başvurunuz kabul edilirse başvuruyu yapan bu 5 kişilik ekibe 3 gün boyunca Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) tarafından gerekli eğitimler verilir. Geri ödeme süresi ise 46 hafta olup ödemeler TİSVA ya yapılmaktadır.

Mikro Kredi Veren Kuruluşlar

Kadın Emeğini Desteleme Vakfı

Kadın Emeği Destekleme Vakfı(KEDV) mikro kredi veren vakıflar arasındadır. KEDV her yıl belli periyotlarda sponsorlar eşliğinde mikro kredi fırsatı sunmaktadır. Son olarak KEDV ve Citibank’ın sosyal sorumluluk projesi kapsamında 59 ilden 2.500’ün üzerinde mikro girişimcinin başvurusu değerlendirilerek dereceye girenlere ödülleri verilmiştir. Ödül kazanmaya hak kazanan 30 mikro girişimci 3000 TL ödülün sahibi oldu. Sizlerde KEDV duyurularını takip ederek girişimcilik ödülleri kazanma şansı elde edebilirsiniz.

Aktif Bank Kredi

Aktif Bank N Kolay Kredi ile gelir belgesi talep edilmeden ve kredi puanı önemsenmeden 30.000 TL’ye kadar ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bu kredi kapsamında ev hanımları ve genç girişimciler kredilerini 60 aya varan vade seçenekleri ile alabilirler. Aktif bank N Kolay Kredi başvuruları nkolaykredi adresi üzerinden yapılmakla beraber ana sayfada yer alan formu doldurarak başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Kredi talepleriniz en geç 5 dakika içerisinde sonuçlanıp size SMS ve e-posta olarak bilgi verilmektedir. Eğer krediniz onaylanırsa krediyi almanız için gerekli belgelere sizin belirtmiş olduğunuz yere getirilerek onayınız istenecek. Kurye onayınızı bankaya ilettiği an para hesabınıza yatacaktır.

Mikro Kredi İle Neler Yapılabilir?

Ev hanımlarının mikro kredi alabilmeleri için kendilerine gelir getirecek iş planları üretmesi gerekmektedir. Eğer belli bir alanda tecrübeniz var ise o alana yönelerek kredi alma ihtimalinizi arttırabilirsiniz. Mikro kredi almak için kullanılan iş planları genelde;

 • Zücaciye dükkanı açma
 • Tuhafiye açma
 • Kozmetik ürünler satan küçük işletme açma
 • Kuaför açma
 • Butik açma
 • Terzi açma
 • Halı dokuma
 • Ev yemekleri yapan bir yer açma
 • Bijuteri açma

Yukarıda belirttiğimiz küçük işletmeler gibi sizlerde iş tecrübenize göre veya bulunduğunuz şehirdeki ihtiyaca göre iş planınızı yaparak mikro kredi talebinde bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Kefille Kredi Veren Bankalar 2019 başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Genel kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 09.02.2020 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön