KYK Kredi Başvuruları Ne Zaman

7 Ağustos 2019 Genel

KYK Kredi Başvuruları Ne Zaman

2019 KYK kredi başvurularının ne zaman başlayacağına dair Kredi ve Yurtlar Kurumundan resmi bir açıklama henüz yapılmamıştır. 2018 yılında KYK kredi başvuruları 15 Ekim-21 Ekim tarihleri arasında yapıldığı göz önüne alınırsa bu senede Ekim ayından önce KYK kredi ve burs başvurularının başlanması beklenmiyor. Başvuruların sadece e-devlet üzerinden yapıldığı bu sistem sayesinde binlerce öğrenci maddi desteğe sahip olabilecek.

KYK Kredi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KYK kredi ve burs başvuruları Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından belirlenen süreler içerisinde e-devlet üzerinden yapılmaktadır. E-devlet şifresi olmayan kişiler sisteme giriş yapabilmek için öncelikle PTT şubelerine gidere e-devlet şifresi alabilirler. Ya da diğer e-devlet giriş yöntemleri olan internet bankacılığı, e-imza, mobil imza veya T.C. Kimlik kartı ile girişlerini yapabilirler. Giriş işlemini tamamladıktan sonra takip edilecek adımlar;

 • Arama kısmına KYK burs yazarak Gençlik ve Spor Bakanlığı hizmetlerinden alan “Burs/Öğrenim Kredisi Başvurusu” seçeneğini seçin,
 • Ardından başvuru bilgileri kısmını doldurun
 • Sonraki adımda karşınıza kimlik bilgileri çıkacaktır otomatik olarak doldurulmuş gelen bu bilgilerden yanlış varsa düzenleyin,
 • Bir sonraki aşamada öğrenim bilgileriniz sizden istenmektedir,
 • Ardından bilgilendirme mesajı ve daha sonrasında adres bilgileriniz talep edilmektedir,
 • Sonraki adımda özel durum bilgileriniz var ise onları doldurarak gerekli belgeleri yükleyebilirsiniz,
 • Sonraki aşamada aile bilgilerini girmeniz gerekmekte,
 • Son olarak Ziraat Bankası Bilgilendirme, ürün başvuruları, başvuru kaydı ön izlemesi yapılarak başvuru işleminiz sonuçlanmakta.

Başvuru Esnasında İstenen Belgeler Nelerdir?

KYK kredi ve burs başvurusu esnasında istenen evraklar genel kapsamda bakıldığında öncelik belgeleri olarak bilinen evraklardan oluşmaktadır. Öncelik evrakları Kredi ve Yurtlar Kurumunun pozitif ayrımcılık yaptığı kişilerin durumlarını belgelendirdikleri evraklar dır. Bu belgeler;

 • Şehit çocuğu ya da kardeşi olduğunu bildiren belge (şehadet belgesi)
 • Gazi çocuğu olduğunu bildiren belge
 • Tam teşekküllü sağlık kuruluşlarından alınacak %40 ve üzeri engelle sahip olduğunu bildiren belge
 • Lise öğrenimini yetiştirme yurtlarında tamamladığını gösteren belge
 • Darüşşafaka Lisesi mezuniyet belgesi
 • TC. Gençlik ve Spor Bakanlığından alınan Milli Sporcu Belgesi
 • Annesi ve babası vefat edenlerine Mernis’den alacağı belge

İkinci Öğretim Okuyanlar Burs Alabilir Mi?

İkinci öğretim kazanan kişilerin burs almasının önünde hiçbir engel bulunmamaktadır. Yani ikinci öğretim kazanan öğrencilerinde burs kazanma şansı bulunmaktadır. Aktif olarak burs alan binlerce ikinci öğretim öğrencisi bulunmaktadır. Ancak açık öğretim okuyan kişiler uzaktan eğitim aldıkları için burs veya kredi alamazlar.

Burs Almada Öncelik Tanınan Öğrenciler?

Burs ve kredi alımında bazı kişilere pozitif ayrımcılık uygulanmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu şehit yakınlarına (çocukları veya bekarsa kardeşleri), gazi yakınlarına (çocukları veya kendisine), %40 üzerinden engeli bulunan kişilere, anne ve babası vefat etmiş olan kişilere öncelik tanınmaktadır. ÖSYM sınavında ham puan olarak ilk yüze giren başarılı öğrencileri ve milli forma giymiş sporcuları desteklemek için burs verilirken öncelik tanınmaktadır. Ayrıca Aile ve Sosyal Politika Bakanlığı tarafından desteklenen yetiştirme yurtlarında barınanlar ile Darüşşafaka Lisesi mezunlarına da burs verilirken öncelik tanınmaktadır. Ancak bu kişilerin burs önceliği alması için gerekli belgeleri KYK kredi başvuruları esnasında sisteme yüklemelidir.

KYK Burs ve Kredi Miktarı Ne Kadar?

Her geçen yıl artan kyk burs ve kredi miktarları 2019 yılı itibariyle;

 • Lisans ve ön lisans bölümlerini kazanan ve okuyanlara 500 TL,
 • Yüksek lisans eğitimi alan öğrencilere 1000 TL,
 • Doktora öğrencileri ise 1500 TL burs ya da kredi almaktadır.
 • KYK Kredi Ne Kadar?

KYK Burs ve Kredisinden Kimler Yararlanabilir?

KYK burs ve kredilerinden yüksek öğrenim görmeye hak kazanmış kişiler yararlanabilmektedir. Bu kapsamda ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora öğrencileri Kredi Yurtlar Kurumu tarafından sunulan kredi veya burstan yararlanabilir. Ayrıca ÖSYM sınavına girerek ham madde bazında ilk 100’e giren kişiler ile amatör milli sporcu olan kişilere de burs verilmektedir. Ancak yüksek öğrenim gören kişilere hazırlık sınıflarında burs verilmemektedir.

Hem Burs Hem Kredi Alınabilir Mi?

Aynı zamanda kredi ve burs alımı mümkün değildir. Ancak kredisi olan kişiler burs başvuru dönemleri tekrar başvuru yaparak kredilerini bursa çevirme imkanına sahiptir. Ayrıca kredi alan öğrenciler dilerlerse KYK dışındaki başka kurum ve kuruluşlardan ya da kişilerden burs alabilirler. Ancak başka bir kurumdan burs alan bir öğrenciye KYK bursu çıkma ihtimali oldukça düşüktür.

KYK Kredi Bursları Ne Zaman Hangi Durumlarda Kesilir?

KYK bursunun kesilme durumunun hangi durumlarda gerçekleştirildiği Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından açık olarak belirtilmiştir. Başarılı öğrencilere sunulan bursların kesilmesine neden olan hal ve durumlar;

 • Hapishaneye girme,
 • Öğrenim gördüğü kurumu kapatılması,
 • Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı olarak hizmet veren yurtlar tarafından süresiz çıkarılma cezası alma,
 • Sağlık nedeniyle eğitimine 1 yıldan daha uzun süre devam etmemesi,
 • Kayıt dondurma, eğitim kurumundan ayrılma
 • Burs almaktan vazgeçme,
 • Eğitim gördüğü kurum tarafından geçici olarak uzaklaştırma veya çıkarılma,
 • Başarısız olma.

Belirttiğimiz durumlardan başarısız olma durumu dışındakiler sadece bursun kesilme sebebi değil aynı zamanda verilen kredilerin de kesilmesine neden olmaktadır. Başarısız olma durumu ise öğrencilerin öğrenim gördükleri yüksek öğrenim kurumları tarafından Kredi ve Yurtlar Kurumuna bildirilmesiyle burs kesintiye uğramaktadır. KYK Kredi Ne Zaman Kesilir.

KYK Bursu veya Kredisi Alanlar Sigortalı İşe Girerse Ne Olur?

Yeni yapılan düzenlemelerle birlikte çalışan öğrenciler kredilerini veya burslarını almaya devam edeceklerdir. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumunun yaptığı değişiklikle beraber asgari ücret tutarında aylık ya da devamlı bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrencilere kredi ve burs verilmez ibaresi kaldırılarak Resmi Gazete ’de yayımlandı. Böylece artık sigortalı olsun ya da olmasın herhangi bir işte çalışmanız krediniz veya bursumuzun kesilmesine neden olmayacak.

Kredi Geri Ödemeleri Nasıl Gerçekleşir?

Öğrenim ve katkı kredisi geri ödeme işlemleri kredilerin verildiği tarihten başlar ve öğretim süreci sonuna kadar ya da kredi süresinin sonuna kadar geçen sürede verilen toplam miktar üzerinden hesaplanır. Bu hesaplama işlemi yapılırken Türkiye İstatistik Kurumu tarafından duyurulan Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksindeki artışlar göz önüne alınarak kişilerin ödemesi gereken tutar belirlenir. Öğrencilerin geri ödeyecekleri tutar öğrenim süresince alınan tutarın 3 katından fazla olamaz. Ödenecek tutarlar kredi ödemesi tamamlandıktan iki yıl sonra işleme konarak geri ödeme işlemi başlar. Ödeme zamanı bir üst öğrenime başlama nedeniyle ya da işsizlik nedeniyle bir yıl ertelenebilir. Erteleme işlemlerini e-devlet üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Ancak erteleme işlemi yaparsanız ödeyeceğiniz tutara ek faiz işletilmektedir. 1 yıl erteleme sonucu eklenecek faiz tutarı erteleme işlemi esnasında size sunularak onayınız istenmektedir. Ayrıca ödeme işlemleri www.kyk.ziraatbank.com.tr adresi üzerinden kredi kartı veya banka kartı kullanarak ödeyebilirsiniz.

KYK İletişim

KYK İletişim Merkezine 444 1961 numarası üzerinden ulaşabilirsiniz. 7 gün 24 saat hizmet sunan bu numara üzerinden KYK kredi başvuruları dahil merak ettiğiniz bütün soruların cevabını bulabilirsiniz. Ayrıca Facebook üzerinden GSBKYK, Instagram üzerinden GSBKYK, Youtube üzerinden GSBKYK ve Twitter üzerinden KYK_DESTEK hesaplarını takip ederek güncel KYK duyuruları ve haberleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Söğütözü Mah. 2176 sokak No:25 Çankaya/Ankara’da hizmet veren Kredi Yurtlar Kurumu Müdürlüğüne 0312 551 65 73 numarası üzerinden fax ile de ulaşabilirsiniz.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön