Taşıt Kredisi Hesapla

Tavsiye Ettiğimiz Krediler

Tavsiye edilen ING Bank Taşıt Kredisi

ING Bank Taşıt Kredisi


Faiz Oranı: %1.64

Aylık Taksit: 780,63 ₺

Toplam Ödeme: 28.102,69 ₺

Tavsiye edilen İş Bankası Taşıt Kredisi

İş Bankası Taşıt Kredisi


Faiz Oranı: %1.39

Aylık Taksit: 1.217,56 ₺

Toplam Ödeme: 58.442,66 ₺

Tavsiye edilen Garanti Taşıt Kredisi

Garanti Taşıt Kredisi


Faiz Oranı: %1.49

Aylık Taksit: 1.560,57 ₺

Toplam Ödeme: 74.907,57 ₺

Ticari Araç Kredisi

Bazı bankalar, ticari araç kredisi vererek şirketlere araç alımında kolaylık sağlamaktadır. Birçok bankada ise bu kredi, taşıt kredisi kapsamındadır. Ticari araç kredisi de sıfır ve ikinci el araçlar için verilebilir.

Ticari Araç Kredisi Veren Bankalar

 • Ziraat Katılım bankası, ticari araç alımları için kredi vermektedir. Ziraat Bankası Ticari Araç Kredisi’nden kurumsal ve girişimci konumunda olan müşteriler faydalanabilir.
 • Vakıfbank, sıfır ve 8 yaşına kadar olan ikinci el ticari araçları finanse etmektedir. Diğer kredilerinde olduğu gibi esnek ödeme seçeneği sunmaktadır. Birden fazla araç alımında filo avantajları da sağlanmaktadır.
 • Koçfinans, Ford marka ağır ticari araçların finansmanı için çözüm sunmaktadır. Ayrıca kasko bedelleri de bu krediye dahil edilebilmektedir.

Sıfır Kilometre Araç Kredisi

Birçok banka, sıfır kilometre araç kredisi vererek araç almayı kolay hale getirmektedir. Bu krediler, aracın fiyatının tamamını kapsamamaktadır. Çoğu bankada 100.000 liraya kadar olan fiyatın %70’i kadar kredi verilmektedir.

Vakıfbank Taşıt Kredisi

Vakıfbank, sıfır kilometre taşıt almak isteyen müşterilere 48 aya varan vadelerle taşıt kredisi vermektedir. Ayrıca Vakıfbank taşıt kredisi 3 aylık dönemler ve değişken taksitlerle ödeme seçeneği sunmakta ve kredi kullanacak kişiye Hayat Sigortası yapmaktadır.

Halkbank Taşıt Kredisi

Halkbank, 48 aya varan vadelerle taşıt kredisi sunmaktadır. İlk taksiti 2 ay erteleme imkanı da sunan Halkbank taşıt kredisi, kaskoyu Halkbank’ta yaptıran müşterilere indirim de uygulamaktadır. Bu kredide faiz oranı %2,65’tir.

Motosiklet Kredisi

Motosiklet almak isteyen sürücüler, motosiklet kredisine başvurabilmektedir. Birçok banka, araç kredisi dışında motosiklet için kredi vermektedir. Bu kredilerden birçoğu taşıt kredisi ile benzerlik göstermektedir.

Yapı Kredi Motosiklet Kredisi

Yapı Kredi motosiklet kredisi, 1.000 TL ve üzerinde verilmektedir. Sıfır ve ikinci el motosikletler için 36 aya kadar vade yapılmaktadır. İkinci el motosikletler 1 yaşından daha yeni olmalıdır.

Koçfinans Motosiklet Kredisi

Koçfinans KrediRider ürünü, Koçfinans motosiklet kredisinin diğer adıdır. Küçük motosikletler için peşinatsız kredi sunan bu ürün, büyük motosikletler için %20 peşinatla kredi vermektedir.

Finansbank Motosiklet Kredisi

Finansbank, motosikletler için 36 aya varan vadelerle kredi vermektedir. Teminat olarak motosiklet gösterilebilir. Finansbank motosiklet kredisinin faiz oranları araç kredisi ile aynıdır.

2. El Araç Kredisi

Araç almak isteyen birçok sürücü, 2. el araç kredilerini incelemektedir. Bankaların verdiği taşıt kredileri sadece sıfır araçları kapsamaz. 5 yaşına kadar olan araçlar için de taşıt kredisi kullanılabilir. Bazı bankalar, ikinci el araç kredisinde farklı imtiyazlar sunmaktadır. Aşağıda bu kredilerden bazıları hakkında bilgi verilmiştir.

2. El Araç Kredisi Şartları

İkinci el araç kredisinde çoğunlukla taşıt kredisinin şartları geçerlidir. Ancak kredi miktarı, fatura bedeli yerine ekspertiz bedeli üzerinden belirlenir. 2. el araç kredisi şartları arasında alınacak aracın en çok 5 yaşında olması da vardır. Ancak Koçfinans 2. el araç kedisinde 8 yaşına kadar araçlara 36 aya varan vadelerle kredi verilmektedir.

Tekne Kredisi

Birçok banka, tekne almak isteyen denizcilerimize tekne kredisi vermektedir. Bu krediler için genellikle rehin şartı koşulur. Bazı bankalar leasing ile tekne kredisi de sağlamaktadır. Aşağıda bazı bankaların tekne kredileri hakkında bilgiler verilmiştir.

Denizbank Tekne Kredisi

Denizbank Leasing yöntemiyle kişilere tekne kredisi sunmaktadır. Bu şekilde hem yerli hem yabancı bayraklı tekneler için finansman sağlanmaktadır. %0 KDV ve esnek ödeme planları da Denizbank Tekne Kredisinin avantajlarındandır.

Garanti Tekne Kredisi

Garanti Bankası da leasing yöntemi ile tekne alımına imkan sağlamaktadır. %100 finansman ile uzun vadeli verilebilmektedir.

Yapı Kredi Tekne Kredisi

Yapı Kredi, 30 bin liraya kadar teminatsız, 100 bin liraya kadar da teminatlı tekne kredisi sunmaktadır. Esnek ödeme seçenekleri de bu kredinin özelliklerinden biridir.

Bankaya gitmeden önce yapılan araç kredisi hesaplamasında dikkat edilecek noktalar mevcuttur. Bu noktalar göz önünde bulundurularak araç kredisi daha doğru hesaplanabilir. Birçok kişi, deneyim sahibi olmadığı için bazı noktaları gözden kaçırmaktadır. Bu durumda hesapladığı geri ödeme tutarı ile bankada çıkarılan ödeme planı birbirini tutmamaktadır. Yazının devamında araç kredisi hesaplaması yapılırken dikkat edilmesi gereken hususlara ilişkin bilgi verilmiştir.

Araç Kredisi Hesaplama ?

Araç kredisinin üst limiti, aracın değerine göre değişir. Aracın değeri de sıfır ise fatura, ikinci el ise ekspertiz değeri baz alınarak belirlenir. Araç kredisi hesaplaması yapılırken dikkat edilmesi gereken temel noktalar şunlardır:

 • Faiz Oranı: Tüm kredilerde olduğu gibi bankaların araç kredisi için de uyguladıkları faiz oranı vardır. Bu oran ne kadar düşük ise geri ödenecek tutar o kadar düşük olmaktadır. Genellikle bankalar araç kredisi için %2.3 ile %3 arasında faiz uygular.
 • Kredilendirme Oranı: Bankalar hiçbir araç için tam kredilendirme yapmamaktadır. Araç fiyatının ilk 100 bin liralık kısmı için %70, kalan kısmı için %50 kredi çekilebilir. Müşteri dilerse daha az da kredi kullanabilir.
 • Vade Süresi: Kredinin ne kadar sürede geri ödeneceğini belirler. Vade süresi arttıkça kredi daha uzun süre faiz göreceği için geri ödenecek tutar artmaktadır. Kısa vadelerde ise taksit tutarı artar ve ödeme zora girebilir.
 • Ek Masraflar: Kredi müşteriye tahsis edilirken yapılan çalışmaların ücreti olarak düşünülebilir. Bunlar dosya masrafı, ekspertiz ücreti, ipotek tahsis ücreti ve sigorta bedelleridir.

Taşıt kredisi faiz oranları, taşıt kredisi hesaplanırken en çok önem arz eden konudur. Bir diğeri de vade uzunluğudur. Taşıt kredisi faiz oranları, geri ödenecek kredi tutarını belirler. Tüketiciler taşıt kredisi alırken faiz oranlarını incelemeli ve uygun faiz avantajlarından yararlanmalıdır. Küçük bir faiz oranı farkı önemsiz gibi görünebilir ancak 36 ya da 48 ay vade ile kredi alındığı düşünüldüğünde farkın oldukça büyüyeceğini söyleyebiliriz. Taşıt kredisi faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterir. Yazının devamında başlıca bankaların taşıt kredisinde uyguladıkları faiz oranlarından bahsedilmiştir.

Bankaların Taşıt Kredisi Faiz Oranları ?

Taşıt kredisi faiz oranları araştırılırken bankaların tümüne bakmak gereklidir. Ayrıca sadece faiz oranı değil vade uzunluğu da önemlidir. Yüksek faiz oranı veren bir banka aynı zamanda yeterince uzun vade seçeneği de sunmakta olabilir. Aşağıda bazı bankaların taşıt kredisi faiz oranları ve sundukları vade seçenekleri verilmiştir.

 • Ziraat Bankası %2.3 faiz oranı ile verdiği taşıt kredisi için 48 aya kadar vade seçeneği sunmaktadır.
 • Vakıfbank, %2.99 faiz oranı ile taşıt kredisi vermekte ve 48 aya kadar taksit olanağı sunmaktadır.
 • Halkbank da 48 ay vade ile verdiği taşıt kredisine %2.66 faiz uygulamaktadır.
 • QNB Finansbank %2.62 faiz oranı ile ve 48 aya varan vadelerle taşıt kredisi sunmaktadır.
 • Garanti Bankası’nın taşıt kredisi için uyguladığı faiz oranı %2.63 olup vade seçenekleri 48 aydır.

Birçok kişi, doğru şekilde taşıt kredisi hesaplamasının nasıl yapıldığını bilmek ve taşıt kredisi almadan önce gereken krediye doğru karar vermek ister. Taşıt kredisi hakkında tüketiciler için bazı belirsizlikler söz konusu olabilir. Bunların araştırılması, gerektiğinde banka ile görüşerek kesin bilgi edinilmesi kredi hesaplamasının doğru yapılması için elzemdir. Birçok banka, internet sitesinde taşıt kredisi ve diğer krediler için hesaplama aracı koyar. Tüketici buradan alacağı krediye göre ödeme planını görebilir. Taşıt kredisi hesaplanırken genel olarak dört önemli faktör bulunur.

Taşıt Kredisi Hesaplama ?

Taşıt kredisi, miktarını ve ödeme planını etkileyen dört ana faktöre bakılarak hesaplanabilir. Bunlar kredilendirme oranı, faiz oranı, vade uzunluğu ve ek masraflardır.

 • Kredilendirme oranı, bir aracın fatura ya da ekspertiz değerine göre verilebilecek kredi oranını ifade eder. Hiçbir banka, taşıt kredisinde %100 kredilendirme yapmamaktadır. Banka ile görüşülerek aracın fiyatına göre alınabilecek kredi tutarı öğrenilmelidir.
 • Faiz oranı, tüm kredilerde olduğu gibi alınan kredinin geri ödeme tutarını belirleyen iki faktörden biridir. Borç, her ay faiz oranı kadar artar ve kalan taksit sayısına bölünür.
 • Vade uzunluğu, kredinin ne kadar sürede ödeneceğini ifade eder. Vade ne kadar uzun olursa borca o kadar faiz işler.
 • Ek masraflar, kredi alınırken yapılan işlemlerden doğan masraflardır. Dosya masrafı, ipotek tahsis ücreti, ekspertiz bedeli ve yapılan sigortaların ödemeleri taşıt kredisi hesaplaması yapılırken göz önünde bulundurulmalıdır.

Kredi ile taşıt alırken taşıt kredisi mi ihtiyaç kredisi mi kullanmanın daha doğru olacağına karar vermek gerekir. Bazı durumlarda ihtiyaç kredisi daha avantajlı iken, bazı durumlarda yetersiz kalmakta ve görevini taşıt kredisine bırakmaktadır. Buna karar verirken alınacak taşıtın fiyatı önemlidir. Pahalı bir araba çoğunlukla ihtiyaç kredisi ile alınamazken, bir motosiklet çoğunlukla alınabilir. Yazının devamında ihtiyaç kredisinin ve taşıt kredisinin avantajları ve dezavantajları anlatılmıştır.

Taşıt Kredisi İle Araba Alımı ?

Taşıt kredisi ile araba alınacağı zaman çekilebilecek nihai kredi limiti varsa da çok yüksektir. Bu yüzden bankalar neredeyse her arabayı almamıza olanak sağlayabilir. Buna karşın taşıt kredisinin taşıtın fiyatına göre limiti vardır. Bankalar %100 taşıt kredisi vermemekte olup ilk 100 bin lira için %70, sonraki kısım için %50 kredilendirme yapar. Yani aracın fiyatı yükseldikçe peşinat oranı ve tutarı da yükselir. Ayrıca taşıt kredisi ile araba alımında ekspertiz ücreti, sigorta ücreti, ipotek tesis ücreti de ödenir ve aracın üzerine ipotek konur.

İhtiyaç Kredisi İle Araba Alımı ?

İhtiyaç kredisi, limiti yettiği takdirde en kolay araç aldıran kredidir. Çoğu banka 50 bin, bazı bankalar ise 100 bin liraya kadar ihtiyaç kredisi verir. İhtiyaç kredisi ile araba alımının dezavantajı, limitinin her aracı almaya yetmemesidir. Avantajları ise fiyatı müsait olan araçlar için %100 kredilendirme yapması, faizinin daha düşük olması, dosya masrafı dışında ek masraf olmaması ve aracın üzerine ipotek konmamasıdır.

Taşıt kredisinin ödemesinde zorluk çekildiği zaman akla taşıt kredilerinde yapılandırma imkanı olup olmadığı sorusu gelmektedir. Çekilen taşıt kredisi, gelir düşmesi gibi bazı nedenlerden dolayı ödenemeyebilir. Bu ödemelerin iki ay aksaması halinde ihtarname, 3 ay içinde ödemenin devam etmemesi halinde ise söz konusu aracın satışına kadar giden bir süreç söz konusudur. Bu tür olumsuz durumların yaşanmaması için birçok banka, müşterilerine taşıt kredisini yapılandırmak için başvurma hakkı tanımıştır. Yazının devamında taşıt kredisi yapılandırmasından yararlanmanın yolları hakkında bilgi verilmiştir.

Taşıt Kredisi Nasıl Yapılandırılır ?

Taşıt kredisinde çoğu bankada yapılandırma hakkı vardır. Kredisini öderken zor duruma düşen müşteriler yapılandırma için başvurabilir. Bankaya gidip taşıt kredisini yapılandırma talebini iletmek yeterlidir. Ancak bankanın taşıt kredisi yapılandırma başvurusunu kabul etmeme hakkı da bulunmaktadır.

Bankalar taşıt kredisi yapılandırma başvurusunu değerlendirirken müşterinin kredi notunu da göz önünde bulundururlar. Gecikmeye girmemiş olan taşıt kredileri, görece daha kolay yapılandırılır. Kredi notu düşük olan kişiler ise bankada yapılandırmanın işe yaramayacağı kanaati oluşturur. Bu yüzden yapılandırma başvurusunda bulunmak için ödemenin zora girmesini beklememekte fayda vardır.

Taşıt kredisi transferi, bankanın yapılandırma başvurusunu reddetmesi halinde başvurulabilecek diğer bir yöntemdir. Faiz oranı daha düşük bir bankaya borçlar taşınarak ve daha uygun vade seçenekleri seçilerek taşıt kredisi yapılandırılabilir. Ancak vade uzadıkça faiz daha uzun süre işleyeceğinden ödenecek tutar artar.

Bankalardan araç kredisi alan birçok kişi, kredi borcumu ödeyemezsem ne olur gibi endişelere kapılmaktadır. Bankalar taşıt kredisi verirken teminat olarak aracın ruhsatına rehin koyar. Bazı durumlarda ek teminat da isteyebilirler. Ruhsata rehin koyulması ödeme sorunsuz devam ettiği sürece bankaya araç üzerinde kullanım hakkı vermez. Banka ve araçla ilgili olumsuz bir durumun yaşanmaması için bu ödemelerin mutlaka devam ettirilmesi, gerekirse bankaların ödemeyi kolaylaştırmak için sunduğu yapılandırma imkanlarından yararlanılması gerekmektedir.

Taşıt Kredisi Ödenmezse Ne Olur ?

Taşıt kredisinin ödenmemeye başlaması halinde ilk ay herhangi bir ihtar olmamaktadır. Ancak banka, müşteriyi arayarak bu durumu görüşecektir.

 • 2 ay üst üste taşıt kredisi ödenmezse, banka müşteriye noter aracılığıyla ihtar mektubu gönderir. Bu ihtarnamede ödenmemiş olan iki aylık taksit tutarının ödenmesi istenir.
 • Eğer bu ödeme yine yapılmazsa ve 3 ay üst üste taksitler ödenmezse banka tekrar ihtar mektubu gönderir. Bu sefer banka, kredinin kalan bütün taksitlerinin ödenmesini ister. O zamana kadar ödenmiş taksitler dahil olmaz.
 • Bu kez de ödeme yapılmazsa kredi dosyası banka tarafından avukata verilir. Ruhsata konulan rehin işlemi burada devreye girer. Banka, artık söz konusu aracı satılığa çıkarabilir. Satış gerçekleştikten sonra avukat, bankanın alacağını ve bu işlemlerin masrafını tahsil eder. Satış bedeli, bankanın istediği tutardan fazla ise, kalan tutar kredi sahibine iade edilir.

Taşıt kredisi başvurusunda dikkat edilmesi gereken noktaları bilmek, taşıt kredisi çekmek isteyen müşterilere kolaylık sağlar. Taşıt kredisi sözleşmesi bankadan bankaya değişmektedir. Bankaların taşıt kredisi için uyguladığı faizler, kredilendirme oranı, sözleşme detayları dikkat edilmesi gereken noktalardır. Taşıt kredisi başvurusu yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar yazının devamında detaylandırılmıştır.

Taşıt Kredisi Alırken Dikkat Edilecek Hususlar ?

Taşıt kredisi almak isteyenlerin aşağıdaki noktalara dikkat etmesinde fayda vardır. Bu şekilde yapılan hesapların yanlış çıkma olasılığı azaltılabilir.

 • Ek Masraflar: Taşıt kredisi alırken bankada yapılan işlemler sonucu ek masraflar çıkabilmektedir. Bunlar dosya masrafı, ekspertiz bedeli ve ipotek tahsis ücretidir. Dosya masrafı, alınan kredinin %0.5’i oranında alınabilmektedir. Ekspertiz bedeli, ikinci el araçlar için banka tarafından yaptırılan ekspertiz için alınmaktadır. İpotek tesis ücreti de noter gibi kurumlarda yapılan, taşıtın üzerine banka adına ipotek konması işlemidir.
 • Sigortalar: Taşıt kredisi alınırken sıfır araçlarda trafik sigortası yaptırmak mecburi olduğu için sigorta masrafı çıkacaktır. Ayrıca bankalar kasko sigortası yaptırılmasını da şart koşarlar. Bu kaskonun bankada yaptırılması şart değildir. İkinci el araçlarda ise trafik sigortası zaten olacağından, eğer yoksa kasko yaptırılması gerekecektir.
 • Kredi Vadesi: Kredinin faiz oranlarına ve vadesine göre ödenecek toplam tutar değişmektedir. Uzun vadeler geri ödenecek tutarı artırırken, kısa vadeler daha büyük taksit tutarları demektir. Büyük taksit tutarı ödemede zorlanmanıza yol açabilir.

Birçok kişi, taşıt kredisi almadan önce taşıt kredisi başvuru süresinin ne kadar olduğunu merak etmektedir. Başvuruların uzun sürmesi, kişileri yormakta ve taşıt kredisinden vazgeçirebilmektedir. Bu nedenle başvuruyu hemen değerlendiren bankalar daha çok rağbet görmektedir. Genel olarak başvuru süresi, istenen evraklara, ekspertiz sürecine ve kasko sürecine bağlı olarak değişir. Bankalar ayrıca taşıt kredisi için istenen belgeleri değerlendirir ve uygun olup olmadığına karar verir. Yazının devamında taşıt kredisi başvuru süresini etkileyen faktörlerden bahsedilmiştir.

Taşıt Kredisi Başvuru Süresi Nelere Bağlıdır ?

Taşıt kredisi başvuru süresi birçok faktöre bağlıdır. Bu sürenin kısalması için gelir belgesi, aracın proforma faturası, ikinci el ise ruhsatı gibi belgeler eksiksiz sağlanmalıdır. Belgelerde saptanan tutarsızlık başvuru süresini uzatır.

Ayrıca kredi kullanmak için kredi notunun da incelenmesi ve olumlu bulunması gerekmektedir. İhtiyaç kredisinde bu işlem tek başına yeterli olduğu için dakikalar içinde kredi verilirken araç kredisinde teminat olarak verilen tapu gibi birçok belge incelendiği için taşıt kredisi başvuru süresi uzamaktadır.

Çoğu banka, en çok 3 iş günü içinde geri dönüş yapmaktadır. Bankanın hali hazırda müşterisi olunması durumunda bu süre kısalır. Taşıt kredisi başvurusu değerlendirme süresine ikinci el ise ekspertiz süreci, sigorta yoksa sigorta ve kaskosunun yapılması süreçlerinden sonra sonlanmaktadır. Ayrıca ipotek tahsisi ve trafik tescil işlemleri de bu süreye dahil olmaktadır.

Tekne Kredisi Veren Bankalardan Nasıl Alınır

25 Mart 2021 Taşıt Kredisi

Tekne Kredisi Veren Bankalardan Nasıl Alınır


Yapı Kredi Tekne Kredisi? Türkiye İş Bankası Tekne Kredisi? Ziraat Bankası Tekne Kredisi?

Devamını Oku
Vakıfbank Araca Ne Kadar Taşıt Kredisi Verir

24 Mart 2021 Taşıt Kredisi

Vakıfbank Araca Ne Kadar Taşıt Kredisi Verir


Vakıfbank Taşıt Kredisi Faiz Oranları? Vakıfbank Taşıt Kredisi Başvuru? Vakıfbank Taşıt Kredisi Hesapla?

Devamını Oku
Araç Kredisi Hesaplamasında Dikkat Olun

24 Mart 2021 Taşıt Kredisi

Araç Kredisi Hesaplamasında Dikkat Olun


Araç Kredisi Şartları? Araç Kredisi Yüzde Kaç Veriliyor?

Devamını Oku
Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Nasıl Alınır

24 Mart 2021 Taşıt Kredisi

Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Nasıl Alınır


Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Faiz Oranı? Taşıt Kredisi Hesaplama Ziraat? Ziraat Bankası Taşıt Kredisi Başvurusu?

Devamını Oku
Taşıt Kredi Başvurusunda Nelere Dikkat Etmeli

20 Mart 2021 Taşıt Kredisi

Taşıt Kredi Başvurusunda Nelere Dikkat Etmeli


Taşıt Kredisi Nedir? Taşıt Kredisi Şartları Nedir?

Devamını Oku
Araba Alırken Hangi Krediyi Kullanmalıyım

20 Mart 2021 Taşıt Kredisi

Araba Alırken Hangi Krediyi Kullanmalıyım


Taşıt Kredisi Herkese Çıkar Mı? Taşıt Kredisi Kolay Çıkar Mı?

Devamını Oku
Üste Dön