Kobi Kredisi Hesapla

Tavsiye Ettiğimiz Krediler

Tavsiye edilen İş Bankası Kobi Kredisi

İş Bankası Kobi Kredisi


Faiz Oranı: %1.90

Aylık Taksit: 1.091,26 ₺

Toplam Ödeme: 26.190,19 ₺

Tavsiye edilen Garanti Bankası Kobi Kredisi

Garanti Bankası Kobi Kredisi


Faiz Oranı: %1.48

Aylık Taksit: 1.891,77 ₺

Toplam Ödeme: 68.103,81 ₺

Tavsiye edilen Akbank Kobi Kredisi

Akbank Kobi Kredisi


Faiz Oranı: %2.00

Aylık Taksit: 1.059,34 ₺

Toplam Ödeme: 50.848,45 ₺

Esnaf kredisi nedir sorusu işe KOBİ kredisi nedir sorusu aynı cevabı içermektedir. KOBİ kredisi belli bankalar tarafından verilen ve esnafların kolay ödeme koşullarıyla kredi çekmesine imkan veren kredidir. Bu kredi alınırken işi geliştirmek ve ekonomiyi canlandırmak hedeflenir. Devlet de girişimcilere birçok açıdan destek vermektedir ve KOBİ’lere verilen destek bunların başında gelmektedir. KOBİ kredisinden faydalanmak için KOBİ statüsünde yer almak şarttır. KOBİ nedir sorusunu ise küçük ve orta büyüklükteki işletmeler şeklinde tanımlamak mümkündür.

KOBİ Kredisi Nasıl Alınır ?

KOBİ kredisinin alınabilmesi için KOBİ olmak gerektiği belirtilmiştir. Bunun yanında her bankanın sağladığı KOBİ desteğinin ve kredilerinde farklı olduğunu belirtmek gerekir. Destek almak istediğiniz bankanın KOBİ kredi şartlarını iyi incelemeli ve bir seçime varmalısınız. KOBİ kredisi kullanmak isteyen kişiler bankalara yapılan başvurularda yanında bazı belgeler götürmelidir. Bu belgeler bankadan bankaya değişiklik gösterse de genel olarak şu şekilde sıralanır:

 1. Vergi levhası
 2. Odaya kayıt belgesi
 3. Kimlik belgesi

Esnaf kredisinde de KOBİ kredisinde de bankalar bu belgeleri incelemektedir ve bunun sonucunda kredi almaktadır. Kredinizin kontrolü aşamasında onaylı bir sonu erişilirse, size bu cevap en kısa sürede ulaştırılıyor. Eğer ki olumsuz cevapla karşılaşırsanız krediden başka yöntemler de tercih edebilirsiniz. Bu yöntemlerin başında birçok hizmet çeşitlerini bir arada bulunduran KOBİ paketleri geliyor.

KOBİ kredisi nasıl onay alır sorusu, KOBİ kredisine başvuran ancak onay alamamış olan ya da henüz cevap alamamış olan kişilerin merak konusudur. KOBİ’leri desteklemek amacıyla birçok banka KOBİ destek kredileri ve paketleri çıkarmıştır. Bu paketlere ve kredilere başvurmak için ön koşul bir KOBİ niteliği taşımanızdır. KOBİ, tanım olarak küçük ve orta büyüklükteki işletmeleri tanımlamaktadır. Özellikle özel sektörde çalışan kişilerin çok büyük bir kısmı KOBİ olma özelliği taşımaktadır. Bu kişilerin bankaların, kurum ve kuruluşların sunduğu KOBİ kredi ve destek paketlerinden faydalanması mümkündür.

KOBİ Kredisi Başvurusu:

KOBİ kredisi kimlere verilir sorusunun cevabını şüphesiz KOBİ niteliği taşıyan kişiler oluşturacaktır. Ancak bu kişilerin de başvuru yaptığında başvurularının olumsuz sonuçlanması sık yaşana olaylardan biridir. Hal böyle olunca, bankaların onay sürecinden neye dikkat ettiği merak konusu olmuştur. KOBİ kredisine başvururken verdiğiniz vergi levhanız ve diğer belgeleriniz, işletmenizin ve verilerin değerlendirilmesi açısından önem taşımaktadır. Banka yetkilileri bu belgeleri inceleyerek genel ödeme gücünüze ve faaliyetlerinize göz atar. Ticari kredilerdeki risk bireysel kredilere nazaran daha yüksek olduğu içi, vadeler daha kısa süreli tutulmaktadır. KOBİ kredisi 2018 yılında da en çok tercih edilen kredi türlerinden biri olmuştur. Bu krediye başvuran kişilerin onay alması ise, işletme faaliyetlerinin ve ödeme geçmişinin düzgün olmasına bağlıdır.

Esnaf kredileri hesaplaması konusuna değineceğiz. Yazımızda farklı vade ve faiz seçeneklerinden örnekle esnafların alacağı kredilerin taksit ödemeleri ve toplam maliyetleri ne olur detaylı şekilde göreceksiniz. Her ne kadar esnaf kredisi şartları diğer banka kredilerinden farklı olsa da aslında hesaplama yönünden diğer banka kredileri ile pek fark söz konusu değil. Yazımızda bununla ilgili bilgiler bulacaksınız.

Esnaf Kredisi Nasıl Hesaplanır ?

Esnaf kredilerinin hesaplamasındaki temel fark esnaf kredisi hesaplama işinde zaman zaman vadelerin 3 veya 6 aylık dönemlere toplanabilmesidir. Bu kolaylık esnafların işlerine özel tahsilat biçimlerine uyum sağlamak amacıyla yapılır. Aşağıda bunun ilgili maliyet farklarını 100.000 TL tutarından bir esnaf kefalet kredisi üzerinde göreceksiniz.

100.000 TL tutarında alınan bir kredinin %5 faiz oranı ile;

 • 3 er alık taksitler ile 36 ayda ödenmesi halinde, kredinin 3 aylık taksitleri 9.484,9 TL ve toplam maliyeti 113.819 TL olacaktır. Kredi alan esnafın eline net olarak 93.000 TL geçecektir.
 • 3 er alık taksitler ile 12 ayda ödenmesi halinde, kredinin 3 aylık taksitleri 26.112 TL ve toplam maliyeti 103.812 TL olacaktır. Kredi alan esnafın eline net olarak 93.000 TL geçecektir.

Şayet aynı miktarda krediyi güncel faizler ile bankadan çekecek olursa esnaf 36 ay vadede ve %2,50 faiz oranı ile toplam 155.798 TL bankaya geri ödeme yapacaktır.

Esnaf kredisi nasıl alınır sorusu, bankaların ve diğer kurum ve kuruluşların verdiği kredilerden faydalanmak için sorulmaktadır. Esnaf kredisi almak isteyen kişiler, istedikleri bankanın kredisine başvurmadan önce bazı belgeleri yanlarında götürmek zorundadır. Bu belgeler şu şekilde sıralanır:

 1. Oda kayıt belgesi
 2. Güncel vergi levhası
 3. Ortakların kimlik belgesi fotokopisi
 4. Ticaret sicil gazetesinde kuruluş
 5. İmza sirküleri
 6. Bilanço ve gelir tablosu
 7. Ortaklara ve şirketlere ait mal varlığı dökümü (varsa)

Esnaf kredisi en çok talep edilen kredi türlerinden biri olmuştur. Bu kredi tipinde başvururken gereken belgeler bu şekilde sıralanmaktadır.

Esnaf Kredisine Nasıl Başvurulur ?

Esnaf kredisi almak isteyen kişiler bankaların ve çeşitli kurum ve kuruluşların özel esnaf kredilerinden faydalanabilirler. Esnaf kredisi veren bankalar şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Garanti Bankası
 2. Şekerbank
 3. Halkbank
 4. TEB
 5. Yapı Kredi
 6. Ziraat Bankası

Esnaf kredisi hesaplama her yılda da en çok merak edilen konulardan biri olmuştur. Bu hesaplama yapılırken yönetmelik kapsamında hareket edilmektedir. Vade ve tutar konusunda kısıtlamalar yoktur. Ancak bankalar ve kuruluşlar kendilerine göre mali veriler ve kredi tutarları hesaplayabilir. Bu hallerde hangi bankanın şartları ve faiz oranları size uyuyorsa, o bankayı tercih etmek gerekecektir. Bazı kredi tiplerinde kefil ve ipotek şartları da aranmaktadır. KOSGEB kredisi adı altında da devlet kredi desteği verilmektedir.

Esnaf kredisi almak için istenen evraklar neler sorusuna cevap vereceğiz. Yazımızda özellikle bankalardan alınan esnaf kredileri ile KOSGEB gibi kurumlardan alınan krediler için hangi evrakların istendiğini göreceksiniz.

Banka Kredileri İçin İstenen Evraklar ?

Bankalar açısından esnaf kredileri ticari kredi sınıfına girmektedir. Dolayısıyla esnaf kredisi başvurularında aşağı yukarı diğer ticari kredilerde istedikleri evrakları talep ederler. Diğer yandan büyük miktardaki ticari kredilere kıyasla esnaf kredilerinde istenen evrak sayısı daha azdır. Bankaların verdiği esnaf kredisi için gerekli evraklar şu şekilde:

 • Kimlik fotokopisi
 • Vergi levhası fotokopisi
 • Esnaf ve sanatkar odasına üye ise üye olduğunu gösterir belge
 • Ticaret sicil kaydı belgesi
 • İmza sirküleri
 • Ticaret sicil gazetesi kopyası
 • Son 3 yılı gösterir onaylanmış bilanço veya mali tablolar
 • SGK veya BAĞ-KUR kaydı
 • Esnaf Sicil Tasdiknamesi

KOSGEB veya Esnaf Kefalet Kredisi Şartları ?

Kamu kurumları bankaların aksine genellikle destek amaçlı ve proje bazında kredi verirler. Bankalar dışında KOSGEB veya Esnaf Odaları aracılığı ile verilen destek kredisi veya esnaf kefalet kredisi gibi kredilerde istenen evraklar ise aşağıdaki gibidir:

 • KOSGEB kredilerinde isteniyorsa ayrıntılı proje
 • Esnaf kefalet kredilerinde esnaf kefalet kredi çekme şartlarına uygun olunduğunu gösterir esnaf odası kaydı
 • Esnaf sicil tasdiknamesi
 • Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi
 • Ustalık belgesi
 • Gerekli ise KOSGEB eğitimlerini tamamladığını gösterir belge
 • Kredinin konusuna uygun yazılmış başvuru dilekçesi

Kobi kredilerinden ödeyememe durumda ne yapılmalı konusuna değineceğiz. Ayrıca ödeyememe durumlarında özellikle kefil ve teminatların durumu konusunda bilgiler de vereceğiz.

Kobi Kredisi Ödememe Durumu ?

Bankalardan alınan Kobi kredisi ödenmezse bankalar tüm ticari kredilere işlettikleri süreçleri başlatırlar. Bu süreçler sırasıyla şu şekildedir:

 • Müşteriye gecikme konusunda bilgi verme
 • Müşteriye gecikme devam ediyorsa yasal sürecin başlatılabileceği bilgisini verme
 • Müşteriye yapılandırma teklif etme
 • Alınan kredi devlet destekli Kobi kredisi ise ilgili devlet kurumuna bilgi verme
 • Ödeyememe durumu devam ediyorsa teminatlara tedbir koydurma
 • Yasal sürecin devamı ve haciz

Görüldüğü gibi bankalar Kobi kredilerinin ödenmeme durumunda en hafif uyarı ve bilgilendirmeden en ağır haciz işlemine kadar bir sıra ile işlemlerini yürütür. Dolayısıyla kredisini ödeyemeyen bir Kobi hemen haciz işlemleri ile karşılaşmaz ancak bu haczin hiç olmayacağı anlamına gelmez.

Özellikle 50.000 veya 100.000 TL’yi aşan tutarlardaki Kobi kredilerinde Kobi kredisi şartları içinde mutlaka kefil veya teminat hususu yer alır. Teminatlar bankalar için önemli bir garantidir. Özellikle ev veya arsa gibi taşınmazlar üzerinden alınan teminatlar bankalar açısından son çare olarak başvurulsa da uygulamada sık sık Kobilerin icra takibi ile karşılaştıkları bir gerçektir.

Diğer yandan bu teminatlar çoğu zaman Kobi’nin sermayesinin bir parçası ve iş yapabilmesi için olmazsa olmazıdır. Şayet bu varlıklara bir haciz gelecek olursa bu çoğu zaman Kobi’nin iflası anlamına gelebilir. Bu sebeple Kobilerin her zaman yasal takip süreçleri başlamadan yapılandırma için bankalarla anlaşma yoluna gitmesi önemlidir.

Kobi kredileri nasıl yapılandırılır konusunu inceleyeceğiz. Özellikle kredilerini ödeme güçlüğü çektikleri için yapılandırma sürecine girmek isteyen firmalar veya devlet destekli Kobi kredisi almış olup yine ödeme güçlüğü çektikleri için yapılandırmak isteyen Kobiler için önemli bazı bilgiler vereceğiz.

Kobi Kredisi Nasıl Yapılandırılır ?

Kobiler tarafından alınan Kobi destek kredisi verilmesi aşamasında normal ticari kredilere nazaran bir takım özel şart ve avantajlarla verilir. Bu sebeple Kobi destek kredileri yapılanırken Kobilerin öncelikle başvurması gereken merci krediyi aldıkları devlet kurumu veya bankanın kendisi olmalıdır. Burada diğer önemli husus şayet kredileri ödeme güçlüğü çekiyorsa bir şirketin bu kredilerini yasal takip veya icra gibi süreçler başlamadan yapılandırmaya başlamasıdır.

Zira şayet yasal takip veya icra gibi süreçler başlamışsa bu durumda hem firma kredisini ödeme güçlüğü çeken bir firma değil kredisini ödeyememiş bir firma konumunda bankaların kapısına gitmek durumunda kalacak hem de olası bir icra veya iflas tehlikesi altında olduğundan birçok banka kredisini yapılandırma istemeyebilecektir.

Kobi kredisi yapılandırılırken firmalar şunlara dikkat etmelidir:

 • Yapılandırma süreci ödeme sorunu yaşamadan başlatılmalıdır
 • Ne kadar erken yapılandırma sürecine girilirse o kadar avantajlı vade ve faizlerle yapılandırma yapılabileceği unutulmamalıdır
 • Öncelikle kredi alınan kuruma başvurulmalıdır
 • Şayet başka bankalarda yapılandırma imkanı varsa diğer bankalardan en uygun vade ve kredi seçenekleri araştırılmalıdır
 • Kredi yapılandırılırken şirketin gelir gider dengesi gözetilmeli riskli krediler ile yapılandırma yapılmamalıdır

Devletin KOSGEB veya Esnaf ve Sanatkar Odaları aracılığı ile vermiş olduğu devlet katkılı KOBİ destek kredileri nasıl verilir inceleyeceğiz. Devlet destekli Kobi kredisi veren ülkemizdeki en önemli kurum KOSGEB olarak karşımıza çıkmaktadır. Yazımızda özellikle KOSGEB KOBİ kredisi şartları nelerdir ve bu krediler nasıl alınır sorusuna cevap vereceğiz.

KOSGEB Kredileri ?

KOSGEB’in Kobilere özel sunduğu KOBİ destek kredisi faiz destekli olarak ve KOSGEB’in belirlediği şartlarda veriliyor. KOSGEB faiz destek kredisinin temel amaçları şu şekilde;

 • Kobilerin daha yüksek standartlarda daha kaliteli üretim yapmaları
 • Kobilerin finansal yüklerinin ve özellikle faiz yüklerinin azaltılması
 • Kobilerin daha fazla istihdam yaratabilmesine destek olmak
 • Kobilerin özellikle ihracat pazarlarındaki rekabet gücünün arttırılması
 • Kobilerin laboratuvar veya Ar-Ge gibi kendi imkanları ile gerçekleştiremedikleri faaliyetlerini desteklemek
 • Kobilerin katma değer yaratan faaliyetlere yönlendirilmesini sağlamak

KOSGEB’in devlet KOBİ kredisi nasıl alınır diye sorulacak olunursa bunun cevabı kredi ve proje konusuna göre değişmekle beraber genellikle aşağıdaki şartlar aranır.

 • KOBİ tanımına uygun nitelikte işletme olmak üzere KOSGEB Kobi beyannamesi doldurmuş olmak
 • KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmak
 • KOSGEB’in yayınladığı destek projelerinden birisine uygun amaçla kredi talebinde bulunmak
 • Proje bazında verilen kredilerde projenin detaylarını, kısa ve orta vade gider ve gelirlerini gösterir projelendirme yapmak
 • KOSGEB kredilerini ödeyecek olan bankların duyurmuş olduğu diğer şartları yerine getiriyor olmak

Bankaların Kobi destek paketlerinin sağladığı özel avantajlar konusuna değineceğiz. Bankalar günümüzde sayısız sayıda nakdi ve gayri nakdi kredi seçenekleri ile ve Kobilere özel finansal kolaylıkları ile Kobi işletme bankacılığı adı altında hizmetler veriyorlar. Özellikle Kobilerin aklında her zaman en iyi KOBİ bankası hangisi sorusu var. Aslında bu sorunun kesin bir cevabı yok. Çünkü en iyi KOBİ bankası söz konusu Kobi’nin ihtiyaçlarına yönelik en iyi ürünleri hangi banka sunuyorsa odur diyebiliriz.

Kobi Bankacılığı ?

Öncelikle KOBİ bankacılığı nedir sorusuna cevap vermek gerekiyor. Kobi bankacılığı genel olarak küçük ve orta ölçekli işletmelerin özel finansal ve mali ihtiyaçlarına yönelik özellikli hizmetler ile sunulan bir bankacılık türü. Kobi bankacılığının Kobilere özel ticari kredi kartlarından balon ödemeli kredilere veya anında kredi hizmetlerinden KOSGEB destekli proje kredilerine kadar birçok ürünü bulunuyor.

Kobi bankacılığı bankalara aşağıda yer alan bazı önemli avantajları sunmakta:

 • Uygun vade ve faizlerde yüksek miktarda kredi imkanı
 • Yapılan işin ve sektörün ihtiyaçlarına yönelik 3 aylık veya 6 aylık periyotlarla taksit ödeme imkanı olan krediler
 • Anlık finansal ihtiyaçları karşılayacak anında kredi veya hazır hesap uygulamaları
 • Teminat mektubu gibi gayri nakdi kredi imkanları
 • İhracat yapan Kobilere özel yardı be destek paketleri
 • Kobilere özel eğitim ve danışmanlık faaliyetleri
 • Kobilere özel bankacılık hizmeti ve müşteri temsilcileri

Esnaf kredisi almak için gereken şartlar konusuna değineceğiz. Bu bağlamda yazımızda kimler esnaf kredisinden faydalanabilir detaylı olarak görebileceksiniz.

Esnaf Kredisi Nasıl Kullanılabilir?

Esnaf kredileri bankaların küçük işletme sahiplerine ve esnaf olarak tanımladıkları tüccarlara verdikleri özel koşul ve imkanlara sahip kredilerdir. Bu açıdan esnaf kredisi şartları diğer kredi türlerinde belirlenen şatlardan farklılık gösterebilir.

Bankaların esnaf kredileri genellikle özel bankalarda 50.000 TL limitli ve 36 ay vadeli olarak belirlenmektedir. Ancak özellikle Ziraat bankası veya KOSGEB gibi kurumların devlet destekli olarak daha yüksek tutarlı esnaf kredileri kullandırdıkları görülmektedir. Esnaf kredisi için gerekli şartlar aşağıdaki gibidir:

 • Esnaf olarak tanımlana mikro ölçekli işletme sınıfına dahil olmak üzere 10 çalışandan daha az işçi istihdam ediyor olmak ve yıllık 5 milyon TL üzerinde ciro yapmıyor olmak
 • Esnaf Ve Sanatkârlar Odasına bağlı meslek birliklerinden birine üye olmak ve bunu belgelemek
 • Ticaret odasına kayıtlı olarak çalışıyor olmak
 • Bankalarca istenen esnaf kredisi için gerekli evraklar ve belgeleri temin edebiliyor olmak
 • Vergi levhasına sahip olmak
 • Bilançoya tabi ise onaylı bilançolarını veya basit usulde vergilendirmeye tabi ise vergi dairesinden alınacak mükelleftik yazısını ibraz edebilmek
 • Bankalarca yasal takipte ve icralık durumda olmamak
 • Türkiye Cumhuriyeti’nde yerleşik firma statüsünde olmak
 • Bankalarca istenebilecek taşınır veya taşınmaz teminatları sunabiliyor olmak
 • KOSGEB gibi kurumlardan alınacak kredilerde istenen projeyi kuruma detaylı olarak sunabilmek
KOBİ Kredi Onay Sürecinde Nasıl Karar Verilir

20 Mart 2021 Kobi Kredisi

KOBİ Kredi Onay Sürecinde Nasıl Karar Verilir


Kobi Destek Kredisi Şartları? Kobi Destek Kredisi Veren Bankalar? Kobi Değer Kredisi?

Devamını Oku
Ziraat Bankası Tarım Kredisi Nasıl Alınır

2 Aralık 2019 Kobi Kredisi

Ziraat Bankası Tarım Kredisi Nasıl Alınır


Ziraat Bankası Tarım Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır? Tarım Kredisi Faiz Oranları? Tarım Kredisi Hesaplama?

Devamını Oku
Halkbank Faizsiz Kredi

21 Ekim 2019 İhtiyaç Kredisi

Halkbank Faizsiz Kredi


Esnafa Faizsiz Kredi Halkbank? Halkbank Faizsiz Kredi 2019?

Devamını Oku
Esnaf Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir

23 Eylül 2019 Kobi Kredisi

Esnaf Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir


Esnaf Kredisi Kullanımlarında Gerekli Olan Belgeler? Esnaf Kredisi Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Devamını Oku
Kobi Paketlerinin Avantajları ve Faydaları

23 Eylül 2019 Kobi Kredisi

Kobi Paketlerinin Avantajları ve Faydaları


KOBİ Paketleri Nedir? KOBİ Paketlerinden Nasıl Faydalanılır? KOBİ Paket Desteği Sunan Bankalar Nelerdir?

Devamını Oku
Devlet Destekli KOBİ Kredisi Nasıl Alınır

20 Eylül 2019 Kobi Kredisi

Devlet Destekli KOBİ Kredisi Nasıl Alınır


KOSGEB Destek Programlarına Nasıl Başvurulur? KOBİ Kredisine Destek Veren Bankalar?

Devamını Oku
Üste Dön