Kredi Kartı ile Taşıt Pulu Ödeme

7 Mart 2020 Kredi Kartı

Taşıt Pulu Ödeme

Kredi kartı kullanarak taşıt pulu ödeme işlemleri, pek çok farklı platform ve yöntem kullanılarak kolaylıkla gerçekleştirilebilen işlemler arasında yer almaktadır. Zira trafikte bulunan tüm taşıtların vergilerinin belirli dönemlerde ödenmesi gerekmektedir. Aksi halde vergisi ödenmemiş araçlar ile trafiğe çıkıldığında, kanunsuz bir uygulama olacağı için yasal yaptırımla karşılaşılmaktadır. Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenmeyen araçlar trafikten men edilerek bağlanmakta ve araç sahipleri yüklü miktarda ceza ödemek zorunda kalmaktadır. Bu nedenle Motorlu Taşıtlar Vergisi yani taşıt pulu ödeme işlemleri her araç sahibinin dikkat etmesi gereken önemli bir uygulamadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama ve Ödeme

Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplama ve ödeme işlemleri, araç sahiplerini yakından ilgilendirmektedir. MTV hesaplamalarında 197 sayılı Kanun’un 5. ve 6. maddelerinde belirtilen hükümler uygulanmaktadır. Zira bu bağlamda;

  • Aracın yaşı
  • Aracın tipi (Otomobil, ticari, arazi taşıt ve benzerleri)
  • Aracın motor silindir hacmi yani kaç CC olduğu
gibi farklı kriterler göz önünde bulundurularak o aracın MTV ödeme döneminde ne kadar vergi borcu olduğu öğrenilebilmektedir. MTV hesaplama işlemlerinden sonra ödeme aşaması gelmektedir. Bu aşamada araç sahiplerine pek çok farklı yöntem ve kolaylık sunulmaktadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi 2019 Ödeme

Motorlu Taşıtlar Vergisi 2019 yılında ödeme işlemleri, teknolojik imkanlardan da yararlanılarak pek çok farklı platformdan gerçekleştirilebilmektedir. Nitekim Vergi Dairesi şubelerine gidilerek MTV ödemeleri yapılabileceği gibi devletin bu resmi kurumunun anlaşmalı olduğu bankaların şubelerinden de bu hizmeti almak mümkündür.Öte yandan şubelere gitmek yerine araç sahipleri, araçlarına ait Motorlu Taşıtlar Vergisini internet üzerinden de kolaylıkla ödeyebilirler. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesi vatandaşlara hizmet vermektedir. Bu sitenin ana sayfası üzerinden kredi kartı veya banka kartı bilgilerinizi kullanarak aracınıza ait MTV ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme Kredi Kartı

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme işlemleri kredi kartı kullanılarak yapılabilmektedir. Bunun için yukarıda bahsettiğimiz gibi devletin resmi kurumlarının ve bankaların şubelerine gidebileceğiniz gibi internet üzerinden kart bilgilerinizi girerek de online ödeme yapabilirsiniz. Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi ve anlaşmalı bankaların internet bankacılığı, mobil bankacılık gibi hizmetlerinden yararlanarak kredi kartınızla MTV ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı İle MTV Ödeme yazımıza göz atabilirsiniz.

MTV Ödeme Kredi Kartı ile Taksitli Ödeme

Motorlu Taşıtlar Vergisi kredi kartı ile taksitli ödeme imkanı olan bir vergi türüdür. Bu bağlamda aracınıza özel hesaplanan MTV tutarını taksitlere bölerek kredi kartınız ile ödeyebilirsiniz. Bu bağlamda dilerseniz yıllık tek ödeme şeklinde de aracınıza ait MTV ödemesi yapmanız mümkündür. Taksit yapmak istediğinizde de yıllık 2 döneme ayrılan MTV borcunuzu taksite bölünmüş şekilde ödemeyebilirsiniz.

MTV Hesaplama 2019 Tablosu

Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplama tablosu 2019 yılında da her yıl olduğu gibi araç sahipleri tarafından yakından takip edilmektedir. Nitekim yıl içinde belirlenen Motorlu Taşıtlar Vergisi tutarını bu tabloya bakarak öğrenmek mümkündür. Yazımızın başında da bahsetmiş olduğumuz gibi araç sahiplerinin trafiğe çıkardıkları araçlarında ödemek zorunda oldukları MTV, her aracın;

  • Yaşı
  • Motor gücü yani kaç CC olduğu
  • Tipi (binek otomobil, ticari veya arazi aracı olması gibi)
sahip olduğu özelliklere göre belirlenmektedir. Bu bağlamda aracınızın özelliklerine göre her yıl belirlenen Motorlu Taşıtlar Vergisini hesaplama yaparak öğrenebilirsiniz. Bu tablonun yanında çok daha kullanışlı olan MTV hesaplama motorları bulunmaktadır. Bu motorlara internet üzerinden ulaşabilirsiniz. Aracınıza ait bilgileri gerekli yerlere girdikten sonra “hesapla” butonuna basarak otomatik hesaplama yapabilirsiniz. Hesaplanan tutarı aracınıza ait taşıt pulu ödeme hizmetlerinden faydalanarak ödeyebilirsiniz.

MTV Son Ödeme Tarihleri 2019 ve 2020

Motorlu taşıt vergisi 2. ikinci taksiti 1 temmuz ve 31 temmuz tarihleri arasındadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı İle Telefon Faturası Ödeme başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Kredi Kartı kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 07.03.2020 Tarihinde Güncellenmiştir.

Yorumlar

Hüseyin Kara

27 Eylül 2019


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön