Kredi Kartı ile Tapu Harcı Ödeme

7 Mart 2020 Kredi Kartı

Tapu Harcı Ödeme

Kredi kartları ile tapu harçlarını ödeyebilmek mümkündür.  İnteraktif vergi dairesi uygulaması sayesinde günümüzde banka şubelerinde sıra beklemeye gerek kalmamaktadır. Kredi kartı ile tapu harcı ödeme aşamasında kullanılan birçok yöntem vardır. Vatandaşlar hem müşterisi oldukları bankalar aracılığı ile hem de İnteraktif vergi dairesi online ödeme servislerinden yararlanarak borçlarını kısa bir süre içerisinde ödeye bilmektedirler.

Kredi Kartı ile Tapu Harcı Ödenir mi?

Kredi kartları ile tapu harçlarını ödemek geçtiğimiz yıllarda mümkün hale gelmiştir. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan internet sitesi sayesinde tüm vergi borçları pratik bir şekilde ödenebilir duruma gelmiştir. Tapu harçlarının kredi kartı ile ödenmesi güvenilir ve hızlı bir ödeme yöntemi sağlamaktadır. Aynı zamanda ödemelerini yapanlar için Gelir İdaresi Başkanlığı e-dekont uygulaması geliştirmiştir. Bu sayede vatandaşların yaptıkları kart ödemeleri güvence altına alınmaktadır.

Kredi Kartı ile Tapu Harcı Ödeme?

Kredi kartları ile tapu harcı ödemek için kullanılan birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Bunlardan ilki Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan interaktif vergi dairesi aracılığı ile sağlanmaktadır. Kullanıcıların gelir idaresi tarafından hazırlanan internet sitesine giriş yapmalarının ardından “Harç Bedeli ve Değerli Kağıt Ödeme” sekmesine giriş yapmaları gerekmektedir. Bu sayfadan “Tapu Harcı” seçeneği işaretlenerek alıcı ve satıcıya ait T.C. kimlik numaralarının girilmesi gerekmektedir. Satıcının T.C. kimlik numarasının bilinmemesi durumunda ise vergi numarası ya da e-tahsilat seri numarası girişi de yapılabilmektedir. Bu bilgilerin girilmesi ile kişi bilgileri ya da tapu harcı miktarları görüntülenebiliyor. Borç bilgilerini görüntüleyenlerin bir sonraki aşamada “Borç Ödeme” seçeneğini işaretleyerek işlemlerini tamamlamaları beklenmektedir.

Tapu Harcı Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Tapu harcı borçlarını taksitlendirmek için kullanılan birkaç farklı yöntem bulunmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından hazırlanan online ödeme servisinden yararlananlar sorgulama sonucu yönlendirildikleri sayfalarda taksitli ödeme seçeneği ile karşılaşabilmektedirler. Ancak buradaki taksit koşulları bankaların güncel kampanyaları ile bağlantılı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Aynı zamanda taksitlendirme seçeneğini işaretlemeye ancak daha sonrasında kararını değiştirenlerin ödeme işlemi sonrasında bankaları ile iletişime geçerek taksitlendirme talebinde bulunmaları mümkündür. Bankalar bu tür taksitlendirme talepleri sonucunda ek faiz uygulayabilmektedirler. Bu yüzden vatandaşların ilk ödeme işlemi sırasında kredi kartı ile tapu harcı ödeme seçeneğinin yanı sıra taksitle ödeme bölmesini işaretlemeleri tavsiye edilmektedir.

Tapu Harcı Borcu Sorgulama?

Tapu harcı borçlarının sorgulaması yapılırken e-devlet ya da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan İnternet sitelerinden faydalanılmaktadır. E-devlet yolu ile sorgulama yapacak olanların 12 ya da 13 haneli “E-Tahsilat Seri Numarası”nı girmeleri gerekmektedir. Bu sayede hem tapu harcı sorgulaması hem de tapu harcı ödeme işlemleri hızlı bir şekilde tamamlanabilmektedir.

ATM'lerden Kredi Kartı ile Tapu Borcu Ödemesi

ATM'ler aracılığı ile tapu borçları kredi kartı kullanılarak ödenebilmektedir. Borç ödeyecek olanların ilk olarak müşterisi oldukları bankaların ATM'lerini kullanarak kredi kartları ile yapılan işlemler menüsüne giriş yapmaları gerekmektedir. Açılacak menüden tapu borcu sorgulama ve tapu borcu ödeme sekmeleri seçilerek kısa bir sürede ödeme işlemi gerçekleştirilebilmektedir. Ancak bu hizmetten yararlanmak isteyenlerin bankaları ile iletişime geçerek bu uygulamayı destekleyip desteklemediğini öğrenmeleri tavsiye edilmektedir. Bankamatikler ile yapılan işlemler sonucunda dekont sağlanabilmektedir. Aynı zamanda banka ile iletişime geçilerek mobil uygulamalar veya İnternet bankacılığı servisleri ile ödeme koşulları hakkında bilgi sahibi olunması tavsiye edilmektedir. Kredi kartı ile tapu harcı ödeme konusunda vatandaşların yararlanabileceği birçok farklı seçeneğin olduğu unutulmamalıdır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı ile Aksa Elektrik Borç Ödeme başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Kredi Kartı kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 07.03.2020 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön