Kredi Kartı ile Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme

24 Mart 2020 Kredi Kartı

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödeme

Motorlu Taşıtlar Vergisini kredi kartı kullanarak ödeme, pek çok araç sahibinin hakkında bilgi sahibi olmak istediği işlemler arasında yer almaktadır. Nitekim trafiğe çıkan her aracın, ilgili kanunlara göre Motorlu Taşıtlar Vergisinin ödenmiş olması gerekmektedir. Aksi halde trafikte vergisiz bir şekilde seyreden araçların tespit edilmesi durumunda, araç bağlanarak trafikten men edilmektedir. Bununla birlikte aracın ruhsat sahibine de yüklü miktarda vergi cezası kesilmektedir. Hal böyle olunca Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme işlemleri özellikle araç ruhsat sahipleri tarafından büyük önem taşımaktadır. Bu yazımızda MTV ödemeleri ile ilgili olarak bilinmesi gereken tüm bilgileri ve MTV ödemeleri yaparken hangi yöntemleri uygulayabileceğimizi bulabilirsiniz.

Plakadan MTV Sorgulama

Plaka bilgileri ile Motorlu Taşıtlar Vergisi sorgulama işlemleri bilindiği üzere internet üzerinden kolaylıkla yapılabilmektedir. Bunun için günümüzde araç sahiplerinin kullanabileceği pek çok farklı yöntem ve platform bulunmaktadır. Bu platformları tek tek sıralamak gerekirse;

  • Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi
  • PTT AVM, HGS Kurumsal, HGS web ve HGS Mobil uygulamaları
  • E-Devlet Kapısı sistemi internet sitesi ve mobil uygulamasıdır.
Bu platformlar üzerinde Motorlu Taşıtlar Vergisi sorgulama yapabilmek için araç plaka bilgilerinizle beraber araç ruhsat sahibine ait T.C kimlik numarası gerekmektedir.

MTV Hesaplama ve Ödeme

Motorlu Taşıtlar Vergisi hesaplama ve ödeme işlemleri, devletin resmi kurumlarının şubelerinden ve pek çok internet sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Öncelikle Gelir İdaresi Başkanlığı’na bağlı olan Vergi Dairelerinin şubelerine başvuruda bulunarak MTV ödemeleri yapmak mümkündür. Bunun yanında tüm PTT şubelerinden ve anlaşmalı olan bankaların şubelerinden MTV ödemesi yapılabilmektedir.Ancak pek çok araç sahibi, MTV ödemelerinden önce araçlarına ait yıllık ne kadar Motorlu Taşıtlar Vergisi borcu olduğunu öğrenmek istemektedir. Bunun için MTV hesaplama işlemleri devreye girmektedir. MTV hesaplaması her yıl belirlenen vergi tablosuna göre yapılmaktadır. Bu tabloda aracın tipi, yaşı ve motor gücü faktörleri göz önünde bulundurularak yıllık ne kadar MTV ödeneceği hesaplanmaktadır.Öte yandan internet üzerinden de Motorlu Taşıtlar Vergisi ödenebilmektedir. Ancak bunun için bilindiği üzere kredi kartı veya banka kartı bilgileri gerekmektedir.

MTV Kredi Kartı ile Ödeme

Kredi kartı kullanarak Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme araç sahiplerine büyük kolaylık sağlamaktadır. Zira devletin resmi kurumlarında sırada bekleme derdi yaşamadan internet üzerinden kolaylıkla araçlarına ait MTV ödemelerini gerçekleştirebilirler. Bunun için araç sahipleri şu platformları kullanabilirler:

  • Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi
  • e-Devlet Kapısı sistemi “Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama ve Kredi Kartı ile Ödeme”
  • PTT resmi internet sitesi ve mobil uygulamaları
  • Anlaşmalı bankaların internet bankacılığı ve mobil bankacılık şubeleri
Bu platformlara MTV ödemesi yapılacak olan araç ruhsat sahibinin T.C kimlik numarası ve aracın plakası girilerek MTV ödemeleri gerçekleştirilebilmektedir.

MTV Ödeme Kredi Kartı ile Taksitli Ödeme

MTV ödemelerine kredi kartı ile taksit yapmak mümkündür. Nitekim yılda ilk dönem ve ikinci dönem olmak üzere iki farklı periyota bölünen Motorlu Taşıtlar Vergisini kredi kartıyla taksitli ödeyebilirsiniz. Bunun için ödeme yaptığınız platformda taksitli ödeme seçeneğini işaretlemeniz yeterlidir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman?

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme zamanı yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi iki farklı tarihe tekabül etmektedir. Nitekim MTV taksitinin ilki Ocak ayında ödenir, ikinci taksit ise 1-31 Temmuz tarihleri arasında yapılması gerekir. Bazı bankalar devletin sunduğu iki taksit seçeneğine ek taksit fırsatları sunmaktadır. Ancak yine de bu Motorlu Taşıtlar Vergisi ödeme işlemlerinin Ocak ve Temmuz ayları içinde araç sahipleri tarafından yapılması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Yapı Kredi Kredi Hesaplama başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. İhtiyaç Kredisi kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 24.03.2020 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön