Kredi Kartı ile Bandrol Ödeme

7 Mart 2020 Kredi Kartı

Bandrol Ödeme

Kredi kartıyla bandrol ödemek 2019 itibari ile çeşitli banka kartları ile yapılabilmektedir. Tüm araç sahiplerinin ödemek ile yükümlü olduğu motorlu taşıt vergileri ise Temmuz’un 1’inde ödenmektedir. Bu ödemeler kredi kartı ile yapılabilmektedir. Yasal olarak tanınan sürenin sonunda ödeme yapılmaması halinde e-haciz işlemleri başlatılacaktır. Motorlu taşıtlar vergisi; kara yolları trafik kanunu kapsamında kayıtlı olan tüm motorlu araçlar için ödenmesi gereken bir vergidir. Bu ödemeleri internetten, bankadan ya da kredi kartlarınız ile yapabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ödemesi Nasıl Yapılır?

Motorlu taşıtlar vergisi ödeme sistemi birçok yolla yapılabilir. Motorlu taşıtlar vergisi online olarak kredi kartı ile ödenebilmektedir. Buna göre:

 • Motorlu taşıtlar vergisi için mükellefiyet kaydının yer aldığı ya da MTV’yi tahsile yetkili olan müdürlüklere başvurularak ödeme yapılabilir.
 • Anlaşmalı bankaların internet bankacılığı ile kredi kartı ile ödeme yapılabilmektedir.
 • Vergi Dairesi resmi internet sitesi üzerinden Borç Sorgulama ve Ödeme kısmı üzerinden kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.
 • GİB Mobil uygulamasını indirerek kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.

Kredi Kartı ile MTV Nasıl Ödenir?

Kredi kartıyla motorlu taşıtlar vergisi ödemek için internet bankacılığı ya da GİB mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. Bu ödemeleri yaparken dikkat etmeniz gerekenler:

 • Kredi kartı, anlaşmalı bankaların olmalıdır.
 • Kredi kartı bilgileri eksiksiz ve doğru girilmelidir.
 • Kredi kartı internet alışverişlerine açık olmalıdır.
 • GİB üzerinden yapılan ödemelerde yalnızca tek çekim ödeme yapılabilmektedir.
 • Kredi kartının güvenlik numarası mutlaka girilmelidir.
 • Kredi Kartı İle MTV Ödeme yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.
Bu adımların yanı sıra dileyen kullanıcılar taksit imkanları ile ödeme yapabilmektedir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Ne Zaman?

Motorlu taşıtlar vergisi ödemesi her sene 2 defa yapılmaktadır. 2019 senesinde ilk taksiti Ocak ayında ödenmiş olan motorlu taşıtlar vergisinin 2. Taksiti ise Temmuz’un 1’inde ödenecektir. Motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi web sitesi üzerinden yapılabilmektedir. Öte yandan bu ödemeler anlaşmalı bankalar aracılığıyla da yapılabilmektedir. Bu noktada ödemeler kredi kartı ile taksitlendirilen bilmektedir. Motorlu taşıtlar vergisi; gecikme durumunda mevcut borca faiz eklemektedir. Bundan dolayı borçların zamanında ödenmesi oldukça önem teşkil etmektedir.

GİB Uygulamasından MTV Ödeme

GİB ile MTV borcu ödeme işlemleri 1 Temmuz tarihi itibari ile yapılabilmektedir. GİB internet vergi dairesi hizmetlerinden faydalanmak için öncelikli olarak internet Hizmetleri Kullanım Başvuru Formunun doldurulması gerekmektedir. Bu formlar; vergi dairelerinden teslim alınabilir. Başvuru formunun gerçek kişiler için kendisi, tüzel kişiler için ise temsil yetkisi olan kişilerin imzalaması gerekmektedir. Bu işlemler tamamlandıktan sonra GİB internet vergi dairesinden mobil uygulaması indirilebilir ve ödemeler yapılabilmektedir. Bu uygulamalar hem Google Play üzerinden hem de iOS üzerinden kolayca indirilebilmektedir. Ödeme sırasında dileyen kullanıcılar mevcut ödemeyi taksitlendirilebiliyor.

MTV Hesaplama ve Ödeme

MTV borcu hesaplama ve ödeme sistemleri 2019 senesi itibari ile online olarak yapılabilmektedir. Motorlu taşıtlar vergisi 2019 senesinde enflasyon oranlarına göre artmıştır. Buna göre geçen seneye göre %15,9 daha fazla ödeme yapılacaktır. Motorlu taşıtlar vergisini hesaplamak ve ne kadar borç çıkacağını öğrenmek için:
 • Gelir idaresi internet sitesi
 • Gelir idaresi vezneleri
 • Anlaşmalı banka şubeleri
 • Anlaşmalı bankalar internet sitesi
 • E-devlet
 • Resmi vergi dairesi internet sitesi üzerinden sorgulamalar ve ödemeler yapılabilmektedir.
Motorlu taşıtlar vergisi; her sene iki eşit taksit olarak bölünmektedir. Bu taksitlerden ilki ocak ayının sonunda, ikinci taksitler ise Temmuz’un 1’inde ödenmektedir. Ödeme süresi geçen borçlar için e-haciz işlemleri başlatılmaktadır.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartı ile Taşıt Pulu Ödeme başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Kredi Kartı kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 07.03.2020 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön