Kredi Kartı İle Aöf Harç Ödeme

9 Mart 2020 Kredi Kartı

Aöf Harç Ödeme

Aöf ödemelerinin kredi kartı ile yapılması için kullanılacak araçlar çeşitlilik göstermektedir. Aşağıda kredi kartı ile Aöf harç tahsilatlarının yapılabileceği yerler yer almaktadır:

 • İnternet Bankacılığı
 • Mobil Bankacılığı
 • ATM'ler

Aöf Harç Borç Sorgulama

Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi’ne yeni kayıt yaptırmak ya da kayıt yeniletmek isteyen öğrencilere bölümlerine göre farklı harç miktarları uygulanmaktadır. Bu harç miktarları üniversite tarafından belirlenmektedir.

Aöf borcunu öğrenmek isteyenler aşağıda yer alan adımları sırasıyla izlemelidir:

 • E-devlet İle: E-devlet üzerinden Aöf borçlarına ulaşmak isteyen vatandaşlar “Türkiye” internet sitesine giriş yapmalıdır. Daha sonra yapmak istenilen işlemlere Aöf borcu sorgulaması yapılarak mevcut olan borca erişim sağlanmaktadır.
 • Üniversitenin Resmi Sitesi İle: “Anadolu” internet sitesi üzerinden “öğrenciler” kısmından öğrenci bilgi sistemine giriş yapılmalıdır. Daha sonra bu ekranda Açık öğretim Fakültesi öğrenim borçlarının bilgisine erişilmektedir.

Aöf Harç Ödeme Tarihleri ve Kayıt Yenileme

Aöf harç miktarları ödeme zamanı her sene genelde Eylül-Ekim ayları arasında gerçekleşmektedir. Öğrenciler ödemeleri gereken harç miktarlarının son gününe “Anadolu” internet sitesinde yer alan akademik takvimden ulaşabilmektedir. Yeni kayıt yaptıran öğrenciler ile kayıt yenileme işleminde bulunacak öğrencilerin harç yatırma tarihleri akademik takvimde de görüldüğü üzere farlılık göstermektedir.

Aöf Kredi Kartı İle Online Harç Ödeme Adımları

Aöf borcu kredi kartı online tahsilat işlemleri için şu adımlar izlenmelidir:

 • Bankanın sitesine ya da mobil banka uygulamasına giriş yapılmalıdır.
 • “Ödemeler” kısmına girilmelidir.
 • “Eğitim Ödemeleri” sekmesinden ödeme işlemleri gerçekleştirilmelidir.
Aöf İle Anlaşmalı Bankalar

Aöf ile anlaşmalı olan banka Ziraat Bankası’dır. Yeni kayıt yaptırmak ya da kayıt yenilemek isteyen öğrenciler Ziraat Bankası aracılığı ile harçlarını yatırmaktadır.

Ziraat Bankası İle Aöf Harç Ödeme

Aöf ödemelerinin Ziraat Bankası ile yapılmasında aşağıda yer alan yöntemler kullanılmaktadır.

 • İnternet Bankacılığı İle: Ödemelerini Ziraat Bankası internet şubesi ile yapmak isteyen öğrenciler “ziraatbank” adresinden giriş yaparak “üniversite ödemeleri” kısmından banka ya da kredi kartı ile birlikte gerçekleştirme imkanına sahiptir.
 • ATM'ler İle: Ziraat Bankası ATM'leri ile “ödemeler” daha sonra da “üniversite ödemeleri” kısımları sırasıyla takip edilerek Aöf ödemeleri günün her saatinde kolay bir şekilde yapılmaktadır.
 • Mobil Bankacılık İle: Öğrenciler ilk olarak bankanın mobil uygulamasını cep telefonlarına indirmelidir. Daha sonra sisteme şifre ve müşteri numarası ile giriş yapılmalıdır. “ödemeler” kısmında yer alan harç ödemeleri ile birlikte harç yatırma işlemleri gerçekleşmektedir.
Kredi Kartı ile Aöf Ödemelerinin Yapıldığı Durumlar

Aöf tarafından kabul edilen kredi kartı ile ödemeler aşağıda yer alan durumlar için geçerli olmaktadır. Bunlar:

 • ÖSYM Yeni Kayıt Durumu
 • İkinci Üniversite Kayıt Durumu
 • Ek Yerleştirme Durumu
 • Yatay Geçiş İle Kayıt Olma Durumu
 • Dikey Geçiş İle Kayıt Olma Durumu
Aöf Borcunun Ödenmediği Durumlar

Aöf borcu yatırılmadığı takdirde öğrenciler öğrenci bilgi sisteminde yer alan ders seçim programı üzerinden ders seçme işlemlerinin gerçekleştirememektedir. Bu sebepten dolayı Anadolu Üniversitesi tarafından yeni kayıt yapılamamaktadır ve kayıt yenileme işlemi gerçekleştirilememektedir.

Öğrenci İşleri

Bazı durumlarda öğrenciler harç yatırma konusunda sıkıntı yaşamaktadır. Özellikle kredi kartı ile Aöf tahsilatı işlemlerinde sistemsel kaynaklı hatalar meydana gelebilmektedir. Bu sebepten dolayı öğrenciler her türlü desteği Anadolu Üniversitesi Açık öğretim Fakültesi binasından alabilmektedir. Bunun yanı sıra 0 850 200 46 10 numaralı öğrenci destek hattından da kayıt yenileme ve harç ödeme işlemleriyle ilgili sorular ve talepler üniversiteye kolay ve hızlı bir şekilde iletilmektedir.

Bir önceki yazımız olan ING Bank İhtiyaç Kredisi Hesaplamaları başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. İhtiyaç Kredisi kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 09.03.2020 Tarihinde Güncellenmiştir.

Yorumlar

ÖDEMEM GEREKEN MEBLAĞI KREDİ KARTIMDAN ÖDEME YAPAMIYORUM BAŞKA ÖDEME İMKANIM YOK İLGİLENİRSENİZ SEVİNİRİM

MURAT DÜNDAR

19 Şubat 2020

Bilgi alma

Şevket Özdem

23 Ocak 2020


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön