Kredi Hesaplama ve Faiz Hesaplaması

14 Ekim 2019 Genel

Kredi Nedir?

Kişilerin ihtiyaç duydukları meblağları belli bir süre bazında genellikle (1 ay yada 48 ay) vade ile düzenlenmiş ödeme biçimleri ile verilen meblağlar karşılığında alınan ücretlere ve sunulan bu bankacılık hizmetine kredi denir.

Kredi Hesaplama Nasıl Yapılır?

Öncelik olarak bankalar türlerine göre hemen hemen 3 gruba ayrılır. Özel bankalar, kamu bankaları, katılım bankaları olarak sınıflandırılır. Diğer bir yazımızda sizlere bu 3 grupta olan ve ülkemizde yer alan bankalar hakkından bilgi vereceğiz. Ve bu bankalar topluluğunun amaçları belli bir kriterlerde mevduat toplayarak bunu belli bir faiz ile ihtiyacı olan kişilere vermesidir. Bizim amacımız bunların arasında en ucuz kredi hesaplama yapan bankayı bulmaktır.

Kredi taksit hesaplama işlemleri genellikle ay bazılarında olur. Bankalar kredi taksit hesaplama yaparken faiz dışında fon ve vergi ücretleri de almaktadır. Kredi taksit hesaplama dışında (BSMV) ve (KKDF) eklenerek aylık ödeme tutarları karşımıza çıkmaktadır.

BSMV Nedir?

Banka sigorta muameleleri vergisidir.

KKDF Nedir?

Kaynak kullanımı destekleme fonu'dur.

Ülkemizde o kadar çok banka bulunduğu için aralarından en ucuz kredi hesaplama yapan ve en az dosya masrafı, bsmv, kkdf gibi ücretleri kesen bankayı bulmakta o kadarda kolay olmuyor. Ama biz sizler için en ucuz kredi hesaplama yapan 15 bankanın kredi faiz oranlarını tek sayfada toparladık.

Kredi Faiz Hesaplama Oranları 2019 Yılı?

Bankalardan çektiğimiz kredi her ödeme ayından kalan anaparaya faiz uygulayarak tekrar hesaplanır. Kalan anapara tutarı ve bankanın uyguladığı faiz oranı ile çarpılır ve yukarıda bahsettiğimiz BSMV, KKDF vergiler, fonlar eklenir.

Kredi faiz oranları hesaplama yönteminde her ay yapılan ödemenden sonra anapara tutarı azaldığı ve faiz tutarında azaldığı için ödediğimiz taksitler düşmeye başlar.

Aşağıda kredi hesaplama tablosu yer almaktadır. Kredisi hesaplama tablosunu kullanarak bankaya gitmeden aklınızdaki kredi tutarlarını hesaplama yapabilirsiniz?

Kredi faiz oranları hesaplama yaparken üç şekilde kıyaslayabiliriz. Birincisi faiz oranı girmeden kredi hesaplama. İkincisi oran girerek kredi hesaplama. Üçüncüsü aylık taksite göre hesaplama.

Aşağıda sizlere 10.000 bin TL ye 36 ay vade ile 23 bankaya ait Ekim ayı banka kredi faiz oranları yer almaktadır. Banka kredi faiz oranları kredi notumuza göre değişebilir?

Bankalarİhtiyaç Kredisi Faiz Oranları
Ziraat Bankası%1.25
Vakıfbank%1.35
Halkbank%1.35
Albaraka Türk%1.35
QNB Finansbank%1.39
ING BANK%1.39
Alternatif Bank%1.40
Ziraat Katılım%1.40
Kuveyt Türk Bankası%1.99
ICBC%1.45
Türkiye Finans%1.45
Burgan Bank%1.49
Fibabank%1.55
Türkiye İş Bankası%1.55
Denizbank%1.69
Hsbc Bankası%1.69
Akbank%1.71
Yapı Kredi Bankası%1.77
Odeabank%1.93
Anadolubank%1.95
Garanti BBVA Bankası%1.96
Şekerbank%2.29
TEB Bankası%2.30


Araç ve Taşıt Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır?

İkinci el araç kredisi hesaplama veya o araç kredisi hesaplama yapmak için bankaların kredi araçları yada kredi hesaplama sitelerinde araçlar vardır. Ücretsiz olarak bunlardan yaralanabiliriz. Kullanılan bu ücretsiz kredi araçları sayesinden bankaya gitmeden çekeceğimiz kredi hakkında aylık ödeme taksitleri, peşinatları ve faiz oranları gibi hususlarda detaylı bilgi alabilirler. Sitemizde ücretsiz yer alan kredi hesaplama aracından yaralanarak 2.el araç kredisi hesaplama yapılabilir.

Genel olarak tüm bankalarda taşıt kredi vadesi (1 ay yada 48 ay) vade ile hesaplanır. Bazı istisna bankalar ise (36 ay) vade ile hesaplar.  Sıfır ve ikinci el araç kredisi hesaplama yapılarak çekilen paraların bir diğer adı ise bireysel kredi diyebiliriz. Aralarında faiz oranları değişmektedir.

O araç kredisi hesaplama veya 2.el araç kredisi hesaplama yapmadan önce bilinmesi gerekenler.

  • Bu araç kredisini alabilmemiz için 18 yaşından büyük olmamız lazım.
  • Araç kredisi kullanabilmemiz için gelir belgelememiz lazım.
  • Araç kredisi alırken hayat sigortası zorunlu kılınır. Bazı bankalar hayat sigortası yanından kasko sigortasını da zorunlu kılmaktadır.
  • Aldığınız arabalara ipotek konur ve bankalar borcun ödenmemesi durumunda araca el konur.
İkinci el araç kredisi veya sıfır (O) araç kredisi hesaplama yapıp ve başvurusu yaparken gerekli belgeler aşağıdaki gibidir.

  • Öncelik olarak başvuru formu.
  • Kişiye ait nüfus cüzdanı, pasaport veya ehliyet olabilir.
  • Kişinin ikametgah ettiği yeri gösteren belge.
  • Kişinin hanesine girdiği gelir belgeleri. (Maaş bordrosu)

Sıfır (o) araç kredisi ve ikinci 2.el araç kredisi faiz oranları aşağıdaki tabloda Ekim ayına ait 30.000 bin TL 36 ay vade ile faiz oranları yer almaktadır. Faiz oranları kredi notumuza göre değişkenlik gösterebilir.

BankalarTaşıt Kredisi Faiz Oranları
Vakıfbank%1.13
Kuveyt Türk Bankası%1.24
Albaraka Türk%1.24
TEB Bankası%1.25
Ziraat Katılım%1.37
Türkiye İş Bankası%1.39
Alternatif Bank%1.40
Halkbank%1.42
Ziraat Bankası%1.43
ICBC%1.44
Garanti BBVA%1.49
Fibabanka%1.49
QNB Finansbank%1.59
Yapı Kredi Bankası%1.59
ING BANK%1.64
Türkiye Finans%1.72
Odeabank%1.78
Akbank%1.93
Anadolubank%1.95
Hsbc Bankası%1.99
Denizbank%2.15
Şekerbank%2.28
Burgan Bank%2.75


Konut Kredisi Hesaplama Yapılır?

Herkes kendi hayalindeki eve sahip olmak ister. Bunun için konu kredisi çekmeye karar verdiğimizde yine bankaların konut kredisi faiz hesaplama yada kredi karşılaştırma sitelerinden kredi hesaplama araçlarından yararlanabiliriz. Bankalar konut kredisi faiz hesaplaması yaparken bize 1 yıl (12 ay) veya 10 yıl (120 ay) vadeler sunmaktadır. Şunu unutmayalım ki konut kredisi vade uzunluğu ne kadar uzarsa ödeme yapacağımız faiz oranı artar. Vade sayısını kısa tuttuğumuzda ise ödeme miktarı artar. Öncelik olarak en uygun konut kredisi faiz hesaplaması yapmadan önce kendi ödeme gücümüzü bulmamız lazım. Konut kredisi almaya giderken ödeme gücümüzü bilmemiz ileride bize büyük bir avantaj sağlar.

En uygun konut kredisi faiz hesaplaması yaparken yine anapara ve faizden oluşmaktadır. Diğer ihtiyaç kredisi yada tüketici kredisi veya bireysel kredide olan BSMV ve KKDF den muaf olmaktadır. Konut kredisi faiz hesaplamasında vade tutarına göre aylık ödeme yapacağımız taksitler belirlenir. Hangi bankadan konut kredisi çekmek istiyorsak bankanın faiz tutarını biliyorsak, aşağıdaki kredi hesaplama tablosunu kullanarak hesaplama yapabiliriz. 


Konut kredisi yapılandırma yapılırken isterseniz kredisi taksitlerini düşürürsünüz yada taksit aynı kalır vade sayınızı düşürürsünüz. Bu şekilde ortaya yeni bir ödeme planı çıkmış olur. Bankalar bu ödeme tutarlarını kabul ederek sizlere yeni bir konut kredisi ara hesap ödeme hesaplaması yapmak zorundadır. Konut kredisi yapılandırma yapan müşteriler başka bankalarda kredi yapılandırma hizmeti sunduğundan dolayı avantajlı bankaları da seçebilirler.

Konut kredisi erken ödeme cezası size belirlenen ödeme planı dışından yaptığınız toplu paralardır. Toplu ödemeler sonucunda faizler düştüğü için bankanın uyguladığı bir cezadır. Genel olarak bankalar konut kredisi erken ödeme hesaplama yaparken müşterilerine 36 aydan fazla ise %2 36 aydan az ise size %1 bir erken ödeme cezası uygular. Örnek ile anlatacak  olursak 10.000 bin TL ara ödeme yapacaksınız. Ve 36 aydan fazla vade varsa bunun için size cezası 200 TL çıkacaktır. Konut kredisi yapılandırma düşündüğümüzde ödemelerin başında iken çok mantıklıdır.

Örnek Konut Kredisi Erken Ödeme Hesaplama

AnaparaVadeCeza OranıCeza Tutarı
100.000 TL80%22.000 TL
75.000 TL40%21.500 TL
50.000 TL25%1500 TL

 Aşağıda sizlere 100.000 bin TL ye 10 yıl (120 ay) vade ile 23 bankaya ait Ekim ayı konut kredisi faiz hesaplama oranları yer almaktadır.

BankalarKonut Kredisi Faiz Oranları
Ziraat Katılım%0.99
Halkbank%0.99
Vakıfbank%0.99
Ziraat Bankası%0.99
Kuveyt Türk%1.14
TEB%1.15
Türkiye İş Bankası%1.17
Albaraka Türk%1.19
Garanti BBVA%1.20
Yapı Kredi Bankası%1.26
ING Bank%1.29
Alternatif Bank%1.30
Türkiye Finans%1.33
ICBC%1.36
Akbank%1.39
QNB Finansbank%1.39
Fibabanka%1.49
Şekerbank%1.64
Odeabank%1.92
Anadolubank%1.94
HSBC%1.99
Denizbank%1.99
Burganbank%2.35


Ticari Kredi Hesaplama Yapılır?

Kobi ve esnaf gibi işletmelerin sermayelerine destek olmak amacıyla alacağı her türlü kredi ticari krediyi kapsar. Genel olarak işletmeler iş yeri büyütmek için yada araç almak için yada diğer ihtiyaçları için ticari krediye başvurular. En uygun ticari kredi hesaplaması yapmadan önce çok iyi bir hesap yapmamız lazım. Örnek verecek olursak kendini 3 yıl (36 ay) vadede amorti edebilecek yatırım. Ticari kredisi 2 yıl (24 ay) vade ile çekilmez.

Ticari kredi faiz hesaplama belirlenen tutarın vade süresince uygulanan oran ile çekilen paranın faizi hesaplanır. Aşağıda ticari kredi hesaplama formülü veya ticari kredi hesaplama tablosu yer almaktadır. 


Ticari kredi faiz hesaplaması yine BSMV uygulanır. Ticari kredisi KKDF den muaf edilmiştir. Esnafın yada kobi ticari kredi alabilmesi için yurt için bankalarda herhangi bir borcu ve sorunu olmaması lazımdır.

Aşağıda sizlere 50.000 bin TL ye 3 yıl (36 ay) vade ile 7 bankaya ait Ekim ayı ticari kredi hesaplama oranları yer almaktadır. Banka faiz oranları sizin kredi notumuza göre değişebilir.

BankalarTicari (Esnaf, Kobi) Kredisi Faiz Oranları
Vakıfbank%1.29
Garanti BBVA%1.48
Denizbank%1.59
Yapı Kredi Bankası%1.59
Türkiye İş Bankası%1.90
ING Bank%1.92
Akbank%2.95

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Faiz Oranları Hızla Düşüyor başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Konut Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 14.10.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön