Kredi Borcumu Ödemezsem Ne Olur

23 Eylül 2019 İhtiyaç Kredisi

Kredi borcu ödemek, bankacılığa dair ihmal edilmemesi gereken hususlardan biridir. Günümüzde pek çok vatandaş, yaşadığı maddi sıkıntılar neticesinde bankaların kapısını çalmaktadır. Bu yakın ilişkinin farkında olan pek çok banka, mevcut kredi çeşitlerini geliştirmekte ve genişletmektedir. Vatandaşlara düşen ise, tüm bu kredi seçenekleri içerisinde, ihtiyacına yönelik en avantajlı kredi teklifini veren bankayı tespit etmek ve daha sonra sahip olduğu bu kredi tutarını, yine banka tarafından belirlenen ödeme planına göre ödemektir. Vatandaşların sahip oldukları krediye dair sorumluluklarını ve şartlarını bilmemesi uzun vadede büyük problemlere yol açabilmektedir.

Kredi Borcu Nedir?

Kredi borcu, banka kredilerine olan talebin gün geçtikçe artmasıyla birlikte, çok daha sık karşılaşılan bir durumdur. Normal şartlarda bankalar, kredi başvurusunda bulunan müşterilerinin, bu kredi tutarını belirtilen zamanda, belirtilen şekilde ödeyeceğine emin olmadan bu hizmeti vermemektedir. Ancak yine de zaman zaman bu kredinin ödemesinin yapılamadığı olmaktadır.

Bankaların, müşterilere verdiği kredinin geri ödemesini garantiye almak için izlediği ilk yöntem, başvuru esnasında müşterilerden gelir belgesi almasıdır. Müşterinin düzenli bir geliri olduğuna ve bu gelirle aldığı krediyi belirtilen şekilde geri ödeyebileceğine emin olan bankalar, bu başvuruya olumlu bir geri dönüş yapmakta ve müşteriye kredi hizmeti vermektedir. Ancak hesapsız aksilikler nedeniyle bu ödemelerin yapılamaması kredi borcunu meydana getirmektedir. Bu gibi zamanlarda bankalar tarafından farklı bir yol izlenmektedir. Bu yola aşina olmak, borcun ödenmesi hususunda müşterilere kolaylık sağlamaktadır.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcu ödenmezse ne olur, banka müşterilerinin en çok sorduğu sorulardan biridir. Bir vatandaşın, müşterisi olduğu bankaya olan kredi borcunu ödememesi durumunda, her bankanın izlediği yol kendi içerisinde farklılık göstermektedir. Ancak genel anlamda aynı noktalara değinilmektedir. Müşteriler, bankaların borçların ödenmemesi durumunda takındığı tavrı öğrenmeli ve buna uygun hareket etmelidir.

Kredi veya kredi kartı borçları, ülkemizde Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliği ile düzenlenmektedir. Bu yönetmeliğe göre kredi borcu, üst üste iki taksitin ödenmemesi durumunda meydana gelmektedir. Bu durum meydana geldiğinde banka, müşterisine 30 günlük bir müsaade gösterir. Müşterinin mevcut borcu hala ödememesi durumunda süreç başlamış olur. Banka, bu süreçte yasal işlemler uygulayarak borcu tahsil etmeye çalışacaktır.

Kredi Borcu İçin Uygulanan Faiz Oranı Nedir?

Üst üste iki taksit ödemediğiniz andan itibaren, müşterisi olduğunuz bankaya kredi borcunuz meydana gelir. Banka, bu borcu tahsil ederken, ödeyeceğiniz tutara faiz uygulamaktadır. Ancak uygulanan bu faiz miktarı, Tüketici Kredisi Sözleşmeleri Yönetmeliği tarafından belirli sınırlar içerisinde tutulmaktadır.

Borcun ödenmemesi ve bunun sonucunda yasal sürecin başlamasından sonra, geç ödeyeceğiniz kredi tutarına, kullandığınız kredinin faiz oranının maksimum %30 fazlası gecikme faizi uygulanır. Bu orandan daha fazla gecikme faizi uygulayan bankalara, en kısa zamanda müdahale edilir.

Kredi borcu bulunan kişiler, borç ödemesi aşamasında tabi olacağı gecikme faizini, müşterisi olduğu bankanın şubesini ziyaret ederek veya internet sitelerindeki “kredi gecikme faizi hesaplama” formunu doldurarak öğrenebilir.

Kredi Kartı Borcu Silinir Mi?

Kredi ve kredi kartı borcumu ödemezsem ne olur ve buna dair en çok merak edilen nokta, bu borçların silinip silinmediğinin. Günümüzde giderek yaygınlaşan kredi kartı borçlarının silinmesi mümkündür. Ancak bu borç silinmesi mevzusu, kesin olmamakla beraber, oldukça zahmetlidir. Bu nedenle, bankaya borcu olan vatandaşların, silinme ihtimalini beklemeden en kısa zamanda bu borcu ödeme yoluna gitmesi gerekmektedir.

Kredi veya kredi kartı borçları, devlet tarafından ara dönemlerde çıkartılan aflar ile silinebilmektedir. Ancak bu afların, uygulanacağı kesin değildir. Son derece belirsiz olan bu aflar, kişinin borçlu olduğu süre boyunca hiç uygulanmayabilir. Kredi kartı borcunun silinmesinin bir diğer yolu ise 20 yıl sınırıdır. 20 yılı geçen kredi kartı borçları, zaman aşımına uğrayacağı için silinmektedir. Kredi kartı borcu kaç yılda silinir diyen vatandaşlar, 20 yıllık süre geçmesi haricinde bu haktan yararlanamazlar. Bunların dışlında, kredi ve kredi kartı borçlarının silinmesi mümkün değildir.

Kredi Borcunun Ödenmemesi Durumunda Haciz Gelir Mi?

Kredi borcunun, belirtilen süre içerisinde bankaya ödenmemesi durumunda, yasal işlemin başlatılacağından bahsetmiştik. Bankanın, kredi borcunu ödemeyen vatandaşlara uyguladığı yasal işlemin pek çok aşaması vardır. Haciz işlemi de, bu aşamalardan biridir. Ancak, bankalar tarafından uygulanan bu haciz işlemi sırasında gözetilen bazı şartlar vardır. Her iki tarafın da bu şartlara uygunluk göstermesi beklenmektedir.

Örneğin, maaşınızın en fazla %25’ine haciz gelebilmektedir. Bunun dışında, üzerinize kayıtlı olan tüm eşyalara, taşınmazlara ve araçlara da haciz işlemi uygulanabilmektedir. Kıymetli evraklar, değerli taş ve ziynet eşyaları da, bankanın inisiyatifine göre haciz olarak alınabilmektedir. Kredi borcu ödenmezse eve haciz gelir mi diye düşünen vatandaşların bu şartları iyi bilmesi gerekmektedir.

Kredi Borcu Nasıl Yapılandırılır?

Mevcut kredi borcunu yapılandırmak, borç sahibi vatandaşlar için en mantıklı çözüm yoludur. Bankalara kredi borcu bulunan vatandaşlar, bu borçlarını yapılandırarak, ödeme yapmak için gerekli zamanı elde edebilir. Ancak kredi borcumu ödeyemiyorum diyen vatandaşlar, borç yapılandırması için gerekli olan şartları bilmelidir.

Kredi borcu yapılandırması temel olarak, bir müşterinin, bankaya olan kredi borcunu ödeyememesi durumunda, mevcut borcunun yeniden düzenlenmesi ve ilkinden farklı faiz oranlarıyla tekrar hesaplanması işlemidir. Bu süreçte banka, borcu daha kolay bir şekilde ödeyebilmeniz için farklı bir faiz sistemi uygulamaktadır.

Kredi borcunu yapılandırmak isteyen vatandaşlar öncelikle borçlu olduğu bankaya bu taleple başvurmalıdır. Bankalar, bu başvuruyu değerlendirir ve gerekli gördüğü takdirde yapılandırmaya gider. Bu süreçten sonra imzalanan sözleşme sonucunda, müşterinin kredi borcu yeniden hesaplanmak üzere uzmanlara teslim edilir.

Ancak her kredi borcu yapılandırmaya alınmamaktadır. Bu nedenle, borcu bulunan vatandaşların mutlaka ilgili bankadan bu süreçle ilgili kesin bir bilgi alması gerekmektedir. yapılandırma işlemi için de, müşteriden küçük bir işlem ücreti alınmaktadır.

Kredi Borcunu Yapılandırdık tan Sonra Ödenmezse Ne Olur?

Kredi borcu yapılandırmak, mevcut kredi borcunu ödeyemeyen bireyler için bankalar tarafından uygulanan bir hizmettir. Kredi borcunu yapılandırmaya karar veren ve bu nedenle bu borcun yeniden hesaplanmasını sağlayan vatandaşlar, bu işlemden sonra da kredi borcunu ödeyemezse, banka tarafından farklı bir sistem uygulanmaktadır.

Bu sistemin ilk adımı, kredi borcunuzun yapılandırma önceki haline geri dönmesidir. Bu aşamada, yapılandırma sonrası faiz miktarı azalan borcunuz, ilk haline dönerek çok daha fazla bir borç haline gelir.

İkinci adım olarak, eğer banka da kabul ederse ikinci bir yapılandırma yapılır. Ancak her durumda banka ikinci bir yapılandırmayı kabul etmeyebilir. Bankanın ikinci yapılandırmayı kabul etmemesi durumunda ise, yasal takip başlar. Bu adımda, 90 gün boyunca ödeme beklenir. Bu 90 gün boyunca yapılandırılmış kredi borcu ödenmezse icra takibi başlar ve sürecin aynı şekilde devam etmesi kişiyi haciz işlemine götürebilir. Bu nedenle yapılandırma sonrası borcun ödenmesine gayret edilmelidir.

Kredi borcunu ödeyemeyenler ne yapmalı sorusuna verilebilecek tüm cevaplar, yazımız içerisinde sırasıyla verilmektedir. Vatandaşlar da bu konuda gayretli olmalı ve borçlarının takibini yapmalıdır.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Doğru Ödeme Planı başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Konut Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 23.09.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.

Yorumlar

Merhaba Benim hem kredi hem kredi kartı borcum var Bunları ödeyecek durumum yok duyduğum kadarıyla banka haciz yoluyla maaşın dörtte birine el koyuyormuş benim merak ettiğim soru şu Diyelim maaş 2000 TL dörtte biri 500 TL yapar banka avukatı bunu haciz yoluyla kredi için alacak dörtte birini. Peki kredi kartı borcu ve kredi kartı hacizi nasıl olacak yani bir 500 TL daha mı kesilecek Yoksa kredi borcunun bitmesimi beklenecek Nasıl oluyor bu işlemler Şimdiden teşekkür ederim. Kredi borcu 68.000 TL Kredi Kartı 1.000 TL EK Hesap 2.000 TL

Ahmet can Demir

14 Şubat 2020


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön