Kredi Borcu Olan Ev Satılabilir Mi

25 Ağustos 2019 Konut Kredisi

Kredili Ev Satışı Nasıl Yapılır?

Konut kredisi devam eden ev satılabilir mi sorusu birçok kişinin dönem dönem aklına takılan sorulardan biri haline gelmiştir. Emlak piyasasındaki amansız artış, kişileri ev sahibi olma yolunda zorlamaktadır. Hal böyle olunca, Türkiye’de birçok evin satışı kredi yöntemiyle gerçekleşmektedir. Ev kredileri alınması en zor ve ödemesi en uzun kredilerdir. Alınmasının ve ödemesinin zorluğu kredi tutarının yüksek ve vadesinin uzun olmasından kaynaklanır. Kredi borcu devam ederken evi satma düşüncesi de bir hayli normal karşılanır. Bazı ev kredileri vardır ki 360 aya kadar vade yapılmıştır ve bu uzun süreçte kişi herhangi bir sebepten ötürü evi satmak istemiştir. İşte böyle durumlarda kişinin aklına kredi borcu devam eden ev satılabilir mi sorusu gelmektedir.

Kredi Borcu Olan Ev Nasıl Satılır?

Konut kredisini devretme gibi kavramlara sebebiyet veren bu olay, genellikle evet cevabıyla karşılanır. Her ne kadar kolay bir yol olmasa da gerçekleştirilmesi mümkündür. Kredi borcu devam eden kişileri evi satmak istediğinde karşısına 2 seçenek çıkacaktır:

  1. Kredi borcu olan evi nakit olarak satma
  2. Kredi borcu olan evi kredili alımlara göre satma

İşte bu 2 yöntem sayesinde, alınan evin kredisi devam etse bile satılması mümkündür. Ancak yine de satış yapılacak kişi bu konuda bilgilendirilmeli ve iki taraftan birinin mağdur olması engellenmelidir.

Kredi Borcu Devam Eden Evin Kredi Yolu İle Alınması Nasıl Olur?

Kredi borcu olan ev nasıl alınır sorusuna verilen iki cevaptan biri, evin yine kredi yolu ile alınmasıdır. Genel olarak bankaların da en sık kullandığı yöntem budur. Bu yöntemde aslında iletişim kurması gereken taraflar alıcının ve satıcının bankalarıdır. Eğer ki alıcı ve satıcı kişilerin bankaları aynı ise, bu süreç çok daha hızlı bir şekilde ilerlemektedir. Aradaki resmi yazışmaların hızına göre işlemler sürecektir. Bu şekilde günümüzde birçok ev kolaylıkla satılmaktadır. İşlemlerin resmi olarak gerçekleşmesi tarafların şeffaflığını da ortaya koymaktadır.

Kredi Borcu Olan Evin Kredi İle Satım İşlemi:

Kredi devri nasıl yapılır sorusunu da beraber getiren bu işlem, benzer prosedürlerle her banka tarafından gerçekleştirilmektedir. Günümüzde birçok banka bu işlemi yapmakta ve hemen hemen her banka bu işlemi yaparken benzer süreçleri takip etmektedir. Zaten bu yöntemde bankanın izlediği işlemler kendi aralarında gerçekleşecektir. Süreç şu şekilde işlemektedir:

  1. Alıcının kredi başvuru yapması ve bu başvurunun onaylanmasının ardından, alınmak istenen eve ekspertiz gönderilmesi ve ekspertiz raporunda evin hangi bankadan ipotekli olduğunun belirtilmesi
  2. Kredi başvurusunda bulunacak olan banka şubesi, kredi borçlusu olan banka her kimse bu bankanın şubesinden borcun kapatılmasına ve ipotek kaldırma yazısının alınmasına dair talepte bulunur.
  3. İpotek kaldırma yazısının alınmasının ardından tapuda satış işlemi gerçekleştirilir. Yeni kredi kullanan banka, tapuda gerçekleşen işlem sırasında kendi ismini ikinci dereceden ipotek koydurur.
  4. Tapu satışında yapılan belgelerle beraber kredi işlem başvuruları başlar. İpotekli evin tapu devri gerçekleşmiş olur.
  5. Bankalar arasında borç tutarı gönderimi yapılır ve kredi kapatılır. Ardından kredinin kapatıldığına dair ipotek kaldırma yazısı gelir.
  6. Dereceden olarak belirlenmiş ipotekte artık yeni banka 1. Dereceden ipotek ismi koydurur.

Kredi Borcu Olan Ev Nasıl Alınır?

Kredi borcu devam ederken tapu devri yapılması da nakit olarak gerçekleşebilir. Burada blokeli çek denen kavram ortaya çıkacaktır ve alıcı ve satıcı birbirine güvenecektir. Burada alıcı satıcıya kredisini kapatması için gereken tutarı vermektedir. Ancak verilen tutar bir bankaya yatırılır ve karşılığında blokeli çek alınır. Eğer ki alıcı ve satıcı arasındaki güven tam ise bu işlemlere gerek kalmaz ancak işlemleri sağlama almak amacıyla bu yöntemin kullanılması önemle tavsiye edilir. Günümüzde birçok banka blokeli çek işlemini kolayca gerçekleştirmektedir.

Kredi Borcu Devam Eden Evin Nakit Olarak Satılması:

İpotekli ev devredilebilir mi sorusunu mümkün kılan iki cevaptan biri olan nakit satılma işlemi, kredi ile satılma işlemine göre biraz daha güven isteyen bir işlemdir. Günümüzde birçok kişi aldığı evin ipotekli olduğunu sonradan öğrenmektedir. İşte bu ve buna benzer durumların yaşanmaması adına kişinin blokeli çek gibi güvenlik hizmetlerinden faydalanması önerilmektedir. Kredi ile alım işlemi daha güvenli olsa da, birçok kişi nakit bir şekilde devralmayı da tercih etmektedir.

Kredi Borcu Olan Evi Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler:

İpotekli ev almak riskleri de beraberinde getirmektedir. İşte tüm bu risklerden arınmak ya da riskleri en aza indirmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler bulunur. Bu yöntemlerin başında güvene dayalı olarak iş yapmamak gelir. Birçok kişi bir dostu ya da akrabasına güvenerek çeksiz senetsiz iş yapmakta ve karşılığında büyük maddi kayıplara uğramaktadır. Bunun yanında birçok kişi aldığı evin ipotekli olduğunu sonradan öğrenmektedir. İşte bu durumların önüne geçmek ya da önlem almak için yapmanız gereken şeylerin başında blokeli çek kullanmak gelir. Bu yöntem nakit satışlarda geçerli olacaktır. Kredili satışlarda ise banka yetkileri sürece dahil olduğu için daha kolay ilerlemekte ve işler resmiyet kazanmaktadır. Kredili ev almada ise anlaşılan bankanın faiz ve vade oranları iyi değerlendirilmelidir. Aksi takdirde krediyi ödemekte zorluk çekebilirsiniz.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön