Konut Kredisi Yapılandırma Nedir Nasıl Yapılır

25 Mart 2021 Konut Kredisi

Konut Kredisi Yapılandırma Nedir?

Konut kredisi yapılandırması nedir. Ev kredisi yapılandırılması birçok kişinin kredi ödemesini yapamaması halinde merak konusu haline gelmiştir. Konut kredisi yapılandırma konusu özellikle borcun ödenememesi ve güncel düşük faiz oranlarının tercih edilmesi konusunda gündeme gelmektedir. Şu anda yaşanan ekonomik güçlükler ve diğer her zamanda olduğu gibi karşılaşılabilecek çeşitli engeller, kredi borcunuzun ödenmesinde engel teşkil edebilir. İşte böyle hallerde karşınıza 2 ihtimal çıkar: Borcunuzu transfer etmek ya da borcunuzu yapılandırmak. Borç transferinde artık devreye başka bir banka girerken, borç yapılandırmasında aynı bankayla çalışmaya devam edersiniz. Size sunulan faiz oranları ve vade süreleri dikkate alınarak en doğru tercihi yapmak gerekecektir.

Konut Kredisi Yapılandırması Nedir?

Konut kredisi nedir kimlere verilir gibi sorular, konut kredisi yapılandırmasının içerisinde yer almaktadır. Konut kredisi yapılandırma işlemleri, özellikle daha önceden konut kredisi almış kişiler tarafından merak edilmektedir. Konut kredisi faizlerinin eskiden daha fazla olması, müşteriyi güncel faiz oranlarına özendirmektedir. Haliyle çalışılan bankaya talepte bulunulur ve yeni bir faiz oranının belirlenmesi talep edilir. Günümüzde birçok kişinin başvurduğu bu yöntem günden güne yayılmaktadır. Bankalar da bu talebi yerinde görmekte ver sürekli olarak bu olaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Özellikle vade ve faiz konusunda kolaylıklar tanınan bu sistemde, birçok kişi yeni bir ödeme planı oluşturmakta ve borcunu çok daha kolay bir şekilde ödemektedir.

Konut Kredisi Yapılandırılması Neden Talep Edilir?

Konut kredisi hesaplama aracı kullanılırken, yeni alınan kredide çok daha uygun faiz oranları belirlenmektedir. Genel olarak konut kredisi yapılandırması tercih eden kişiler, daha önceden aldığı yüksek faizli konut kredisini, aynı bankanın şartları altında daha uygun şekilde almayı hedeflemektedir. Özellikle aynı banka çok daha uygun faizle ya da kampanyalarla bunu gerçekleştiriyorsa ciddi bir talep söz konusu olur. İşte bu halde eski kredi kapatılır ve çok daha uygun faizli yeni bir kredinin ödeme planı oluşturulur. Yeni oluşturulan ödeme planına re finansman yani yeniden yapılandırma adı verilir. Günümüzde birçok kişi daha kolay ödeme imkanına sahip olmak için kredi yapılandırma hizmetinden faydalanmaktadır.

Konut Kredisi Yapılandırmanın Avantajları Nelerdir?

Konut kredisi faizleri düştü haberiyle birlikte birçok kişi aynı banka içerisinde borç yapılandırma telaşına girmektedir. Bunun sebebi aynı banka içerisinde kredinizi çok daha uygun şekilde değerlendirebiliyor olmanızdır. İşte birçok kişi bankanın kendisine sunduğu bu avantajdan faydalanmak üzere yapılandırma başvurusu yapmaktadır. Konut kredisi yapılandırmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Ancak belirtilmelidir ki bu avantajların yanında doğru zamanda tercih edilmediği takdirde bazı dezavantajlar da doğmaktadır. Genel olarak konut kredisinin yapılandırma avantajları şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Taksitleri azaltabilme olanağı
  2. Daha az faizle krediyi geri ödeyebilme imkanı
  3. Dönemin düşük faizlerinden yararlanabilme hizmeti

İşte tüm bu avantajlarıyla birçok dönemde müşteriler yapılandırma konusunda talepte bulunmuştur. Konut kredisi yapılandırması yapan kişiler bazı masrafları ödemek zorunda kalsa da genel olarak bu durumun avantajlarını daha büyük bir artı olarak görmüştür.

Yukarıda yazdığımız bankalar veya bunların dışında olan bankalar hemen hemen hepsi kredi yapılandırma yapmaktadır. Sizin yapmanız tek geren en uygun konut kredisi yapılandırma yapan ve en avantajlı bankayı bulmaktır.

Konut Kredisi Yapılandırması Hangi Durumlarda Yapılabilir?

Kredi faiz oranları 2018 yılında belirlendikten sonra, önceden konut kredisi almış olan kişiler bu oranları değerlendirir. Eğer ki güncel faiz oranları kendi döneminden daha düşük bir şekilde seyrediyorsa, konut kredisini yapılandırmak üzere başvuruda bulunabilir. Ancak her durumda da konut kredisinin yapılandırılması söz konusu değildir. Konut kredisi yapılandırma 3 durumda söz konusu olabilmektedir:

  1. Konut kredisini almış olan bir kişinin, sonradan yüzdelerin düşmesi ile yapılandırma yapmak istemesi
  2. Konut kredisi kullanmak isteyen kişinin eline toplu bir para geçmesi ve ödeme planını tekrardan yapmak istemesi
  3. Konut kredisi almış olan kişilerin taksitleri ödemede zorlanması halinde ödeme planını yeniden düzenletmek istemesi

Konut Kredisi Yapılandırma Masrafları Nelerdir?

Konut kredisi ne kadar çekebilirim, ne kadar sürede ödeyebilirim sorularının ardından, bu krediyi ödeyemeyen kişilerin yapılandırma yoluna başvurmasından bahsedildi. Ancak konut kredisi yapılandırılması bazı masrafları da beraberinde getirmektedir. Bu masrafların geneli düşünülmeli ve analizler yapılmalıdır. Konut kredisi yapılandırmalarında her bankanın kendine ait farklı prosedürleri olabilir ancak genel olarak konut kredisi yapılandırması söz konusu olduğunda ortaya 2 farklı masraf kalemi ücreti çıkmaktadır:

  1. Erken kapatma cezası ücreti
  2. Kredi masrafları ücreti

Yüksek faizli kredinizi kapattığınız için erken kapama cezası öderken, yeni bir kredi açtığınız ise artı olarak kredi masrafları ödemeniz gerekmektedir. İşte bu masraflar ile alınacak olan kredi yapılandırması arasındaki denge iyi belirlenmelidir aksi takdirde karlı değil zararlı olabilirsiniz.

Konut Kredisi Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Konut kredisi nedir denildiğinde verilen cevapların ardından, bu kredinin ödenmesi ve alması en zor kredi olduğu da söylenir. Bunun sebebi kredinin uzun süreli ve yüksek tutarlı olmasıdır. İşte bu sebepten birçok kişi aldığı krediyi ödemekte ya da taksitleri ayarlamakta güçlük çekmektedir. Hal böyle olunca ortaya çıkan daha uygun faizli kredi seçenekleri müşterilerin ilgisini çekmekte ve yapılandırma yoluna gidilmektedir. En uygun kredi hesaplama yöntemlerini kullanmanızın ardından konut kredisi yapılandırma kararını verirseniz, bankanızla görüşmeniz yeterli olacaktır. Bankaya sunacağınız sebep, gerekli olan 3 sebebin içerisine giriyorsa banka görevlileri sizinle iletişime geçerek maliyet analizleri ve yeni ödeme planları yapacaktır. İşte bu şekilde konut kredinizi yapılandıramazsınız.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön