Konut Kredisi Sigorta Bedelleri

19 Eylül 2019 Konut Kredisi

Konut kredilerinde sigorta ücretleri her banka tarafından alınan ve bankaların çoğunda zorunlu kılınan bir ücrettir. Sigorta ücretleri bankalara, bankaların anlaştığı sigorta şirketlerine ve sigorta türüne değişmektedir.

Konut Kredilerinde Yapılan Sigortalar?

Konut almak isteyenler bankalara kredi için başvurduklarında faiz oranının yanında çekecekleri kredi tutarının geri ödemesinde ek olarak dosya masrafları, konut ekspertiz ücretleri, ipotek tesis ücreti gibi ücretler eklenmektedir.

Bunlara ek olarak bazıları zorunlu bazıları da isteğe bağlı kişi için veya taşınmaz için sigortalar da ücret olarak maliyet kalemlerine yazılabiliyor. Konut kredisi sigorta ücretleri birçok değişkene göre bankalar arasında farklılık göstermektedir.

Yasal bir düzenlemeyle banka tarafından yaptırılması istenen sigortalar için müşteri istediği sigorta şirketinden hizmet alabiliyor. Bu yasal düzenlemeyle banka müşterileri kendilerine en uygun sigorta teklifini seçebiliyor. Bankalardan artık konut kredisi sigorta zorunluluğu kalktı.

Konut Sigortası?

Satın alınacak evin, sigorta şirketinin karşılayacağını belirttiği zarara uğrama risklerine karşı evin güvence altına alınması için yapılan sigorta çeşidine konut sigortası denmektedir.

Konut kredisi sigortası neleri kapsar? Genelde karşılanan zarar riski çeşitleri; yangın, sel, terör, yıkım, hırsızlık, kaza vs. gibi durumlardır. Sigorta şirketlerinin hangi zararları karşılayacağı sabit değildir. Sigorta şirketlerine göre farklılık gösteren karşılanmayan hasar durumları sigorta şirketlerinden öğrenilmelidir.

Konut sigortaları sigorta süresince zorunlu tutulmakla birlikte yıllık olarak ücreti tahsil edilir. Bankanın bu sigortanın yaptırmasının amacı kredinin geri ödenme sürecinde satın alınan evde meydana gelebilecek hasarları güvence altına almaktır. Konut sigortası ne kadar tutar? konut sigortası ücretleri konut özelliklerine ve bankalara göre farklılık göstermektedir.

Zorunlu Deprem Sigortası?

DASK olarak bilinen bu sigorta çeşidi tüm konutlar için kanunen zorunlu olan bir sigortadır. Olası depremlerin verebileceği maddi zararların teminatı için yaptırılır.

Sadece banka müşterileri için değil tüm ev sahibi vatandaşlar için zorunludur. DASK yapılmadan konutun elektrik, doğalgaz ve su gibi abonelik başvuruları da yapılamıyor. Açılımı Doğal Afet Sigortaları Kurumu olan DASK zorunlu deprem sigortası her yıl yenilenir ve ücretleri güncelleme yapılır. DASK yenilenmezse ne olur?

DASK poliçesinin vadesi bittiğinde hiçbir cezai yaptırımı olmadan istendiği zaman yenilenebilir. Ancak poliçe yenilenene kadar meydana gelebilecek deprem hasarlarının tazmin edilmesi mümkün olamıyor çünkü poliçe yenilenmediğinden sigorta kapsamı dışında oluyor.

DASK Ücreti Neye Göre Belirlenir?

DASK sigortasının primleri belirlenirken risk derecesi baz alınıyor. Konutun bulunduğu bölgedeki deprem riski yükseldikçe primler yükseliyor.

Riskler belirlenirken konut yapısı ve konutun bulunduğu bölgenin hangi deprem riski bölgesinde bulunduğu esas alınır. Türkiye deprem bölgeleri haritasındaki 5 risk bölgesi ve 3 konut tarzına göre 15 ayrı tarife üzerinden DASK primleri hesaplanır.

Bankaların maliyet kalemlerine yazdıkları zorunlu deprem sigortası primi konut tarzına ve konutun bulunduğu deprem riski bölgesine göre değişiyor.

Hayat Sigortası?

Hayat sigortası bankaların kullandırdığı kredi süresince kredi çeken müşterisinin ölüm riskine binaen uyguladığı bir teminattır. Zorunlu tutulmayan hayat sigortasına müşteriler, bankalar tarafından yaptırmaları için yönlendirilirler. Konut kredisi hayat sigortası ne kadar? Hayat Sigortası ücretleri kredi tutarı, faiz oranı, vade süresi, yaş, cinsiyet, boy, kilo vs. ye göre değişmektedir. Her bankaya ve anlaşılan sigorta firmasına göre değişebilmektedir.

Zorunlu olmadığı için kredi hayat sigortası iptali iki şekilde mümkün olabilmektedir.

  • Hayat sigortası kredi çeken müşterinin rızası olmadan yapılmış ve kredi toplam borcuna yansıtılmışsa Tüketici Hakem Heyetine dilekçe yoluyla başvurularak iptal edip, geri alınabilir.
  • Müşteri rızasıyla yapıldıysa ilgili sigorta şirketiyle irtibata geçilerek sözleşmede yer alan şartlara istinaden iptal ettirebilmektedirler.

Bireysel Emeklilik Sigortası ve Ferdi Kaza Sigortası?

Bazı bankalar bu sigorta çeşitlerini hayat sigortasına alternatif olarak müşterilerine sunuyorlar. Primleri daha az olan bu sigorta çeşitleri müşterilerin isteğine göre yapılıyor ve ücretleri de banka, sigorta şirketi, kredi ve müşteriye göre değişiyor. Bu sigortaların kullanımıyla bazı bankalar masraflarda veya faizde indirim yapabiliyorlar.

Bir önceki yazımız olan Taşıt Kredisi Başvurusunda Nelere Dikkat Etmeli başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Taşıt Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 19.09.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön