Konut Kredisi Maliyet Kalemleri Nelerdir

9 Eylül 2019 Konut Kredisi

Konut Kredisi?

Konut alımında kolaylık sağlayan konut kredileri banka müşterilerinin sıklıkla başvurduğu kredi türlerindendir.

Konut kredisi masrafları hesaplama işleminde kredi geri ödemeleri, banka tarafından müşterinin geliri, ödeme gücü ve tercihlerine göre aylık belirli vadeler ve kredi miktarına uygulanan kredi faiz oranları 2019 oranı ve tüm maliyetler katılarak hesaplanır.

İpotek Tesis Ücreti ve Ekspertiz Ücreti

Konut ve taşıt kredilerinde diğer kredilerden farklı olarak satın alınacak taşınır ve taşınmazın ipotek edilmesi için gereken ücret ile konut kredilerinde bankanın vereceği kredi miktarını belirlemede en önemli etken olan ekspertiz raporu için gereken ücret maliyet kalemlerine yazılır.

İpotek tesisi ücreti, satın alınacak konutun veya taşıtın banka tarafından güvence olarak, kredi boyunca ipotek edilmesinde, ipotek firmasına yapılan harcamaların krediyi çekenden tahsil edilmesiyle maliyet kalemlerine yazılan ücrettir. Bankaya, konuta, taşıta, firmaya, vade süresine vs. göre ücret değişmektedir. Örnek vermek gerekirse; Halkbank konut kredisi masrafları içinde rehin tesis ücreti 155,76 TL iken, Ziraat Bankasında 129,80 TL’dir.

Ekspertiz ücreti ise konutun değerinin tespit edilmesinde bankanın anlaştığı ekspertiz firmasının konuta gönderdiği eksper ve raporlama maliyetlerinin kredi çeken kişiden tahsil edildiği ücrettir.

Her iki ücret de tek seferde alınmasına rağmen önce aylık bazda maliyeti hesaplanır. Ardından efektif olarak yıllık maliyet oranına dahil edilir.

Dosya Masrafı

Tüm bankaların verdikleri kredilerde uyguladıkları diğer maliyet kalemi ise dosya masrafı ya da kredi tahsis ücretidir. Dosya masrafı ne kadar tutar? Kanun gereği dosya masrafı ücreti en fazla kredi miktarının binde beşi olabiliyor. Bazı bankalar dosya masrafı uygulamamaktadır.

Hayat Sigortası

Kredi türüne ve banka politikalarına göre değişen bir başka maliyet kalemi ise sigorta masraflardır. Genellikle hayat sigortası bankalar tarafından yaptırılmak istense de zorunluluğu yoktur.

Hayat sigortası krediyi alanların vefatları durumunda bankanın verdiği krediyi güvence altına almak için müşterilerine kredi süresince zorunlu kıldığı sigortadır ve primler sigorta şirketine, müşterinin yaşına, cinsiyetine, boyuna, kilosuna, kredi miktarı, vadesi, faiz oranına vs. gibi pek çok etmene göre değişmektedir.

Konut Sigortası

Konut kredisinde satın alınacak konutun konut sigortası, çoğu banka tarafından yasal olmasa da zorunlu tutuluyor. Konut sigortası kapsamında yangın, hırsızlık, kaza, sel vs. gibi hasar durumları yer almaktadır. Sigorta ücretleri banka ve sigorta şirketinin kriterlerine göre değişmektedir. Örneğin; Ziraat Bankası Konut Kredisi için konut sigortası bedeli 180 TL’dir.

Zorunlu Deprem Sigortası (DASK)

Zorunlu deprem sigortası, her konut için geçerli olan ve bankaların da kredi verirken müşterilerine yaptırmak zorunda olduğu kredi çeşididir. Deprem risklerine göre primleri değişmektedir. Yıllık maliyet oranına eklenir.

Vergi Kalemi

Vergiler de maliyet kalemi olarak kredi dosyasına eklenir. BSMV ve KKDF de alınması zorunlu ücretler dendir.

  • BSMV: Bankaların maliyeye göndermek zorunda oldukları Banka Sigorta Muameleleri Vergisi krediyi çeken kişiden kanunen faiz oranının %5’i olarak tahsil edilmektedir.
  • KKDF: Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu ise bankaların hazineye gönderdikleri ve müşterilerinden yasal olarak faiz oranının %15’i olarak tahsil edilen bir fon türüdür.

Yıllık Maliyet Oranı

Yıllık Maliyet oranı şimdiye kadar yazılan tüm maliyetlerin bir arada hesaplanmış toplamıdır. Yıllık Maliyet oranı nasıl hesaplanır? Kredi aylık maliyet oranı nedir?

Bazı maliyet kalemleri tek sefer bazıları aylık, bazıları da yıllık olarak karşımıza çıkıyor. Tüm maliyetler aylık bazda hesaplanarak aylık Maliyet oranında eşit bir şekilde faydalanır. Daha sonra efektif olarak yıllık Maliyet oranı hesaplanır.

Yukarıda bahsettiğimiz maliyet kalemleri hemen hemen her bankada farklılık ve değişkenlik göstermektedir. Konut kredisi almayı planladığınız zaman ilk önce bankaların faiz oranlarını kontrol etmelisiniz. En düşük faiz oranı, düşük faizli veya faizsiz konut kredisi veren bankaları liste haline getirmelisiniz. Sonraki işleminiz ise bankaların maliyet kalemlerine bakmalısınız. Bu şekilde işlemleri kontrol sağladığınız zaman ise en az masrafsız konut kredisi bulma ve alma işleminiz kolaylaşır. Sitemizde yer alan Konut Kredisi Hesaplama makinesi ile istediğiniz kredi tutarını hesaplama yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Taşıt Kredi Faiz Oranları başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Taşıt Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 09.09.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön