Konut Kredisi Hesaplamada Neye Dikkat Edilir

25 Mart 2021 Konut Kredisi

Konut Kredisi Almadan Önce Yapılması Gerekenler?

Herkesin hayali olan ev sahibi olmak günümüz ekonomik şartlarında kolay değil. BU sebeple ev almak için insanlar genellikle bankaların yolunu tutuyorlar. Konut kredisi çekenler ise aldıkları kredilerin doğru kredi olup olmadığından çoğu aman emin olamıyor. Kişilerin konut kredisi alırken şu önemli hususlara dikkat etmeleri gereklidir.

 • Öncelikle alınacak konutun piyasa değeri ve istenen bedelin piyasa değeri ile uyuşup uyuşmadığına bakılmalıdır. Aksi halde piyasa değerinin çok üstünde bir fiyatla konut alırsanız bankalardan istediğiniz tutarda kredi çekmeniz mümkün olmayabilir. Çünkü bankalar konutun ekspertiz değerinin en fazla %75’ine kadar kredi verirler.
 • Konutun krediye uygun olup olmadığı ise diğer önemli konudur. Şayet krediye uygun bir konut değilse kredi kullanma şansınızı baştan kaybedebilirsiniz.
 • Özellikle sıfır ev alırken dikkat edilmesi gerekenler konut projesini yapan firmanın güvenilir olup olmadığı ve daha önce yaptığı illerden iyi referansının olup olmadığı olmalıdır.
 • Bunların dışında konut şayet yatırımlı olarak alınacaksa bu durumda kira çarpanına yani evden alınacak kira ile konutun kendi bedelini kaç yılda ödeyeceğine dikkat edilmelidir.

Bankalardan Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Satın alacağı konut için en uygun konut kredisi hangisi diye araştıran kişiler, bankaların kapısını çalarken şu önemli hususları dikkate almalıdır:

 • Faiz Oranı: Konut kredileri genellikle yüksek tutarlı ve uzun vadelerde ödenen krediler olduğu için kredi ile ev alırken nelere dikkat edilmeli diye sorulan sorunun ilk cevabı kredinin faiz oranıdır. Zira uzun vadeli kredilerde çok küçük faiz oranı farkları bile taksit tutarlarını ve kredinin toplam maliyetini ciddi şekilde arttırabilir.
 • Konutun Ekspertiz Değeri: Bankalar konut ekspertiz değerinin en fazla %75’ine kadar kredi verdikleri için bankanın atadığı ekspertiz konuta ne kadar fazla değer biçerse alabileceğiniz kredi miktarı da o derece artar. Ekspertiz değeri özellikle el ev alırken dikkat edilmesi gerekenler listesinin başında yer alan bir konudur.
 • Banka Dosya Masrafları: Banka masrafları genellikle dosya masrafları, hayat sigortası ve DASK sigortasından oluşur. Bunun haricinde bazı bankalar zorunlu olmasa da konut sigortası da isteyebilir. Tüm bu masraflar her ne kadar konut kredisine kıyasla yüksek görünmese de bunlar krediyi kullanırken sizden peşin olarak tahsil edilir. BU masraflar bazen bankadan bankaya binlerce liralık farklar gösterebilir.

En Uygun Kredi Nedir?

En uygun krediyi almak sadece internet üzerinden yapılan bir kredi hesaplama işi değildir. Bankaların yayınladıkları konut kredisi şartları çoğu zaman bir gösterge niteliğindedir. Burada kredi alacak kişilerin mutlaka en uygun şartları sağlayan birkaç bankayı tespit etmesi ve bu bankalara birebir giderek özellikle faizler konusunda pazarlık yapmasıdır.

Bankaların özellikle konut kredisi faizlerinde mutlaka az da olsa bir indirim payları vardır. Diğer yandan faiz haricinde özellikle dosya masrafları konusunda çok iyi pazarlık etmekte fayda vardır. Bankalar bazı durumlarda ekspertiz ücreti hariç dosya masrafının tamamını almaktan bile vazgeçebilir.

Konut Kredisi Alındıktan Sonra Yapılacaklar?

Bankadan konut kredisi kullandıktan sonra özellikle son aşama olan tapu devrinde dikkat edilmesi gerekenler şu şekildedir:

 • Alıcıya yapılacak ödeme elden yapılmamalı, mutlaka kredi alınan bankadan bloke çek istenmelidir.
 • Emlakçı aracılığı ile alınıyorsa emlakçı komisyonu mutlaka tapu dairesinde devir tamamlandıktan sonra nakden verilmelidir.
 • Kaparo amaçlı geçici olarak teminat çeki veya senet verildiyse bu tapu dairesinden çıkmadan geri alınmalıdır.
 • Tapu alındıktan sonra derhal ilgili belediyeye gidilerek ev sahibi sıfatıyla iskan kaydı yaptırılmalıdır.

Konut kredisi başvurusu yapacak kişilerin konut kredisi alma veya çekme şartlarını iyice araştırması gerekmektedir. Her bankanın sunduğu ve uyguladığı şartlar ve prosedürler farklıdır. Bunun için krediyi kullanmak istediğimiz bankaların faiz oranlarını, ödeme koşullarını ve kredi çekme şartlarını tek tek karşılaştırma yapmayı unutmayın.

Bir önceki yazımız olan İhtiyaç Kredisi Başvurularında İstenen Belgeler Hangileridir başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.Konut Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 07.09.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön