Konut Kredisi Hakkında Merak Edilenler

20 Eylül 2019 Konut Kredisi

Konut kredisi almak; uzun vadeli bir süreci ve geri ödeme sorumluluğunu getirdiği için iyi düşünülmesi gereken bir eylemdir. Bankalar belirli dönemlerde oldukça cazip faiz oranları sunarak, müşterilerinin konut sahibi olabilmesi için yardımcı olmaktadır.

Konut kredisi hesaplama işlemleri diğer kredilere göre daha farklı yapılmakta olup başvuru ve onaylanma süreci de daha uzun sürmektedir. Konut kredilerinde işleyiş biraz daha karmaşık olduğu için hakkında merak edilenlerde bir o kadar fazladır. Konut kredisiyle ile ilgili merak ettiklerinize yazımızın devamında ulaşabilirsiniz.

Konut Kredisi Başvurusunda Süreç Nasıl İşler?

Konut kredisi hakkında haberler her geçen gün artmakta olup bankaların yaptığı kampanyalar birçok kişinin ev sahibi olmasına olanak sağlamaktadır. Konut kredisi başvurularında süreç işleyişi şu şekildedir;

 • Öncelikle bankaya konut kredisi başvurusu yapmanız gerekmektedir. Başvurunuzu dilerseniz şubelere giderek dilerseniz online olarak internet kanallarından yapmanız mümkündür. Başvurunuzu yaptığınız ön onay için banka inceleme yapmaktadır. Kredi notunuz bu noktada büyük bir rol oynamaktadır.
 • Kredi başvurunuza ön onay gelirse, gerekli evraklarla birlikte banka şubesini ziyaret etmeniz gerekmektedir. Size özel sunulan faiz oranları ve ödeme seçeneklerini gözden geçirerek, en uygun konut kredisi seçeneğine ulaşmanız sağlanacaktır.
 • Bankada geçen bu sürecin ardından banka tarafından satın almak istediğiniz eve ekspertiz gönderilmektedir.
 • Ekspertiz gerekli incelemeleri yaptıktan sonra, satın almak istediğiniz ev ile ilgili detaylı bir rapor hazırlamaktadır. Raporun hazırlama süreci 1 ile 3 iş günü içerisinde tamamlanmaktadır.
 • Banka raporu inceledikten sonra krediniz ile ilgili son teklifini size göndermektedir.
 • Ekspertiz raporunda belirlenen değerin %80’ine kadar kredi kullanma hakkınız ile ev sahibi olmanız mümkündür.
 • Bankanın sunduğu koşullarda kredi seçeneğini onayladığınız takdirde işlemler başlatılmaktadır.
 • Bankaların geneli konut kredisi verdiği evi ipotek ettiği için, kredi tutarınız hazır olduğunda ilgili bankanın yetkilileri ile birlikte tapu işlemleri için ilgili kuruma giderek işlemleri tamamlayabilirsiniz.

Konut Kredisi Başvurusunda Temin Edilmesi Gereken Evraklar Hangileridir?

Konut kredisi gerekli evraklar ile birlikte şubelere başvuru yaparak, kendi evinize sahip olabilirsiniz. Konut kredisi başvurusunda genel olarak temin edilmesi gereken evraklar şu şekildedir;

 • İlgili bankadan temin edilebilecek olan başvuru formu
 • Nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Sabit geliri ispatlar belge
 • Satın alınması planlanan evin tapu belgesi
 • İkametgah belgesi
 • Başvuru sahibinin kendi adına firması varsa firmaya ait evraklar (vergi levhası, imza sirküsü, ticaret sicil gazetesi vb.)
 • Satın alınacak konut inşa halinde ise en az %70’inin tamamlandığını ispatlar belgeler

Başvuru yaptığınız bankaya göre talep edilen evraklar değişebilmekte olup bankalar ek evrak talebinde bulunma hakkına sahiptir.

Konut Kredisi Alabilmek İçin Ne Kadar Peşinat Ödenmesi Gerekmektedir?

Konut kredisi şartları arasında peşinat ödemesi yapılması bulunmaktadır. Konut kredisi başvurusu yapmadan önce almak istediğiniz evi belirlemelisiniz. Başvuru sonrasında ekspertiz gelerek; evin durumunu, konumunu ve çevresini araştırarak bir rapor hazırlamaktadır. Ekspertiz tarafından hazırlanan raporda evin maddi değeri de belirtilmektedir.

Raporda geçen tutarın en fazla %80’inene kadar kredi kullanmanız mümkün olacaktır. Yani bankalardan konut kredisi çekerken, almak istediğiniz evin değerinin en az %20’si kadar peşinat ödemesi yapmanız gerekmektedir. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu kısa ismiyle BDDK tarafından belirlenen ve bankaların uymak zorunda düzenlemelerde son değişiklik olarak peşinat tutarının en az %20 olmasına karar verilmiştir.

Konut Kredisi Vade Süreleri Kaç Aydır?

Konut kredisi vadeleri ihtiyaç kredisi vadelerinden daha uzun sürelerde olmaktadır. En fazla tercih edilen kredi vadesi genellikle 10 yıl olmakla birlikte 20 yıl seçenekli geri ödemelerle konut kredisi kullanmak mümkündür. Konut kredisi ödemelerinde kolaylık sağlamak amacı ile bankalar uzun vadeli kredi seçenekleri sunmakta ve ev alımlarında müşterilerine ödeme kolaylığı sağlamaktadır. Örneğin Şekerbank 30 yıla kadar uzanan vade seçenekleri ile konut kredisi vermektedir.

Konut Kredisi Faiz Oranları

Konut kredisi faiz oranları 2019 yılında bankalar tarafından krediye yönelik uygulanan özel kampanyalarla belirlenmektedir. Bu açıdan herhangi bir banka daha uygun konut kredisi veriyor denilmesi yanlış olmaktadır. Konut kredisi hesaplama işlemini sitemizden kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

En uygun kredi veren bankaların, verdikleri krediye uyguladıkları faiz oranları ve kredi masrafları değişiklik göstermektedir. İnternet üzerinden araştırma yaparak güvenilir sitelerden karşılaştırmalar yapmalı ve en uygun krediyi veren bankayı seçtikten sonra başvuru yapılması önem kazanmaktadır.

Konut Kredisi Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Konut kredisi başvurularında ön onay sürecinde en çok dikkat edilen kriterlerden biri kredi notudur. Kredi notu düşük olan bir kişinin konut kredisi çekebilmesi oldukça zordur. Gerekli şartlar arasında en %20 peşinat verilmesi ve satın alınan evin ipotek ettirilmesi gerektiği bulunmaktadır.

Konut kredisi başvurusunda bulunarak satın almayı planladığınız evin tapusunun evrakların arasında mutlaka olması şartı da koşulmaktadır. Bunun yanı sıra başvuru sahibinin gelirinin kredi taksitlerini rahatlıkla ödeyebilecek şekilde olması gerekmektedir. Konut kredilerinde bazı bankalar kefil şartı aramazken, bazı bankalar mutlaka bir tane kefil talebinde bulunmaktadır.

Konut Kredisinde Mutlaka Bilmeniz Gereken 7 Kural

Konut kredisi hakkında bilinmesi gerekenler ve önemli kurallar şu şekilde sıralanabilir;

 • Ev alımlarında ekspertizin belirlediği evin değerinin %80 oranı kadar konut kredisi verilmektedir. %20 oranlık kısmının peşin ödenmesi gerektiğinden kredi başvurularında belli bir birikimin olması gerekmektedir.
 • Konut kredisi kullanımlarında aynı haneden olan kişilerin gelirleri kabul görmektedir. Gelir beyanı ne kadar yüksek olursa çekilecek kredi tutarı o oranda yüksek olmaktadır. Aile bireylerinden her birinin kredi notunun iyi olması gerekir. Bir kişinin bile riskli kredi notuna sahip olması kredi alımlarında olumsuz olarak etki göstermektedir.
 • Başvuru sahipleri tarafından bankaya beyan edilen aylık gelir toplamının en fazla yarısı banka tarafından aylık ödeme tutarı olarak kabul edilmektedir.
 • Ödeme planlarında kişiye özel olarak uygulanabilen seçeneklerde artan ve azalan seçenekler tercih edilebilir. Bunun yanı sıra ödeme erteleme ya da ara ödemeli olarak geri ödeme planı yapılması gibi birçok seçenek sunulabilmektedir.
 • Konut kredisi kullanımlarında kredinin binde beşi oranında dosya masrafı alınmaktadır. Bunun haricinde ise ipotek, ekspertiz ve sigorta masrafları ödenmesi gerekmektedir. Konut kredilerinde hayat sigortası yapılması zorunludur.
 • Tapu masrafı ödemeleri alıcı ve satıcı tarafından yarı yarıya tutarlarda yapılmaktadır.
 • Konut kredilerinin faiz yapılandırma, erken ödeme veya ara ödeme işlemlerinde ceza alınabilmektedir. Faiz oranlarında düşüş yaşandığında konut kredisi sahipleri yapılandırma talep etme hakkına sahiptir.

Kirada Oturmak mı Bankadan Konut Kredisi Alarak Ev Sahibi Olmak mı?

Kirada oturan birçok kişinin sürekli sorduğu sorular arasında bulunan kira mı konut kredisi mi avantajlı sorusunun yanıtı herkese göre değişebilmektedir. Birikmiş paranız varsa ve konut kredisi için peşinat verebilecek durumdaysanız tabi ki konut kredisi ile ev sahibi olmak çok daha avantajlıdır.

Kiraların her sene artarak devam eden bir ivmesi var iken konut kredisi genel olarak eşit taksitlerle ve aynı tutarlarda ödenmektedir. Bunun yanı sıra kredi ödemesi bittiğinde gerçek anlamda bir ev sahibi olma imkanını elde ederseniz. Kirada ise böyle bir seçenek maalesef bulunmamaktadır.

Bir önceki yazımız olan Taşıt Kredisi Borcumu Ödeyemezsem Ne Olur başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Taşıt Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 20.09.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön