Konut Kredisi Dosya Masrafı

9 Eylül 2019 Konut Kredisi

Konut Kredisi Dosya Masrafı Ne Kadar?

Konut kredisi alırken dosya masrafları da geri ödemeye dahil olmaktadır. Bu durumda konut kredisi alacak olanlar için hangi bankanın dosya masraflarını daha düşük tuttuğunu bilmek önemli hale geliyor. Bu yazıda konut kredisi dosya masraflarının neler olduğundan, yasal dayanağından ve bankaların konut kredisi dosya masrafı ile ilgili politikalarından bahsedilecek.

Konut Kredisi Nedir ve Nasıl Başvurulur?

Satın alınmak istenen bir gayrimenkulün bankaya ipotek edilerek, değerinin büyük bir miktarına karşı verilen krediye konut kredisi deniyor. Konut üzerindeki ipoteğin kalkması için kredinin tamamının ödenmesi gerekiyor. Konut kredisi için seçilen bankaya başvuru yapılır. Başvuru onaylanırsa ne kadar kredi kullanılacağının belirlenmesi için evin değer tespitine eksper geliyor.

Evin değeri tespit edildikten sonra dosya masrafı, zorunlu tutulan hayat sigortası, DASK vs. gibi sigorta primleri, ekspertiz ücreti, Banka Sigorta Muamele Vergisi ve diğer vergiler ile kredi tahsis ücreti ve faiz oranı hesaplanarak toplam ödenecek borç ve ödeme planı yapılır.

Dosya Masrafı Nedir?

Dosya masrafı nedir? Neden alınır? Banka müşterilerinin kredi kullanımında bankaların uygulamış olduğu ve yasal mevzuatta en fazla kredinin binde beşi oranındaki maliyet kalemlerinden biridir. Kredi tahsis ücreti olarak da adlandırılan bu ücret diğer masraflarla birlikte yıllık maliyet oranının içinde gösterile bilmektedir. Dosya masrafı hesaplama işlemleri banka şubelerinden yapılabilir.

Dosya masrafının yasal dayanağı da 2014 yılında yayınlanan ‘Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliğidir. Bankalar bu yönetmelikten dolayı binde beşten daha fazla dosya masrafı alamazlar.

Dosya Masrafı Sayılmayan Diğer Masraflar?

Sigorta primleri, ekspertiz ücreti, ipotek tahsis ücreti ve vergiler de ek masraflar olarak ayrı ayrı gösterilir ve yıllık maliyet oranına dahil edilebilirler. Çünkü bu masraflar sigorta şirketlerine, ekspertiz şirketlerine ya da ilgili kurumlara aktarılırlar. Bankalar bu kredi masraflarından başka ekstra komisyon gibi ücretler talep edemez.

Bu ücretler bankalara göre değişken olduğundan kredi almadan önce ilgili bankalardan tüm kredi masraflarını öğrenmek gerekiyor. Faiz oranı düşük olup uyguladığı ek masraflar fazla olduğu için alınacak kredinin geri ödemesi fazla olan bankalar olabilir. Ya da tam tersi faiz oranı yüksek olup ek masraflar az olduğundan diğer bankalardan daha hesaplı hale gelen bir geri ödeme planı olabilir. Bu değişkenler iyice araştırılarak karar vermek en doğru yöntem olacaktır.

Yargıtayın Dosya Masrafı Kararı?

Dosya masrafı iadesi 2018 yılında Yargıtayın verdiği karar neticesinde istenebiliyor. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, Antalya’da bir bankadan kredi alan ve aldığı kredi için değişik adlar altında yapılan kesintilerin iadesi talebiyle Tüketici Hakem heyetine başvuran vatandaşın aleyhinde karar veren yerel mahkemenin kararını bozdu.

Kararda bankanın bir tacir olduğu için yaptığı masrafları isteme hakkı bulunduğu ancak kredinin verilmesi için zorunlu olan makul ve belgeli masrafları tüketiciden isteyebileceği, belgelendirilmeyen masrafların istenemeyeceğini ve tahsis ücreti, dosya masrafı adı altında alınan masrafların zorunlu olduğuna dair dosyaya bir belge sunulmadığı için yerel mahkemenin verdiği kararın usul ve yasaya aykırı olduğundan kanun yararına bozulduğu bildirilmiştir.

Sonuç olarak verilen Yargıtay kararına göre bankalar verdiği krediler için belgelendirilmeyen dosya masraflarını tüketiciden istenemeyecektir. Daha önceleri her banka konut kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi gibi kredi kullanımlarında dosya masrafları alıyorlardı. Yargıtayın açıklamalarından sonra bankalar bu dosya masrafını artık kredi çeken müşterilerinden almıyorlar.

Hangi Banka Ne Kadar Maliyet Çıkarıyor?

Bankaların masraflarla ilgili politikaları farklı olmakla beraber dosya masrafı için kredi miktarının binde beşi kadar masraf çıkarıyorlar. Vakıfbank konut kredisi masrafları Sarı Panjur masrafsız kredi kampanyasında sadece ipotek tahsis ücreti alınıyor, dosya masrafı almayan bir diğer banka Ziraat Bankası konut kredisinde komisyonsuz konut kredisi yani kredi tahsis ücreti alınmadan veriliyor. Son olarak Halkbank konut kredisi masrafları da diğer bankalardaki konut kredisi borçlarını transfer eden müşterilerine yönelik Dost Konut Kredisi adı altında dosya masrafsız konut kredisi imkânı sunuyor. Genel olarak diğer masraflar ise;

  • Ekspertiz ücretleri için 400-650 TL
  • İpotek avukat ücretleri 150-200 TL
  • DASK ve diğer sigortalar evin m2 ve konumuna göre değişiyor.

Bir önceki yazımız olan Taşıt Kredisi Hesaplama Nasıl Yapılır başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Taşıt Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz. 

Konu 09.09.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön