Konut Kredisi Doğru Ödeme Planı

23 Eylül 2019 Konut Kredisi

Konut kredisinde ödeme planı nasıl oluşturulur sorusu pek çok kişi tarafından merak edilen konulardan biri haline gelmiştir. Bunun sebebi kredi çeken insanların en çok dikkat etmesi gereken konunun ödeme planı ve konut kredisi yıllık ödeme planı olmasındandır. Konut kredisinde ya da diğer tüm kredilerde, doğru bir ödeme planı yapmak sizi en kolay şekilde ödeme yapmaya yönlendirecektir. Konut kredisinde özellikle dikkat vermek gerekmektedir. Bunun sebebi konut kredisinin çok daha uzun vadelerle ödenecek olması ve çok daha üst limitli kredileri kapsıyor olmasındandır. Konut kredisinde doğru ödeme planı oluşturmak için ise mutlaka faiz, vade ve diğer konuları iyi planlamak gerekmektedir.

Doğru Ödeme Planı Nedir?

Ödeme planı oluşturma, krediyi alam ve geri ödeme konusundaki en önemli dayanağımızı oluşturacaktır. Kredi alan kişiler doğru bir şekilde ödeme planı hazırlarsa, ödemelerini çok daha kolay bir şekilde gerçekleştirebilirler. Ancak doğru ödeme planının ne olduğu iyi kavranmalıdır. Doğru ödeme planı, kişinin gelirini ve giderini iyi analiz etmesi ve bunun sonucunda kendisine en uygun kredi planını çıkarmasıdır. Doğru ödeme planını hazırlamak konusunda faiz, vade ve maliyet en önemli kavramlar olacaktır. Eğer ki bu 3 kalem doğru şekilde ayarlanırsa, krediyi ödemek almak kadar kolay olacaktır.

Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Şeyler Nelerdir?

Aylık ödeme planı örneği oluşturmak, başta konut kredisi olmak üzere hemen hemen her kredide geçerli olacaktır. Kredinizi alma ve onaylama aşamasında, geri ödeme sürecinde belirlemeniz gerekmektedir. Bankalar her ne kadar bu durumu özellikle talep etse de, esasında müşterilerin de geleceği görmesini sağlayan en önemli basamaklardan biridir. Konut kredisi alırken dikkat edilmesi gereken şeyler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Faiz oranları
 2. Vade süresi
 3. Maliyet oranları
 4. Ek ücretler
 5. Gelir durumunuz
 6. Evin durumu ve fiziksel özellikleri

Tüm bu maddeler ev kredisi alma yolunda en önemli adımları oluşturacaktır.

Kredi Ödeme Planı Nasıl Oluşturulur?

Kredi ödeme planı hesaplaması yaparken, bilmeniz gereken kredi oluşturma tekniklerinden faydalanmanız gerekmektedir. Kredi ödemenizi oluştururken izlemeniz gereken adımlar vardır. Bu adımlar hangi bankadan kredi çekerseniz çekin mutlaka aynı şekilde ilerleyecektir. Öncelikle almak istediğiniz kredi tutarını belirlemeniz gerekmektedir. Konut kredilerinde belli bir kısım nakit ödeme zorunluluğunuz vardır ve bu nakdin ne kadar olması gerektiğini bankanızla görüşmeniz gerekmektedir. Ardından istediğiniz kredi tutarına uygun olarak bir vade süresi belirlenir. Konut kredisinde vade en fazla 360 ayı bulmaktadır. Ödeme planınıza uygun olarak bir faiz oranı belirlenir. Ardından ödeme planınızın en büyük taslağı oluşturulmuş olur. Ödeme tablosu oluşturma işlemi bu şekilde gerçekleşmektedir.

Kredi Geri Ödemeleri Çeşitleri Nelerdir?

Konut kredisi ödemesi ne zaman başlar sorusu her geri ödeme planında farklılık gösterebilir. Bu sebeple belirlediğiniz geri ödeme planının nasıl işlediğini bilmeniz mantıklı olacaktır. Geri ödeme planı yapılırken, özellikle gelir ve gider durumunuza göre akıllı belirleme sitemlerinden tercih edebilirsiniz. Genel olarak kredi geri ödemeleri şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Ara ödemeli plan
 2. Değişken faizli ödeme planı
 3. Esnek ödeme planı
 4. Sabit taksitli ödeme planı
 5. Artan taksitli ödeme planı
 6. Azalan taksitli ödeme planı
 7. Taksit ertelemeli ödeme planı
 8. Balon ödeme planı

Aylık Kazanca Göre Konut Kredisi Taksiti Belirlemek:

Konut kredisinin ödeme planı belirlerken en önemli adımlardan birini de aylık kazanca göre geri ödeme oluşturmak ve konut kredisi ödemeleri ne zaman başlar olmasıdır. Birçok kişi kolayca kredi almasına rağmen, kredilerin geri dönüşünü sağlayamamaktadır. Bunun sebebi kredi başvurusunda bulunan kişilerin kredilerinin ödeme planını doğru yapamamasıdır. Kredilerin geri ödeme planlarında, bazen taksit tutarları bazen de vade süresi belirlenmesinde bazı stratejik hatalar yapılmaktadır. Bu hataların temel yapı taşı ise aylık kazanca göre kredilerin belirlenmemesidir. Bankalar bu konuda ayrıca önlemler alsa da, müşteriler genellikle kendileri için en uygun planı öngörememektedir. Haliyle birçok kişi kredi borcunu ödeyememekte ve bankayla arasında hukuki işlem başlatılmaktadır. Bu durumun önüne geçilmesinin en doğru şekli, kazanca göre taksit tutarlarının belirlenmesidir.

Ödeme Planında Yapılmaması Gerekenler:

Ödeme planı nedir sorusunun cevaplanmasının ardından, ödeme planında neyin yapılması ve neyin yapılmaması gerektiği, konut kredisi ödeme planı değişikliği incelenmelidir. Konut kredisinde ve diğer kredilerde, bir kredi alma sisteminin temelini oluşturan olay ödeme planıdır. İyi hazırlanmış bir ödeme planı sizi birçok yükten kurtulurken, iyi düşünülmemiş bir ödeme planı krediyi ödeye memenize sebebiyet verebilir. İşte böyle durumların yaşanmaması adına mutlaka yapılması gereken şeyler vardır. Bunların yanı sıra ödeme planında yapmamanız gereken durumlar da yer alır. İşte bu aşamalara dikkat edildiğinde çok daha rahat bir ödeme süreci gerçekleştirilebilir. Ödeme planında yapılmaması gerekenlerin başında uçuk taksitlendirme ücretleri gelir. Taksitlendirmelerde mutlaka gelir ve gider durumuna göre yapmanız gerekmektedir. Bunun yanında vade sürenizi de çok kısa ya da çok uzun tutmak ödeme planınızda aksaklıklar yaratabilecektir.

Konut Kredisi Veren Bankalar:

Konut kredisi hesaplamaları yapıldıktan sonra, kredinizi hangi banka aracılığıyla kullanmak istediğinizi düşünmelisiniz. Bazı bankalar ara ara çeşitli kampanyalarla çok daha uygun şekilde krediler verebilmektedir. Ayrıca bankalar arasındaki rekabet ortamı da, bankaların hemen hemen hepsinin uygun koşullar altında kredi vermesinin önünü açmıştır. Günümüzde konut kredisi vermeyen banka yok denecek kadar azdır. Yine de konut kredisi veren bankalar sıralandığında şöyle bir listeyle karşılaşmak mümkündür:

 1. Vakıfbank
 2. Halkbank
 3. Türkiye İş Bankası
 4. Ziraat Bankası
 5. Garanti BBVA Bankası
 6. ING Bankası
 7. Yapı Kredi Bankası
 8. QNB Finansbank
 9. Akbank Bankası
 10. Odeabank
 11. Şekerbank
 12. TEB Bankası
 13. HSBC Bankası
 14. Kuveyt Türk Bankası
 15. Denizbank
 16. Alternatif Bank
 17. Anadolubank
 18. Fibabank
 19. Türkiye Finans
 20. Burgan Bank
 21. Albaraka Türk Bankası
 22. Ziraat Katılım Bankası
 23. ICBC Bankası

Bu bankaların yanı sıra daha farklı bankaların da konut kredisi verdiğini görmeniz mümkündür. Bazı bankalar konut kredisi hizmetini sürekli olarak sunarken, bazı bankalar ise bu hizmetini ara ara gündeme getirmekte ve müşteri taleplerini dikkate almaktadır.

Konut Kredisi Ödeme Planında Kişisel Seçenekler:

Konut kredisi kullanmak isteyen kişiler, kredi alma kararını vermeden önce bankalara ve sunduğu hizmetlere, konut kredisi ödeme seçenekleri bakmalıdır. Ancak her ne kadar internet sitelerinde ve telefon şubelerinde sabit ücretler ve faiz oranlarıyla karşılaşılsa da, genel olarak bankalar birebir görüşmelerde kişiye özel seçenekler sunabilmektedir. Konut kredisinde de diğer kredi tiplerinde de bankaların istedikleri en önemli güvence kredi notudur. Eğer ki kredi notunuz beklenenin üstündeyse ve risk grubunda değilseniz, bankalar normal şartlarda sunulan faiz oranlarını ve vade sürelerini esnetebilir.

Ancak bu ayrıcalıklardan faydalanabilmek için banka yetkilisiyle konuşmak ve ödeme planınızı detaylandırmak önemlidir. İşte bu aşamada ödeme tablosu örneklerini inceleyebileceğiniz gibi, diğer alternatifleri de değerlendirebilirsiniz. Burada önemli olan nokta, bankaların sizin krediyi ödeyeceğinize inanmasıdır. Bu ikna oluşturulurken de sizin için daha kolay hale gelebilecek ödeme seçenekleri değerlendirilebilir. Bu hem banka yetkilileri için hem de siz müşteriler için olumlu bir adım olacaktır. Tüm bu hesaplama kararlarına ve ödeme planlarına örnek olarak ulaşabileceğini tablolar vardır. Bu tabloları kendinize emsal oluşturması için banka görevlisinden isteyebileceğini gibi, faiz ve vade oranlarını belirleyerek kendiniz de oluşturabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Sıfır Kilometre Araç Kredisi başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Taşıt Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 23.09.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön