Konut Kredisi Borcu Ödenmezse Ne Olur

26 Ağustos 2019 Konut Kredisi

Konut Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Bu yazımızda bankalara konut kredisi borcu ödenmezse nelerle karşılaşılır sorusuna cevap vereceğiz. Özellikle yazımızda konut kredisini ödeyemeyen kişilerin yapması gerekenler konusunda önemli bilgiler bulacaksınız.

Konut Kredisi Hangi Şartlarda Ödenememiş Sayılır

Konut kredisi alanların aklından en önemli sorulardan birisi kredi borcu ödenmezse ne olur sorusu. Özellikle bankalardan 10 yıla varan uzun vadelerle konut kredisi alan kişiler zaman içerisinde hayat koşullarının getirdiği sürprizler sebebiyle kredi taksitlerini ödemekte güçlük çekebiliyor.

Öncelikle bankadan kullanılan bir konut kredisi hangi durumlarda ödenmemiş olur, sadece bir iki taksitin ödenmemesi veya gecikmesi bankanın yasal yollara başvurmasına sebep olur mu ve kişilerin bu gibi durumlarda neler yapması gerekir anlatmaya çalışacağız.

Bir konut kredisinin gecikme ve ödenmeme süreçleri arasındaki farka bakalım:

Gecikme

Herhangi bir nedenle kredi borcu ödemelerinin 1 günden 3 aya kadar gecikmesidir. Gecikme halinde bankalar kredinin geciken kısmına yasal faiz yansıtırlar. Gecikmenin yasal bir yaptırımı yoktur yani başka bir deyişle bankalar 3 aya kadar gecikmiş bir kredi borcunu icraya veremezler. Ancak mortgage gibi özel bazı kredilerde bu gecikme süresi 2 ay ile sınırlı olabilir. Mortgage alan tüketicilerin bu süreye dikkat etmesi önemlidir. Gecikme sürecinde kredi borcu olan kişilerin neler yapması gerekiyor, yazımızın devamında bulacaksınız.

Ödememe

Ödeme durumu şayet 3 aylık gecikme süresi aşılmış ise bu durumda ortaya çıkan durumdur. Ödememe durumlarında bankalar kredi çeken borçluya uyarı ile başlatan ve yasal süreç ile devam eden bazı yaptırımlarda bulunurlar. Tüketicilerin ödememe durumu ile karşılaşması kredi notlarını düşüren bir durumdur. Bu açıdan kredi borcu olan kişilerin ödememe durumu ile karşı karşı kalmamaya dikkat etmeli ve böyle bir risk söz konusu ise mutlaka gerekli önlemleri almaları önemlidir.

Konut Kredisinin Ödenmeme Durumunda Bankaların İzlediği Yollar

Bankalar kredilerin gecikmesi ve sonunda ödenmemesi durumlarında hemen yasal sürece başvurmaktan ziyade öncelikle borçluyu uyarmak yollarına giderler. Yasal takip süreci nasıl işler diye sorulacak olunursa, yasal takip sürece ödememe durumunun ileriki aşamalarında devreye girer. Aşağıda bankaların kredi borcu olanların krediyi ödeyememesi halinde başvurdukları yollar yer almaktadır.

 • Kredinin gecikmesi durumunda bankalar ilk günden başlayarak gecikmenin azami sınırı olan 3 aya kadar kredi kullanan kişilere SMS mesajları, telefonla otomatik hatırlatma, e-mail, posta ve telefonla direkt arama gibi yollarla borcu ve oluşan borç faizlerini hatırlatarak ödeme yapılmasını isterler. Bu aşamada yasal takip süreçlerinin başlaması söz konusu değildir.
 • Kredi ödememe sorunu 3 ayı aşıp kredinin ödememe durumu ortaya çıktığı durumda bankalar genellikle resmi bir mektup veya telefonla direkt arama yaparak borçluya 5-10 gün arası ek bir süre tanırlar ve bu son ek süre içinde geciken tüm borcun faiziyle birlikte ödenmesini isterler.
 • Buna rağmen kredi alan kişi borcunu kapatamıyorsak bu durumda bazı bankalar kişiye krediyi yapılandırma veya limiti varsa ihtiyaç kredisi vermeyi teklif edebilir.
 • Ödememe sorunu halen devam ediyorsa bu durumda banka kredi bölümü borçlu işlemi hukuk bölümüne devreder. Bu aşamadan sonra bankanın avukatları devreye girer. Genellikle bu aşamada banka avukatı borçluyu son kez arayarak bu sefer avukatlık masrafları ile birlikte geciken tüm borcun kapanmasını ister. Ayrıca borcun ödenmemesi halinde borçlunun karşılaşacağı yasal yaptırımlar kendisine anlatılır.
 • Ödememe süreci devam ettiği durumda banka avukatı mahkemeye başvurarak icra davası açar.
 • Bankanın elinde mutlaka eve it ipotek senetleri vardır. Banka öncelikle bu senetler aracılığı ile evi icra yoluyla sattırmak ve satış tutarından bankanın kalan tüm borcunu tahsil etmek yoluna gider.
 • Burada banka icra yoluna gitmişse artık borç açısında yapacak fala bir şey yoktur. Diğer yandan halihazırda yasal takip süreçleri başlamış olduğu için kredi notu da bu durumdan olumsuz etkilenmiştir.

Konut Kredisinin Ödenmemesi Durumunda Yapılması Gerekenler

Konut kredisi kullanıp ödeme konusunda sıkıntı yaşana kişiler ve ev kredisini ödeyemiyorum diyenlerin böyle bir durumda öncelikle paniğe kapılmaması ve soğukkanlı olması gerekir. Zaman içerisinde herkes bir takım borçlarını ödemekte sıkıntı yaşayabilir ancak kişiler iyi niyetli ve borcunu ödemeye kararlı olduğu sürece bankalar da bu kişilere karşı genellikle olumlu ve yapıcı yaklaşırlar. Kredi borcunu ödeyemeyenler ne yapmalı diye soracak olursak, konut kredisini ödeme güçlüğü çeken kişilerin aşağıdaki yolları izlemiş kendileri açısından doğru olacaktır:

 • Aldığını kredileri ödeme güçlüğü çektiğiniz an bunun geçici mi yoksa uzun sürecek bir durum mu olup olmadığına iyi bir şekilde değerlendirmeniz lazım. Şayet bu sıkıntı 1-2 aylık geçici bir sıkıntı olacaksa o zaman sorun yoktur ancak bu örneğin evde çalışan bir kişinin işten ayrılması gibi uzun sürecek bir gelir azalması sebebiyle oluyorsa bu durumda kişiler aynı ödeme problemleri ile ileride de karşılaşabileceklerinin farkında olmalı ve bunu önlemlerini almalıdır.
 • Gecikme tutarı büyümeden borcu kapatmak en iyi yoldur. Bu sebeple giderlerinizi kısıp gecikmiş borcunuzu bir an evvel ödemenizde fayda vardır.
 • Şayet borcunuz mevcut geliriniz ile karşılanamıyorsa bu durumda bankadan küçük tutarlı bir ihtiyaç kredisi alabilirsiniz.
 • Şayet kredi taksitlerimiz ağır gelmeye başladıysa bu durumda yapılacak en iyi şeylerden birisi de kredi borcunu yapılandırmaktır. Burada önemli nokta kredi borcunu gecikme süreci içinde yani ödeyememe ve hele ki yasal süreçler başlamadan yapmaktır. Çünkü aksi halde kredi notunuz olumsuz etkilenebilir ve yapılandırma yapmanıza da izin verilmeyebilir.
 • Yapılandırma için sadece kredi aldığınız bankadan değil başka bankalardan da yapılandırma kredisi alabilirsiniz.

Konut Kredisini Yapılandırma

Kredi borçlarını ödeyemeyenler veya ödemekte zorlananlar için en sağlıklı çözüm yolu kredi borcunu daha uzun vadeli ve düşük taksitli bir kredi ile yapılandırmaktır. Ancak buna rağmen yapılandırılmış kredi borcu ödenmezse bu durum kişinin kredi notuna olumsuz yansıyabilir. Bu sebeple kredi yapılandırmada vadenin ve aylık taksitlerin doğru belirlenmesi önemlidir.

Diğer yandan yapılandırma özellikle faizler düşmüş ise kredi borcunuzu ödeme sıkıntısı yaşamasanız bile her zaman başvurulacak bir yoldur. Yapılandırma sayesinde kişiler özellikle faizlerin düştüğü dönemlerde aynı tutarda aylık taksitler ile kalan vade sayılarını bile düşürebilirler.

Konut Kredisi Ödememenin Yasal Yaptırımları

Konut kredisi avukatlık olduktan sonra bankaların hukuk departmanları konut kredisi icra işlemleri başlatırlar. Kredi gecikmesi ve ödeyememe sorunu yaşayanlar genellikle konut kredisi kaç ay ödenmezse icralık olur sorusunu sorarlar bunun cevabı bankadan bankaya değişmekle birlikte 3 aydır.

Şunu unutmamak gerekir ki kredi takibi hukuk departmanına iletildikten sonra borcu açısından şayet borcunu anlaşıp ödese bile birçok hukuki ve avukatlık masrafı gibi ek masraflar ortaya çıkacaktır.

Bu süreçten sonra her ne kadar hala banka ile anlaşma şansı olsa da bankalar bazen tüm kredi borcunun kapatılmasını da isteyebilirler. Diğer yandan kredi borcunu ödemeyen hapse girer mi diye soranlara cevabımız hayır olacaktır. Şayet bir kişi kredi borcunu nitelikli dolandırıcılık vb. amaçlar dışında gerçekten ödeme güçlüğü çektiği için ödeyemiyorsa hapis vb. cezaları ile karşılaşması söz konusu değildir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön