Konut Kredisi Başvurusunda Blinmesi Gerekenler

20 Mart 2021 Konut Kredisi

Konut Kredisi Başvurusu ile İlgili Blinmesi Gerekenler?

Konut kredisine başvurmak hem kiradan kurtulmak isteyenler için hem de yatırım yapmak isteyenler için detaylı bir şekilde araştırılması ve incelenmesi gereken bir konudur. Günümüzde bankalar tarafından sunulan oldukça uygun faiz oranlarına ve geri ödeme seçeneklerine sahip krediler sayesinde ev sahibi olunabilmektedir. Konut kredileri hakkında bilgi sahibi olmak ve gereken adımları doğru bir şekilde takip ederek, çok daha kolay bir şekilde ev sahibi olabilirsiniz. Konut kredisi 2021 seçeneklerinde dikkat etmeniz ve başvurularla ilgili bilmeniz gerekenleri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Konut Kredisine Başvurulabilecek Uygun Ev Tipleri Hangileridir?

En uygun konut kredisinden faydalanabilmek için ilk yapmanız gereken satın alacağınız konutu bulmak olmalıdır. Bütçenize uygun bir konut bulmanızın ardından; biriktirmiş olduğunuz peşinatı, çekmeniz gereken kredi tutarını ve ödemeleri yapıp yapamayacağınızı iyi hesaplamanız gerekmektedir.

Satın almak istediğiniz konutun, kredi çekebilmeye uygun olması da en önemli kriterler arasında yer almaktadır. Konut kredisine uygun olan ya da olmayan evlerin özellikleri şu şekilde sıralanır;

 • Kat Mülkiyeti ve Kat İrtifakı: Satın almak istediğiniz konutun inşaatına henüz başlanmamış ise ya da yapım aşamasında ise kat irtifakı olarak tapu alınabilmektedir. Bina bitmiş fakat iskanı alınmamış ise kat mülkiyeti tapusu alınabilmektedir. Kat irtifakında, kat mülkiyeti tapusu çıkartılabilmesi için ayrıca bir bedel ödenmesi gerektiği unutulmamalıdır. İki konut tipi içinde konut kredisi başvurusu yapılamamaktadır.
 • İskan: Bir konutun kredi alına bilmeye uygun olması için iskanı olması gerekmektedir. Kat mülkiyeti olmayan konutlar için iskan sorgulaması ilgili belediye aracılığıyla yapılabilmektedir.
 • Evin yaşı: Bankalar konut kredisi kullandırımında evin yaşında ziyade durumuna önem vermektedir. Ekspertiz değerlendirmelerinde, evin nakit paraya döndüğü fiyatın kredi tutarını karşılayıp karşılamadığı araştırılmaktadır.
 • Evin inşaat durumu: Konut kredisi ile ev sahibi olmak istiyorsanız, satın almak istediğiniz evin en az %80’inin bitmiş olması gerekmektedir. Henüz inşaatı başlamamış ya da %80’i tamamlanmamış bir evi satın almanın tek yolu; yalnızca bankanın anlaşmalı olduğu bir konut projesi için mümkün olmaktadır.

Konut Kredilerinde Uyulması Gereken Şartlar Nelerdir?

Konut kredisi başvurularında öncelikle bilinmesi gereken şart, evin tamamı için kredi çekilemeyeceğidir. Satın almak istediğiniz konut için ne kadar kredi çekebileceğiniz, ekspertiz raporu ile belirlenmektedir. Bankalar genel olarak ekspertiz değerinin %80’ine kadar kredi kullanılabilmektedir. Kredi hesaplama konut kredilerinde en az %20 peşinat ödenmesi şartıyla yapılmaktadır. Uyulması gereken diğer şartlar ise şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Gelirinizin olması ve bu gelirin belgelerle ispatlayabiliyor olması gerekmektedir.
 • Kredi notunuzun yüksek olması gerekmektedir.
 • Satın alacağınız evin kriterlere uygun olması gerekmektedir.
 • Kredi karşılığında satın alacağınız konutun banka tarafından ipotek edilmesi gerekmektedir.
 • İpotekli konut kredisi hesaplama işlemleri ve izlenmesi gereken prosedürler ilgili banka tarafından yapılmaktadır.

Konut Kredilerinde Ne Kadar Peşinat Ödenir?

Ev satın almak isteyen kişilerin, satın alma işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için belli bir birikime sahip olmaları gerekmektedir. Konut kredisi başvurularında banka tarafından gönderilen ekspertizler, evin krediye uygunluğunu tespit etseler bile ev kredisi almak için ön şart bulunmaktadır. Konut kredilerinde başvuru yapılan banka tarafından evin bedelinin %80 oranındaki kısmına kadar kredi verilmektedir. Bu durumda ev bedelinin en az %20 oranındaki kısmının peşin olarak ödenmesi gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse: 300 bin TL değerinde bir ev için başvuru sahiplerinin 60 bin TL peşinat sahibi olması gerekmektedir. Geri kalan tutar için konut kredisi başvurusu yapılabilmektedir.

Konut kredisi hesaplamalarını dikkatli yaparak doğru yöntemlerle kredi çeken kişiler kredi borçlarının geri ödemelerinde sıkıntı yaşamamaktadırlar. Konut kredisi çekmeden önce kişilerin hedeflerinin koymaları ve aylık gelir bütçelerini hesaplamaları gerekmektedir. Kredi borçlularının ödeme zorluğu yaşayarak sıkıntıya düşmemeleri için harcamalarına daha fazla dikkat etmeli ve peşinat için tasarruf ederek önceden para biriktirmeye başlamaları önemli olmaktadır.

Kimler Konut Kredisine Başvurabilir?

Konut kredisi başvurusu yapmak isteyen başvuru sahiplerinin 18 yaşının doldurmuş olmaları ve gelir belgelerini beyan etmeleri gerekmektedir. Başvuru sahiplerinin konut kredisi almaları için bankaya beyan etmesi zorunlu olan belgeler;

 • Başvuru sahibinin nüfus cüzdanı
 • İkametgah belgesi
 • Başvuru sahibinin gelir belgesi olarak sıralanmaktadır.

Başvuru sahiplerinin gelir durumuna göre bankaya beyan etmesi gereken belgeler;

 • Özel sektör çalışanları için: SGK dökümü, maaş bordrosu, imza sirküleri(işyeri), ikametgah belgesi, ek gelir belgesi(varsa), tapu fotokopisi
 • Kamu sektörü çalışanları için: İkametgah belgesi, maaş bordrosu, ek gelir(varsa) ve tapu fotokopisi
 • Emekliler için: İkametgah belgesi, tapu fotokopisi, varsa ek gelir belgesi ve emeklilik aylık dökümünü gösteren belge
 • İş yeri sahipleri için: İmza sirküleri ve iş yerinin güncel vergi levhası, oda kayıt belgesi, gelir tablosu, bilanço, tapu fotokopisi, ticaret sicil gazetesi

Konut Kredisi Faiz Oranları Ne Kadar?

Konut kredisi faiz oranları 2021 yılında bankalara göre değişiklik göstermekte olup bazı bankalar oldukça uygun kampanyalar sunarak cazip faiz oranı teklifleri getirmiştir. Bankalar konut kredilerinde ipotek şartı koydukları için bu kredi seçeneğini daha risksiz görürler. Fakat konut kredilerinin tutarlarının yüksek olması ve vade sürelerinin uzun olması bankaların biraz daha titiz davranmasına sebep olmaktadır. Bu noktada en çok dikkat edilen kriterlerden biri kredi notudur. Bankaların sunduğu faiz oranları kredi notunun durumuna göre de değişiklik gösterebilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Taşıt Kredisi Başvuru Süresi Ne Kadardır başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Taşıt Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 20.09.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön