Konut Kredisi Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

22 Mart 2021 Konut Kredisi

Konut Kredisi Başvurusu İçin Hangi Belgeler Gereklidir?

Konut kredisi başvurusu için gerekli belgeler ve kredi başvurusu nasıl yapılır. Ev almak isteyen kişilerin merak konusudur. Günümüzde emlak piyasasının can yakan fiyatları ve ekonominin kötüleşmesi sebebiyle, birçok kişi ev alırken nakit sıkıntısı çekmektedir. Hal böyle olunca herkesin başvurduğu yöntem konut kredisi almak olmuştur. Ancak kredi miktarının yüksek, vade süresinin uzun olması sebebiyle en zor alınan kredi tipi konut kredisidir. Konut kredisinde diğer kredi tiplerinde olmayan ek şartları sağlamanız gerekebilir. Ev kredisi ya da konut kredisi almak isteyen kişilerin bazı özellikleri taşıması ve baz şartları yerine getirmesi gereklidir.

Konut Kredisi İçin Gereken Evraklar ve Belgeler?

Ziraat Bankası konut kredisi için gerekli evraklar ile Türkiye İş Bankası konut kredisi için gerekli evraklar arasında fark göremezsiniz. Bunun sebebi konut kredilerinde istenen evrakların hemen hemen her bankada aynı olmasındandır. Konut kredisi almak isteyen kişilerin başvuru sırasında mutlaka getirmesi gereken evraklar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Konut kredisi başvuru formu
 2. Kimlik belgeniz ve fotokopisi
 3. Maaş bordronuzu ya da onaylı gelir belgeniz
 4. Serbest meslek çalışanı iseniz bağlı olduğunuz meslek kuruluşundan alacağınız üyelik belgeniz ve belgenin fotokopisi
 5. En fazla iki ay öncesine ait olan fatura ve faturanın fotokopisi
 6. Tüzel kişilerin ortaklığında olan kişiler için, şirkete ait ana sözleşmenin yayınlandığı ticaret sicil gazetesi ve fotokopisi

0.98 konut kredisi hesaplaması yaparken de, diğer tüm konut kredisi hesaplamalarında da dikkat edilmesi gereken belgeler bu şekilde sıralanacaktır.

Konut Kredisi Almak İçin En Uygun Evler Nelerdir?

Konut kredisi hesaplaması yapmadan evvel, konut kredisi kapsamına giren yerlerin hangi özellikte olduğunu bilmeniz gerekir. Aksi takdirde istediğiniz krediyi hiçbir yerden alamayabilirsiniz. Konut kredisi almak isteyen kişilerin, almak istediği evin inşaatına henüz başlanmış olup olmadığını belirtmesi gerekir. Eğer ki evin inşaatına henüz başlanmadıysa ya da yapım aşaması devam ediyorsa kat irtifakı getirilmesi gerekir. Eğer ki inşaat tamamlanmış, bina bitmiş ve iskanı da alınmışsa artı kat mülkiyeti tapusu getirmek gerekecektir. Eğer ki almak istediğiniz evin kat mülkiyeti tapusu yoksa, bu tapuyu mutlaka çıkartmanız gerekmektedir.

Konut Kredisine Kimler Başvurabilir?

Konut kredisi faiz oranları 2021 yılında da sürekli olarak takip edilmektedir. Bu kredi tipinden faydalanmak isteyen kişilerin bazı özellikleri taşıyor olması gerekmektedir. Konut kredisi almak isteyen kişiler öncelikle 18 yaşını doldurmuş olmalıdır. Aynı zamanda başvuran kişilerin gelir durumunu belgelendirilebilir olması şarttır. Konut kredisi almak isteyen kişiler bankaya;

 1. Kimlik belgesi
 2. İkametgah belgesi
 3. Gelir durumu gösteren belge

İle başvuru yapmalıdır. Gelir durumunu gösteren belgede gösterilmesi gereken şeyler ise, kişinin mesleğine ve statüsüne göre farklılık gösterebilmektedir.

Konut Kredisi Veren Bankalar?

Günümüzde bankalar arasındaki rekabet, verilen hizmetlerin genele yayılmasına ve kredilerin çok daha kolay bir şekilde verilmesine zemin hazırlamıştır. İpotekli konut kredisi hesaplamalarından diğer her türlü kredi hesaplarına kadar her türlü kredi tipini, tüm bankalarda bulabilmeniz mümkündür. Konut kredisi kredi tipleri arasında en zor çıkan kredi türü olsa da, şartlara uyduğunuz ve kredi notunuzu yüksek tuttuğunuz sürece almanız zor olmayacaktır. Konut kredisi veren bankalar şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. Vakıfbank
 2. Halkbank
 3. Türkiye İş Bankası
 4. Ziraat Bankası
 5. Garanti BBVA Bankası
 6. ING Bankası
 7. Yapı Kredi Bankası
 8. QNB Finansbank
 9. Akbank Bankası
 10. Odeabank
 11. Şekerbank
 12. TEB Bankası
 13. HSBC Bankası
 14. Kuveyt Türk Bankası
 15. Denizbank
 16. Alternatif Bank
 17. Anadolubank
 18. Fibabank
 19. Türkiye Finans
 20. Burgan Bank
 21. Albaraka Türk Bankası
 22. Ziraat Katılım Bankası
 23. ICBC Bankası

Konut kredisi hesaplama aracı ve diğer tüm hizmetlerinden faydalanmak isteye kişiler, bu banklara ve diğer bankalara gidebilir. Günümüzde birçok banka konut kredisi hizmeti vermektedir.

Bir önceki yazımız olan Ticari Araç Kredisi başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Taşıt Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 22.03.2021Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön