Konkordato Nedir ve Başvuru Şartları Nelerdir

15 Nisan 2020 Genel

Konkordato Nedir?

Konkordato nedir ve başvuruları, batık durumda olan ve artık borçlarını karşılamayacak durumda olan şirketler tarafından yapılabilmektedir. Konkordato, kanuni yolları takip edilerek borçlarını yakın bir tarihte ödeyemeyecek olan firmaların, borçlarını ödeyecek seviyeye gelinceye kadar borçlarını ödemeyeceklerine dair alacaklılarıyla yaptığı anlaşma olarak ifade edilebilir. İflas anlaşması olarak da anılan konkordato, özellikle son yıllarda ülkemizde birçok kişiyi yakından ilgilendirmiştir. Konkordato ve başvuru şartları hukuki yollarla sağlanmaktadır. Konkordato tek başına iflas ya da borçların hiç ödenmeyeceği anlamına gelmez. İflas anlaşması olarak hukuk sistemimiz içinde yer alan bu anlaşma alacaklıların en çok üçte ikisiyle anlaşamaya varılarak borcun uygun bir ödeme planına bağlanmasıdır. Ödeme planında borcun yarısının ödenebileceği gibi borç ileri bir tarihe de aktarılabilir. Borçlu firma ve alacaklılar ile yapılan bu anlaşmaların mutlaka mahkemelerce onaylanmış olması gerekmektedir.

Konkordato Nedir veya Ne Demek?

Konkordato nedir veya ne demek, nasıl ilan edilir gibi sorular son yıllarda birçok şirketin yanıt aradığı ve başvurmak istediği bir iflas anlaşması yöntemidir. Konkordato ilk kez dünya üzerinde Papalık Kurumu ile diğer hükumetler arasında yaşanan borç ilişkisinin düzenlenmesi için kullanılmış ve bu şekilde ortaya çıkmıştır. Günümüzde bu kavram batık ve borcunu ödeyecek kaynağa sahip olmayan şirketlerle, alacaklıları arasında, en basit tabiriyle borcun ertelenmesi anlaşması olarak yapılmaktadır. Türk hukuk sistemine iflas anlaşması olarak geçen konkordato; alacaklıların borçlarının bir kısmından vazgeçmesiyle ya da ödeme zamanı gelen borçlarının vadesini uzatmalarıyla sonuçlanabilir. Batık durumdaki şirketlerin, alacaklılarına belirli bir zamana kadar borçlarını ödeyemeyeceklerini beyan etmeleri ve aralarında anlaşma yapılması sadece mahkemeler aracılığıyla gerçekleştirilebilir.

Konkordato Şartları?

Konkordato başvuru şartları sağlandığı takdirde kanunların ön gördüğü şekilde süreç başlatılmaktadır. Konkordato talebiyle alacaklarının çoğunluğunun onaylaması durumunda, alacakların üçte ikilik bölümüne denk gelmesi koşuluyla teknik olarak süreç başlamış olur. Söz konusu konkordatonun tarafları arasında anlaşmaya varılması halinde proje hazırlanmalıdır. Bu projenin kabul için mutlaka ticaret mahkemelerinin onayı gerekir. Konkordato talebelerinin onaylanması için;

 • Konkordato teklifi yapan firmanın alacaklara ödeyeceği miktar, iflas durumunda ödenecek miktardan fazla olması gerekmektedir.
 • Borçlunun mal varlığı terkiyle yapılan teklifte, terk ile elde edilecek gelirin, iflasla yoluyla kazanılması beklenen gelirden daha yüksek olması gerekir.
 • Konkordato ile yapılan teklifte ön görülen miktar, muhtemel gelirle uyumlu olmalıdır.
 • Kanunda belirlenen alacaklı sayısının kabulü istenir.
 • Birinci derece imtiyazlı alacaklılar vazgeçmedikçe, alacakları teminata bağlanır.
 • Mahkeme harç ve masrafları borçlu tarafından ilgili birime yatırılmalıdır.

Mahkeme kararıyla konkordato ilan edecek kişilerin bu şartlara haiz olması halinde iflas anlaşması talepleri mahkemelerce onaylanabilir. Bunun yanı sıra kanunlarda daha birçok farklı şart belirtilmiştir.

Konkordato İlan Eden Şirketler ve Firmalar Nelerdir?

Konkordato ilan şirketler ve firmaların sayısı, özellikle son iki yıldır ülke genelinde büyük bir artış göstermiştir. Ancak, son dönemde bankaların şirketler için uygun kredi ve yapılandırma seçenekleri sunması konkordatoda çıkan şirketlerin sayısında önemli artışların yaşanmasına neden olmuştur. Geçen yılın ikinci yarısında iflas anlaşmaları (konkordato) şirketlerin zorlu ekonomik koşullarda başvurduğu adeta bir kaçış yöntemi olmuştur. Şirketlerin bu kararı vermelerinin ardından, ticari yaşam içinde ve ekonomide borç zincirlerinin bozulmasına ve birçok şirketin domino etkisine kapılarak konkordato ilan etmesine neden olmuştur. 2018 yılında aylara göre konkordato ilan eden şirketler;

 • Ekim – 457 şirket
 • Kasım – 483 şirket
 • Aralık – 326 şirket

Konkordato talebiyle başvuru yapmıştır. Bu şirketlerin finansal olmayan kredi stokları ekim ayında 2.356 Milyar TL olurken aralık ayı için 2.271 TL Milyar TL olmuştur. 2019 yılında ise geçen yıla göre şirketlerin konkordato anlaşmasına gitme oranları yaklaşık üçte iki oranında bir azalma göstermiştir. 2019 yılında 4 aylık süreçte;

 • Ocak – 126 şirket
 • Şubat – 165 şirket
 • Mart – 97 şirket
 • Nisan – 40 şirket

Konkordato yoluna gitmeyi tercih etmiştir. Ocak 2019 için finansal olmayan şirketlerin kredi stoku, Ocak ayı için 2.248 Milyar TL olurken Nisan için bu oran 2.392 Milyar TL olarak hesaplanmıştır. Yapılan resmi açıklamalara göre yılın ilk üç aylık döneminde 787 şirketin konkordato dan çıktığı belirtilmiştir. 8 Milyar TL'nin bu şirketlerin ayrılmasıyla konkordato dan ayrılması önemli bir ayrıntı olarak gösterilmektedir. Konkordato azalmasında etkili olan en büyük unsurlardan biri bankaların kredi kapsamlarını genişletmesi olarak gösterilmektedir. Konkordato isteyen bilindik firmalardan bir kaç örnek verelim sizlere aşağıda,

 • Yörsan Konkordato
 • Pamukkale Konkordato
 • Hotiç Konkordato
 • Collezione Konkordato
 • Mektebim Konkordato
 • Arkas Holding Konkordato
 • Makro Market Konkordato
 • Çift Geyik Karaca Konkordato
 • Kaşıbeyaz Konkordato
 • Sütaş Konkordato
 • Zorlu Holding Konkordato

Konkordato Komiserliği?

Konkordato komiserliği, Türk hukuk sistemi içinde iflas anlaşması olarak tanımlanan konkordato başvurusunun mahkemelere yapılmasının ardından, işlemlerin yürütülmesinden sorumlu olan kişidir. Konkordato sürecini baştan sona takip eden konkordato komiseri, konkordato işlemlerine bakan bir çeşit sorumlu kişi, icra memuru olarak düşünülebilir. Konkordato komiser aynı zamanda avukatları da tayin etmekle görevlidir. Bunun yanı sıra konkordato şartlarını inceleyerek, konkordato süresini ve iflas anlaşmasının olur kararını veren kişidir. Konkordato ve başvuru şartları komiserler tarafından yakından takip edilmektedir.

Konkordato Komiserliği Eğitim Programı Nedir?

Konkordato komiserliği eğitimi, 30 ocak 2019 yılında Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan bir yönetmelikle düzenlenmiştir. Konkordato komiserliği temel eğitimini alacak kişilerin; konkordato komiserlik görevlerini yürütmesi için genel teorik ve pratiklerin kazandırılması hedeflenmektedir. Temel eğitimler otuz altı ders saatinden oluşmaktadır. Konkordato komiserliği eğitimini vermekle görevli olan eğitim kurumları bu ders saatlerini arttırabilirler. Konkordato komiserliği belgesi her üç yılda bir yenilenmelidir. Bunun için kişilerin yenileme eğitimi almaları şarttır. Konkordato komiserliği eğitimi vermek isteyen kurumların bakanlığın belirlemiş olduğu usullere göre başvurularını gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Konkordato Komiserliği Şartları Nelerdir?

Konkordato komiserliği şartları Adalet Bakanlığı tarafından yayınlanan 30671 sayılı yönetmelikte açıkça belirtilmiştir. Konkordato komiserliği şartları;

 • Türk vatandaşı olmak
 • En az dört yıllık lisans eğitimi almış olmak
 • Beş yıldan az olmayan mesleki deneyime sahip olmak
 • Daha önce iflas etmemiş olmak
 • Daha önceki görev süresinde komiserliğinin iptal edilmemiş olması
 • Kamu hizmetlerinden ve memuriyetten yasaklı olmamak

Konkordato komiseri olmak için aranan başlıca şartlardır. Bu şartları sağlayan herkesin konkordato komiseri olması ön görülmüştür.

Konkordato Başvurusu Nerelere Yapılır?

Konkordato başvurusu yapmak için ilgililerin öncelikle mevcut mali durumlarının bozulmuş ve borçlarını ödeyemeyecek durumda olması gerekmektedir. Gerekli başlıca şartlar sağlandıktan sonra konkordato anlaşması gerçekleştirildikten sonra; Asliye Ticaret Mahkemesine kişilerin başvurması gerekmektedir. Konkordato başvuruları; borçlarını ileriki bir tarihte ödeyeceğine ilişkin proje, bilanço, konkordato süresi vb. unsurlar ışığında mahkeme tarafından incelenmektedir. Bu işlemler için İcra Tetkik Merci tarafından mahkeme bilirkişi raporu isteyebilir.

Konkordato Talebinde Eklenecek Belgeler Nelerdir?

Konkordato başvurusunda eklenecek belgeler Türk hukuk sistemi içinde İcra İflas Kanunu kapsamında düzenlenmiştir. Borçlarını ödeyemeyeceklerini ilişkin alacaklarıyla anlaşmaya varan ve konkordato ilan etmek isteyen kişiler başvuruları sırasında mahkemelere sunulmak üzere, konkordato taleplerine;

 • Ön proje
 • Mal varlığını gösteren belgeler
 • Alacaklıların imtiyazları ve alacak miktarlarını gösteren belge
 • Proje ve mal varlığını karşılaştıran tablo
 • Finansal analiz raporları vb.

Belgelerin eklenmesi istenmektedir. Bu belgelere ek olarak farklı belgelerinde mahkeme tarafından talep edilmesi mümkündür. Konkordato ve başvuru şartları sağlandıktan sonra firmalar belirli bir zamana kadar alacaklılarına ödeme gerçekleştiremezler. Bu yönüyle konkordato, iflastan daha avantajlı bir yöntem olarak düşünülmektedir.

Bir önceki yazımız olan HSBC Bankası İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. İhtiyaç Kredisi kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 15.04.2020 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön