KOBİ Kredisi Teminatı Ve Ödeyememe Durumu

18 Eylül 2019 Kobi Kredisi

Kobi Değer Destek Kredisi?

Kobi kredisini ödeyemeyince ne olur sorusu, bu krediden faydalanmak isteyen kişilerin akıllarındaki soru işaretlerinden biridir. KOBİ, küçük ve orta ölçekli işletmeleri ifade etmektedir. Her ne kadar adında küçük ve orta ölçekli işletmeler geçse de, ülkemizde KOBİ sayısı, tüm şirketlerin çoğunluğunu oluşturmaktadır. Bu açıdan devlet de KOBİ’lere destek vermek konusunda her sene çeşitli projeler yapmaktadır. Özellikle KOSGEB ve devlet destekli bankalar aracılığıyla çalışması yürütülen bu destekler ve krediler, girişimcilere ve esnaflara büyük faydalar sağlamaktadır. Bu kredilerden faydalanmak isteyen kişiler, krediyi alabilmek için çeşitli teminatlar göstermek zorundadır. Teminatın ne olduğu kredinin tipine ve büyüklüğüne göre değişiklik göstermektedir. Bu kredilerin geri ödenmesi yapılmadığı zaman ise çeşitli sorunlar çıkmaktadır.

KOBİ Kredisi Nedir?

KOBİ kredisi şartlarından bahsetmeden önce, KOBİ kredisinin ne olduğuna değinmek gerekir. KOBİ, küçük ve orta ölçekteki işletmeleri ifade etmektedir. KOBİ kredisi ise, küçük ve orta ölçekli işletmeleri desteklemek amacıyla verilen kredileri ifade etmektedir. KOBİ kredisi bazen geri ödemesiz, bazen faizsiz yapılarıyla esnafa ve girişimciye büyük destek sağlamaktadır. Bunun yanında KOSGEB ve diğer devlet destekli bankalar da bu kredileri vererek ekonominin canlanması için gereken çabayı göstermektedir. KOBİ kredisinden faydalanmak için çeşitli şartları yerine getirmek gerekir.

KOBİ Kredisi Türleri Nelerdir?

KOBİ kredisi 2019 yılında da en çok rağbet gören kredi çeşitlerinden biri olmuştur. Bu ilginin sebebi düşük faizler ve uygun geri ödeme planlarından kaynaklanmaktadır. KOBİ kredisinden faydalanmadan önce, KOBİ kredisi türlerine bakmak gerekir. KOBİ kredisi türleri şu şekilde sırlanır:

 1. Nakdi KOBİ kredisi
 2. Gayri Nakdi KOBİ kredisi

Bu 2 kredi tipinden, size en uygun olanı seçip başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz.

KOBİ Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOBİ kredisi kimlere verilir sorusunu, KOBİ kredisine gereken başvuru şartları oluşturur. KOBİ kredisine başvururken bu desteği istemenizin sebebini belirtmeniz yeterli olacaktır. Ardın istediğiniz KOBİ türüne karar vererek, kredinizin limiti ve krediyi ödeme vadeniz belirlersiniz. Geri ödeme aşamaları da netleştirildikten sonra, KOBİ kredisi başvurunuzun değerlendirme aşamasına geçilecektir. Birçok banka KOBİ kredi desteği kapsamında kredi vermektedir. KOBİ kredisine yaptığınız başvuruda, banka yetkilileri işletmenin mali durumlarını göz önünde bulunduracaktır. Bunun yanı sıra, vergi levhamız incelenecek ve kar etmiş olmanız gerekecektir. İşletmenizin de en az 1 yıllık olması gerekmektedir.

KOBİ Kredi Başvurusunda Gereken Belgeler:

KOBİ kredisine başvurmak isteyen kişilerin, başvuru sırasında götürmesi gereken bazı belgeler bulunur. KOBİ kredisi almak için ne gerekli diyen kişilere verilecek cevap şu şekildedir:

 1. İkametgah belgesi
 2. Gelir belgesi
 3. Bilanço evrakları
 4. Mali verileri gösteren evraklar
 5. Ticaret sicil gazetesinde kuruluş kayıt örneği

Bu belgelerle beraber KOBİ kredisine başvurmamızın ardından, kredinizin onaylanma sürecine geçilecektir. Bu aşamada KOBİ kredinizi nasıl alacağınız ve hangi koşullarda geri ödeyeceğiniz de belirlenecektir.

KOBİ Kredisi Veren Bankalar?

KOBİ kredisi almak isteyen kişiler, bu krediyi veren bankalara başvuruda bulunabilirler. KOBİ kredisi veren bankalar günden güne çoğalmaktadır. Bunun sebebi devletin de bu konuda bankalara büyük bir görev düştüğünü söylemesi ve ekonominin canlanması gerektiğidir. KOBİ kredisi veren bankaların faiz ve vade özellikleri değerlendirerek, size en uygun kredi veren bankayı tercih edebilirsiniz. KOBİ kredisi veren bankalar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Türkiye İş Bankası
 2. Akbank
 3. Vakıfbank
 4. ING Bank
 5. Garanti BBVA Bankası
 6. Yapı Kredi Bankası
 7. Denizbank

Bu bankaların dışında da KOBİ kredisi veren bankalar vardır ancak genel olarak bankalar bu şekilde sıralanır.

KOBİ Kredisine Neler Teminat Olarak Gösterilir?

Kredi hesaplamaları yapılırken önemli olan diğer bir konu ise teminat olarak karşınıza çıkar. Kredi almak için bankalar sizden teminat şartı isteyebilir. Göstereceğiniz teminatın ne olacağı alacağınız kredinin türüne ve limitine göre değişiklik gösterebilmektedir. Bunun yanı sıra bazı bankalar kefilsiz şartsız kredi verme kampanyaları yürütürken, bazı bankalar ise daha farklı koşullar isteyebilmektedir. KOBİ kredisine başvurmak isteyen kişilerden istenen teminatlar bazen bir senet ya da çek olabileceği gibi, bazen de taşınmaz tapusu olabilmektedir. Sahip olduğunuz gayrimenkule ya da kıymetli evraka göre kredinize uygun teminat göstermesini tercih edebilirsiniz. Yüksek kredilerde genellikle taşınmaz tapusunun ipotek ettirilmesi istenmektedir.

KOBİ Kredisi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

KOBİ kredisi şartlarını yerine getiren kişiler, başvuru sürecini olumlu bir şekilde tamamlarsa kredi desteği almaya hak kazanır. Ancak kazanılan kredi hakkı beraberinde geri ödemeyi de gerektirir. KOBİ kredisi borcunuzun geri ödemesini gerçekleştiremediğiniz takdirde, banka yetkilileri KOBİ yetkilisiyle iletişim kurar. Bu sayede ödeme planınız yenilenir. Eski ödeme planınıza uygun olarak ödeme yapamadığımızın anlaşılması, yeni bir ödeme planını oluşturacaktır. Yeni ödeme planlamasının hazırlanmasıyla beraber, gösterilmiş olan teminat hakkında da hukuki işlem başlatılır. Gösterdiğiniz teminatın üzerinde hukuki işlemin başlamasını istemiyorsanız, kredinizin kaderini KOBİ yetkilisine teslim etmemelisiniz. Eğer ki sunabileceğiniz başka alternatifler ve sebepler varsa, bankayla birebir görüşerek krediniz için yeni çözüm önerilerinde bulunabilirsiniz.

Bankayla konuşarak faiz ve vade konusunda yeni düzenlemelere gidebilir, gösterdiğiniz teminat hakkında hukuki işlem başlatılması sorununu durdurabilirsiniz. Bankaların asıl amacı kredinizin geri ödemesini düzgün gerçekleştirmeniz olacağı için, alternatif çözüm önerilerine ve sağlıklı iletişime sıcak bakar. Bu sayede siz de en uygun şekilde kredinizin geri ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İhtiyaç Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. İhtiyaç Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.   

Konu 18.09.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön