KOBİ Kredi Onay Sürecinde Nasıl Karar Verilir

20 Mart 2021 Kobi Kredisi

Kobi Değer Kredisi?

KOBİ kredisi için onay almak; küçük ve orta derecede işletme sahiplerinin işletmelerine destek sağlayacak krediyi kullanmaları demektir. KOBİ kredisi kullanmaya hak kazanan işletme sahipleri işletmeleri için gerekli olan desteği sağlamış olurlar.

Ticari niteliğe sahip olan kredi türü sadece işletmeler adına alınabilmekte ve bireysel kredilerden farklı yönetmeliklerde verildikleri için kanunen farklı statüde olmaktadırlar. Kredi kullanmak isteyen kişilerin KOBİ kredisi kimlere verilir? sorusuna aradıkları cevap küçük ve orta dereceli işletmelere verilir şeklinde olmaktadır.

KOBİ İçin Verilen Kredilerin Türleri Nelerdir?

KOBİ destek kredisi 2021 yılında iki şekilde verilmektedir. İki alt başlık altında gruplandırılan krediler;

 • Nakdi KOBİ kredisi: Eşit taksitlerde verilen esnaf kredisi işletme sahiplerinin kısa vadelerdeki nakit ihtiyaçlarını karşılamak için kullandıkları kredi çeşidi olarak kullanılmaktadır. Küçük işletmeler tarafından sıklıkla kullanılan nakdi KOBİ kredisi, ödeme planını bütçesine göre ayarlayabilen ve kazancı belli esnafları tarafından kullanılan işletme kredisi türüdür.
 • Gayri nakdi KOBİ kredisi: Büyük işletmelerin ihaleye katılma durumlarında, yüklü mal alımlarında ayrıca bayilik başvuruları için kullanılan kredi çeşididir. Gayri nakdi KOBİ kredisi kısaca, bu işlerin yapılarak yükümlülüklerin yerine getirilmesi için başvuruda bulunan kişiler adına bankanın verdiği taahhüt (Banka tarafından sağlanan teminat) şeklinde açıklanabilir.

KOBİ Destek Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

KOBİ Kredisi başvurusu yapmak isteyen işletme sahiplerinin öncelikle bankaların kredi uzmanları ile görüşme yaparak kredi kullanmaya neden ihtiyaç duydukları hakkında bilgi vermektedirler. Müşteri ve uzman personel tarafından karşılıklı yapılan görüşme içerisinde KOBİ kredisi türüne ve kullanılacak olan kredi tutarı ve vade süresine karar verilmektedir. Karar sürecini takiben KOBİ yetkilileri geri ödeme şartlarını ve ödemenin nasıl ve nereye yapılacağı hakkında bilgileri paylaşmaktadırlar.

Banka ile paylaşılan bilgilerin ardında kredi değerlendirme süreci başlamaktadır. KOBİ kredi başvurularına olumlu sonuç alınması halinde ödeme planı düzenlenerek imzalar atılmaktadır. Krediyi kullanmaya hak kazanan işletme sahipleri onay ve imzaların ardından kredi tatarlarını alabilmektedirler.

KOBİ Destek Kredisi Başvurusunda Aranan Şartları Nelerdir?

Bankaların başvuru sahiplerinden istedikleri KOBİ kredisi şartları bankalar arasında farklılıklar göstermekle birlikte genel kredi şartları ile aynı olmaktadır. İşletme sahibi olan kişiler tarafından kullanılabilen destek amaçlı kredi yeni işyeri açmak için kullanılmamaktadır.

Bankaların imkan sunduğu esnaf kredisini kullanmak için faaliyette olan iş yerine sahip olmak gerekmektedir. Esnaf kredisi, küçük veya orta dereceli esnaflara sahip oldukları iş yerlerindeki ihtiyaçları karşılamaları veya iş yerlerini değiştirmeleri için verilmektedir. Başvuruda bulunan işletme sahiplerinden istenen en önemli şart işletme sahibi olmaktır.

KOBİ Kredisi Onaylanma Süreci Nasıl İlerler?

KOBİ kredi onay sürecinde ilk olarak işletme verileri ön plana alınmaktadır. İş yerine ait en az 1 yıllık vergi levhası ve ilave olarak işletmenini kar elde ettiğine dair bilginin levha üzerinde gösterilmesi gerekmektedir. Ticari özellik taşıyan kredilerde kullanılan krediler kısa vadelerde olmaktadır. Risk faktörüne karşı kısa vadelerde tutulan krediler yerine uzun vadeli kredi çekmek isteyen başvuru sahiplerinin teminat göstermeleri gerekmektedir. Kredi onay sürecinde işletmeye ait olan demirbaşların, taşıt ve gayrimenkullerin teminat gösterilmesi oldukça etkili olmaktadır.

KOBİ kredisi onay sürecini etkileyen diğer bir faktör ise işletme sahibinin banka kredi notu olmaktadır. Kredi başvurularında zorunlu olan ortakların tümü için onay gerektiğidir. Bu neden ile kredi başvurusunda bulunulan banka tarafından başvurulan işletmeye ait bütün ortakların sicil durumlarını ayrı olarak incelemektedir. Ortaklardan herhangi birisinin kredi notunda düşüklük olsa bile kredi talebine onay verilmeyerek teminat isteyebilmektedir.

KOBİ Kredisi Başvurusunda Talep Edilen Evraklar Hangileridir?

Yapılan değerlendirmeler sonrasında ön onaylı kredi veren bankalar, KOBİ Kredisi başvurusunda bulunan işletme sahiplerinden bazı belgeler talep etmektedirler. Banka tarafından istenilen belgeler şunlardır;

 • Mali verilerin gösterilmiş olduğu evrak
 • İşyeri bilançosu evrakları
 • Başvuru sahiplerinin gelir belgeleri
 • Başvuru sahiplerinin ikametgah belgeleri
 • Ticaret sicil gazetesi kayıtlı olduğunun gösteren kayıt örneği belgesi

KOBİ Kredisi Hesaplamaları Nasıl Yapılır?

KOBİ kredisi başvurusu yapmak isteyen işletme sahiplerinin öncelikli olarak en uygun ticari kredi hesaplama, karşılaştırma ve araştırma süreçlerini incelemeleri gerekmektedir. Çekilmek istenen kredi tutarı ne kadar olmalı ve geri ödemeleri hangi süreç içresinde olmalı gibi soruların cevaplarını araştırarak kendi bütçelerine uygun ödeme süreçlerindeki kredilerden faydalanmaları işletmelerinin zarar görmemesini sağlar.

24 ayda ödeme gücü bulunan işletmecinin kullandığı krediyi 12 ayda ödemeye çalışması olumsuz sonuçlar doğmasına sebep olabilir. Ticari kredi faiz hesaplama işlemlerini ve en uygun ticari kredi hesaplamalarını araştırarak ve iyi bir fizibilite çalışması yaparak kredi talebinde bulunmak işletme sahiplerinin lehine olmaktadır. 

KOBİ Kredisi Ödenmezse Ne Olur?

Bankalar tarafından verilen KOBİ kredileri taleplerinde genellikle başvuru sahiplerinden teminat göstermeleri istenmektedir. Gösterilecek olan teminatların ne olacağı kararı ise kredinin kullanım amacına ve türüne göre belirlenmektedir. Gösterilecek olan teminatlar;

 • Gayrimenkuller,
 • Herhangi bir mal ya da demirbaşlar,
 • Çek ya da senet olabilmektedir.

Kredi kartı ödemelerinde olan sorunlarda öncelikle KOBİ yetkilileri ile görüşme yapılarak karar verilmektedir. Kredi geri ödemelerini yapmayan kredi sahipleri için yeni bir ödeme planı düzenlenebilir veya gösterilen teminatlar için hukuki işlem sürecine başlanmaktadır. Kredi geri ödemelerinde sıkıntı yaşayan kişiler, genellikle yetkili banka ile görüşerek ödeme planı düzenlemesinde ortak bir noktada anlaşmaktadırlar.

Kobi Destek Kredisi Veren Bankalar?

 • Vakıfbank
 • ING Bank
 • Türkiye İş Bankası
 • Yapı Kredi
 • Garanti BBVA Bankası
 • Akbank
 • Denizbank

Kobi kredileri kullanırken faizsiz kredi bulmanız zordur. Ancan devlet destek kobi kredisi ile faizsiz kredi alma imkanınız vardır. Kosgeb üzerinden yapılan kampanyaları ile sıfır faizsiz kredi başvuruları yapabilirsiniz. Her zaman verilen krediler değiller. Kobi kredisi hesaplama yapmak için sitemizde bulunan Kobi Kredisi Hesaplama makinesinden faydalanabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan İhtiyaç Kredisi Başvurusu Neden Onaylanmaz  başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. İhtiyaç Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 20.03.2021 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön