KKDF ve BSMV Nedir Nasıl Hesaplanır

17 Eylül 2019 İhtiyaç Kredisi

KKDF ve BSMV Ne Demek?

KKDF ve BSMV ne demek sorusu özellikle bankalar aracılığıyla kredi kullanmak isteyen kişilerin merak konusudur. KKDF ve BSMV isimleri birer kısaltma olup, kredi üzerinden alınan faizlerde ya da diğer gelirlerde söz konusu olmaktadır. Hemen hemen her kredi tipinde karşınıza çıksa da, esasında konut kredisinden alınmayan bir vergilendirme türüdür. Geçmişe dönük vergilendirmelerin ya da dosya masraflarının alınması söz konusu olduğunda, bu iki verginin de alınıp alınmayacağı tartışılmaktadır. Ancak bu soruya verilecek cevap olumsuz olacaktır. BSMV ve KKDF alınması sadece belli bir tarih öncesi için geçerli olacaktır.

BSMV Nedir?

BSMV 2019 yılında da ne olduğu merak edilen konulardan biri olmuştur. Banka Sigorta Muamele Vergisi adı altında geçen bu kavram, adından da anlaşılacağı üzere bir vergilendirme türüdür. Kişilerin banka üzerinden aldıkları kredinin vergilendirmesini sağlayan bu vergi türü, Gelir İdaresi Başkanlığı’na aktarılmak üzere tahsil edilir. Bu vergi tipi alınan kredide banka tarafından %5 olarak alınmaktadır. BSMV hemen hemen kredi tipinde alınmaktadır. Alınmayan sadece 2 tip kredi türü vardır:

  1. Konut kredisi
  2. Konut ipotekli ihtiyaç kredisi

Bu iki tip dışında her kredi tipinde BSMV vergilendirmesi söz konusu olacaktır. Geçmişe dönük olarak BSMV kredilerinizi geri almak mümkün olmayacaktır. Bu olayın da tek bir istisnası vardır.

KKDF Nedir ?

KKDF oranları her sene farklı şekillerde belirlenmektedir. KKDF oranı 2019 yılında kaç oldu sorusu da merak konusudur. Tüm bu sorulardan önce KKDF ne olduğuna değinmek gerekir. Kaynak Kullanım Destekleme Fonu olarak da bilinen KKDF, krediler üzerinden alınan faizden belli bir tutarı Gelir İdaresi Başkanlığı’na aktarır. Genel olarak %15 ve civarında alınan bu vergi tipi, konut kredisi hariç tüm kredi tiplerinde söz konusu olmaktadır.

KKDF Ve BSMV Neden Konut Kredisinde Alınmaz?

KKDF neden alınır sorusuna vergilendirmeyle cevap vermek mümkündür. Ancak hemen hemen her kredi tipinde KKDF ve BSMV bahsetmek mümkünken, konut kredisinde bir muafiyet söz konusu olacaktır. Bu durumun sebebi, konut kredisinde ev alımını desteklemektir. Diğer kredi türlerine göre konut kredisinde birçok açıdan vergilendirme kolaylıklarına rastlanıyor.

BSMV Nasıl Hesaplanır?

BSMV nedir sorusuna cevap verdikten sonra incelenmesi gereken diğer bir konu ise BSMV nasıl hesaplanacağı olacaktır. Kredi çekmek istediğinizde, alacağınız krediye ve tipine göre bazı faiz oranlar belirleniyor. Bu faiz oranlarında, kullandığınız kredinin faizi üzerinden %5 oranında BSMV uygulaması yapılıyor. Krediniz üzerindeki aylık ödemede 200 TL faiz ödemesi gerçekleştiriyorsanız, 10 TL BSMV ödediğiniz anlamına gelir. Bu hesaplama 200 x 0.05 şeklindedir.

KKDF Nasıl Hesaplanır?

KKDF oranı ise BSMV göre farklılık gösterir. KKDF, BSMV göre daha yüksek oranlarla karşılanmaktadır. Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu olarak da bilinen bu vergilendirme türü, banka tarafından alınmaktadır. Şu an için belirlenen KKDF oranı %15’tir. Tıpkı BSMV olduğu gibi kredi kullanırken faiz üzerinden alınan bir tutar olarak karşınıza çıkar. Aylık 200 TL kredi faizi ödeyen bir kişinin verdiği KKDF tutarı 200 x 0.15 şeklinde hesaplanmaktadır. Bu oran sonucunda da 30 TL’ye ulaşılır.

Kredi Kartına BSMV ve KKDF Vergisi:

Kredi kartı KKDF+BSMV nedir sorusu da sık sık gündeme gelmektedir. Genel olarak kredi kartlarında BSMV ve KKDF alınması mümkün değildir. Ancak bazı gecikmeli ödemelerde ve avans durumlarında kredi kartlarına da faiz işletilebilmesi mümkündür. İşte böyle durumlarda yine KKDF ve BSMV gündeme gelecektir. KKDF ve BSMV kredi kartlarında faiz söz konusu olduğunda da alınabilmektedir. Kredide ya da diğer her türlü banka kredilendirilmesinde BSMV ve KKDF söz konusu olacaktır.

Ticari Kredilerde BSMV Ve KKDF Alınıyor Mu?

BSMV ve KKDF vergilerinin ticari kredilerden de alınması mümkündür. Ancak bu durumun da bir istisnası bulunmaktadır. İhracatla ilgili yapılacak bir kredi kullanılmadığı takdirde BSMV ve KKDF alınması mümkündür. Ticari kredilerde alınan BSMV ile KKDF diğer kredilerden alınan vergi tiplerinden oran açısından bir farkı yoktur. Ticari kredi kullanırken ihracat yapmanız halinde bu vergiden muaf tutulursunuz ancak bunun dışında ticari kredilerde de BSMV ve KKDF ödemeniz gerekmektedir.

BSMV Ve KKDF Muafiyeti Söz Konusu Mudur?

BSMV nedir geri alınabilir mi sorusu, özellikle daha önceden kredi çekmiş ve bu kredideki faiz oranında BSMV ya da KKDF tabi tutulmuş kişiler tarafından sorulmaktadır. BSMV ve KKDF kredilerinin geri alınabilmesi normal şartlarda mümkün değildir. Bunun sebebi BSMV ve KKDF bir vergilendirme türü olmasındandır.

Ancak 2014 yılında yapılan düzenlemeyle özellikle ticari kredilerde BSMV ve KKDF tabi tutulmuş kişiler, resmi gazetede yayınlanan orandaki değişiklikten dolayı geriye dönük geri alım yapabilmektedir. Bunun dışında BSMV ve KKDF konusunda bir geri alım yapılması söz konusu değildir. Muafiyet söz konusu olduğunda ise akıllara ihracat gelecektir. Alınan ticari kredilerde ihracat söz konusu olduğunda BSMV ve KKDF konusunda muafiyet söz konusudur. Aynı zamanda konut kredilerinde de KKDF ve BSMV söz konusu olmayacaktır.

Bunların sebebi ekonomik olarak destekleme yoluna gidilmesidir. Hem ihracat yapılmasının teşviki hem de ev sahibi olmak konusunda destekler yapılmaktadır. Bunun dışında kredi kartlarındaki gecikmelerden alınan faizde de, bankalardan kullanılan kredi faizlerinde de KKDF ve BSMV tabi tutulmanız mümkündür. Kredi çekerken veya kredi kullanırken bizlerden bilmeden kesilen masraflar  BSMV ve KKDF hakkında sizlere detaylar vermeye çalıştık.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Dosya Masrafı  başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Konut Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz. 

Konu 07.09.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön