Kırmızı Kalem Yediğimizde Kredi Nasıl Çekilir

20 Mart 2021 Genel

Kırmızı Kalem Yiyen Biri Kredi Alabilir mi? Nasıl Kredi Çekebilirim?

Kırmızı Kalem Yediğimizde Kredi Nasıl Çekilir. Günümüz Türkiye’sinde bankaların kredi verme konusunda en çok dikkat ettiği konuların başında kırmızı kalem geliyor. Bankalara olan borçların ödenmemesi halinde, hakkınızda belirli süreçten sonra yasal işlem başlatılıyor ve icra takibi devamında gelecektir. BDDK kırmızı kalem olan kişiler kredi çekmesinin önünü maalesef açmıyor.

Bankacılık hizmetlerinin en başında hiç şüphesiz sağladığı finansal desteklerdir yani nakit para ihtiyaçlarına veya çoğu kimsenin para biriktirmek suretiyle alması mümkün olmayan konut ve taşıt gibi taleplerimize bankadan aldığımız veya alacağımız krediler ile almak mümkün olmaktadır. İşin içinde para olunca haklı olarak kredi veren banka verdiği krediyi düzenli olarak geri ödenmesini ister.

Kredi verilirken bankalar kredi talep eden müşterinin ilk olarak kredi notuna bakarlar ve şartları uygun olanlara kredi vermek konusunda çokta problem çıkartmazlar. Ancak bir kesim var ki kullandığı kredi veya kredi kartlarından dolayı yasal ve idari takip ve ardından gelen icra durumlarından olanlar için kredi notu dip yapmıştır yani banka kara listeye alınmıştır. Kara liste aslında Merkez bankası veri havuzunda tüm bankaların kredisini aksatan ve ödemeyen tüm müşterilerini buraya bildirmek zorundalar. Yine Findeks ise kurucusu olan dokuz bankanın veri havuzu olduğundan burada da kara listeye girmiş olursunuz Findeks renginiz kırmızı olmuştur.

Kırmızı Kalemle Yedim Nasıl Kredi Çekebilirim?

Bankalardan geçmiş nedenlerden dolayı yani Kara Listede Olana Kredi Veren Banka var mıdır? Findeks Rengi Kırmızı olana Kredi veren banka arayışına engel olmamaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken daha doğrusu kredilerden batan birisinin kredi almasının olmaz ise olmaz şartı kara listeye girmesine neden olan tüm kredi veya kredi kartı borçlarının kapatılması zarureti vardır. İcra takibine düşmüş bir kredi ürünü varken banka dili söylersek Kredi Notu Özet raporunda “tasfiye edilmiş” yani borcun ödenmiş olması şeklinde gözükmesi gerekir. Findeks Puan Raporu ki bu kredi notu ile aynı şeydir, açık hiçbir borcun olmaması gerekir.

Banka Borcu Olanlara Kredi İmkanı Sunulacak mı?

Bankadan kaynaklı tüm borçlar ödendi ise size en az bir yıl kredi vermeye bankalar yanaşmayacak tüm borçlarınızı ödeseniz dahi bu oldukça zor olacaktır. Ancak kredi borçlarınızı yasal takip icra vb. tüm borçlarının kapatılması halinde bir yıl geçtikten sonra kredi notunuz az da olsa yukarı doğru ivme alacaktır.

Banka kara liste yani kırmızı kalem yiyen kredi alır mı veya kredi veren bankalar var mı derseniz evet az da olsa bu durumda olanlara özellikle özel bankalar kredi verebilir, ayrıca ipotek karşılığı kredi de vermeleri mümkün yine sağlam bir kefil size verilmesinde yardımcı olacaktır. Kredilendirme sistemleri puanlamaya göre olmaktadır ve bu sebepten dolayı bankalarla aranızın iyi olmasını istiyorsanız borçlarınızı gününde ödeyin.

Yorumlar

5000 tl

rahmetullah agir

2 Nisan 2020

Borcumu ödemek istiyorum

Nevzat Yurdakul

31 Ocak 2020

BAKALARDA BORCUM VAR ONLARL ÖDIYECEM YARDLMCL OLURSANLZ SEVİNIRIM

Emrah Haydarali

24 Kasım 2019

Borc kapatma kıredısı

İbrahim Topçu

8 Ekim 2019


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön