Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Alabilirim

10 Ağustos 2019 Konut Kredisi

Kentsel Dönüşüm Kredisi

Devlet tarafından desteklenen kentsel dönüşüm kredisi riskli yapılarda oturan kişiler için bir müjde oldu. Kentsel dönüşüm kredisi devlet desteği sayesinde risk oluşturan yapılar yıkılarak yerine sağlıklı yapılar konulacak. Bu sayede bu yapıların yol açtığı can ve mal kaybının önüne geçilmiş olacak. Bizde bu yazımızda konut kredisinin ne olduğundan, bu kredinin nasıl alınabileceğinden, devletin yaptığı faiz destek oranlarından ve farklı bankalardan bu kredinin kullanılmasından bahsedeceğiz. Bu konuda detaylı bilgi almak için yazımızı okumaya devam edin.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nedir?

Kentsel dönüşüm kredisi, yasalarca belirlenmiş alanlarda riskli görülen binaların ve yapıların yıkılarak, yerine sağlam olan binaların inşa edilmesi sürecine verilen isimdir. Bu alanların tespiti teknik belgelerle kanıtlanıyor. Yani bir kişi kendi kafasından bir alanın riskli olup olmadığına karar veremiyor. Devletin yasa ile güvence altına aldığı bu proje kapsamında pek çok banka uygun faiz oranları ve vade fırsatları ile müşterilerine kredi kullanma imkanı sağlıyor. Bu bankalar aracılığı ile kredi kullanarak, devletin de yardımını arkanıza alarak, sizlerde eski yapılardan kurtularak yerine yenilerini inşa ettirebilirsiniz.

Peki, kentsel dönüşüm kredisi ne kadar veriliyor? Faiz oranları ve vade süreleri bankadan bankaya fazla değişiklik göstermiyor. Çünkü bu oranlar ve süreler Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından belirlenmiş. Yani hangi bankayı tercih ederseniz edin, neredeyse aynı faizi ödeyeceksiniz. Faiz desteği konut desteği için yüzde 4 ve azami olarak 120 ay, iş yeri için ise yıllık yüzde 3 faiz desteği ile en fazla 84 vade yapılabilecek şekilde belirlenmiştir.

Kentsel dönüşüm kredisi nasıl alabilirim diyorsanız dikkat etmeniz gereken ilk şey krediye konu olan yapının belirlenen riskli bölge içerisinde yer alıp almadığıdır. Zira her yerdeki yapılar kredi kullanımına olanak sağlamıyor.

Kentsel Dönüşüm Kredisi Nasıl Hesaplama?

Kentsel dönüşüm kredisi hesaplama 2018 yapmak isteyen vatandaşlarımızı bilgilendirmek adına kentsel dönüşüm kredisi hesaplama Halkbank için bahsedeceğiz. Halkbank’tan kentsel dönüşüm konut yapım kredisi kullanmak isteyen vatandaşlar, 3 ile 120 ay arasında vade yapabilecekler. Yıllık olarak yüzde 2,50 oranında faiz ödeyecekler. A sınıf araç alınması teşvik edildiğinden A sınıfı araçlara daha fazla destek sağlanıyor. Burada devlet faiz desteği aylık olarak hesaplandığında, a sınıfı verimlilik için yüzde 0,41 ve b sınıfı verimlilik için yüzde 0,37 olarak karşımıza çıkıyor.

Hangi Bankalar Kentsel Dönüşüm Kredisi Veriyor?

Faiz ve vade süreleri bakanlık tarafından belirlenmiş olsa da, kentsel dönüşüm kredisi veren bankalar kendi içerisinde farklı prosedürler uygular. Yazımızın devamında farklı bankalardan taşıt kredisi kullanmanın özelliklerinden bahsedeceğiz.

Denizbank ile Kentsel Dönüşüm Kredisi Kullanmak

Kentsel dönüşüm kredisi Denizbank tarafından konutlarını yeniden inşa etmek isteyen hak sahiplerine, belirlenmiş riskli bölgelerde en az 1 sene boyunca ikamet etmiş hak sahiplerine, konutun yayımlanmış yasa ile riskli yapı olarak tespit edilmiş ve bu doğrultuda yeni bir konut almak isteyen hak sahiplerine veriliyor. Kullanılmak istenen bu kentsel dönüşüm kredisi 2018 ile devlet tarafından a ve b sınıfı verimliliklerine göre iki farklı faiz desteği uygulanıyor. Bu ayrım her banka tarafından A sınıfı ürün alınmasının teşvikini sağlamak amacıyla kentsel dönüşüm için uygulanıyor. A sınıfı ürünler ilk aşamada tercih ederken daha pahalı gibi görünse de, kullanılmaya başlandığında diğer B sınıfı ürünlere göre her açıdan daha tasarruflu olacaktır. Bu durum taşıtlarda da geçerlidir. Aynı zamanda A sınıfı ürünler dünyaya daha az zararlı etkiye sahiptir.

Ziraat Bank ile Kentsel Dönüşüm Kredisi Kullanmak

Kentsel dönüşüm kredisi Ziraat bankasından kullanılabilmesi için gayrimenkulün ya riskli alan olarak belirlenmiş bölgelerde bulunması ya da gayrimenkulün riskli yapı olarak teknik raporlarla tespit edilmesi gerekmektedir. Peki riskli alan kavramı ile ne anlatılmak isteniyor? Riskli alan, zemin yapısı veya bu zemin üzerinde olan yapılaşma sebebi ile, can ve mal kaybına sebep olma riskini taşıyan ve bu riskin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ya da AFAT tarafından onaylanılması dır. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ya da AFAT tarafından onaylanmayan risk raporlarının geçerliliği yoktur. Riskli yapı terimi kullanılırken de, yukarıda tanımlanan riskli alan içerisinde yer alan veya almayan, yıkılma ve ağır hasar görme riskini taşıyan yapılar kastedilir. Bu risklerin teknik verilere dayanılarak tespitinin yapılması şarttır. Kanunda belirlenen bu yardım ve kredilerin avantajlarından yararlanmak isteyen vatandaşlar, yukarıdaki yer alan riskli alan ve riskli yapı kavramlarına uyan gayrimenkuller için yardım ve destek alabilirler. Bunun dışarısında yapılan başvurular ise dikkate alınmaz.

Kentsel Dönüşüm için Adımlar

Kentsel dönüşüm kredisi desteği için atılması gereken ilk adım binanın  anlaşma sağlanarak bir an önce anlaşmalı tahliye edilmesidir. Bu süreçte ikamet eden her kişiye gerekli bilgilendirmeler yapılmalıdır. Diğer adım ise bankaya kredi için başvuruda bulunmaktır. Kredi için başvuruda bulunurken dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan bir tanesi kredi puanınız dır. Kredi puanınız düşük olduğu takdirde hiçbir banka size hiçbir tür kredi vermek istemeyecektir. Kredi puanı düşük olanların ret yemesi, mevcut puanın daha çok düşmesine sebep olacaktır.

Ziraat Bankası ile kullanılabilecek en fazla kredi tutarı 125.000 TL’dir. Bu tutar tek parça halindeki gayrimenkuller için geçerlidir. Kredi kullanılmak istenen gayrimenkul birden fazla bölümden de oluşuyor olabilir. Böyle durumlarda ise hak sahipleri her bağımsız bölüm için 125.000 TL kredi kullanacak ve kredi kullanılan toplam miktar olarak 625 bin TL’yi geçemeyeceklerdir. Bu da eğer sahip olduğunuz gayrimenkulün bölmelerini topladığınızda 625 bin TL’yi aşıyorsa, bu bölmeleri birleştirme yoluna giderek ayrıca kredi kullanmak yoluna gidebileceğiniz ve böylece daha iyi kar elde edeceğiniz anlamına gelir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön