İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

20 Mart 2021 İhtiyaç Kredisi

İpotekli İhtiyaç Kredisi?

İpotekli ihtiyaç kredisi sahibi olmak günümüzde oldukça kolaylaşmıştır. Bunun en önemli nedeni, insanların günlük hayatta karşılaştığı çoğu finansal problemlerle ilgili bankalara başvurmasıdır. Bankaya olan bu yoğun talep, ihtiyaç kredisi gibi, kullanıcıya hızlı nakit desteğinde bulunan hizmetlerin daha kolay bir şekilde alınabilir hale gelmesini sağlamıştır. Bu nedenle ihtiyaç kredisinin her türü, vatandaşlar için hızlı bir şekilde tüketilebilmektedir. Pek çok bankanın sağladığı ipotekli ihtiyaç kredisi hizmetinden yararlanmak için bazı şartları öğrenmeniz ve bu şartlara riayet etmeniz gerekir.

İhtiyaç Kredisi Nedir?

İhtiyaç kredisi, nakit sıkıntısı çeken insanların ilk olarak başvurduğu kredi türlerinden biridir. Bankaların bünyesinde ev kredisi, taşıt kredisi, KOBİ kredisi gibi farklı kredi türleri bulunabilmektedir. Ancak ihtiyaç kredisi, kullanıcılara en hızlı sonucu veren kredi türüdür. Ancak diğer kredi türlerine oranla çok daha düşük tutarlı nakit desteği sağlamaktadır.

Günümüzde ihtiyaç kredilerinin bu kadar sık kullanılmasının en önemli nedeni, bu krediye sahip olmak için geliştirilen yöntemlerin çeşitlenmesi ve kolaylaşmasıdır. Her ihtiyacınız için kullanabileceğiniz bu krediye sahip olmak için, bankaların talep ettiği şartlara sahip olmanız yeterlidir.

İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

İhtiyaç kredisi sahibi olmak için, müşterisi olduğunuz bankanın, sizden talep ettiği şartları yerine getirmeniz yeterlidir. Daha sonra internet bankacılığı, telefon bankacılığı veya banka şubelerinden yararlanarak ihtiyaç kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. Bunun için aranan şartlar sırasıyla şunlardır:

 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Belgelerle ispatlanabilen düzenli bir gelire sahip olmak,
 • Banka tarafından belirlenen kredi notunun yüksek olması,
 • Eğer banka tarafından talep edilirse kefile sahip olmak.

Bu şartları yerine getiren müşteriler, aşağıda belirtilen evraklarla birlikte başvuruda bulunarak ihtiyaç kredisi sahibi olabilir:

 • Başvuran kişinin nüfus cüzdanı, pasaportu veya ehliyeti,
 • İkametgah ya da başvuran kişinin adına gelen son 3 aya ait fatura,
 • Özel sektörde çalışanlar için maaş bordrosu, emekliler için emekli hesabı cüzdanı, serbest meslek çalışanları için ticaret sicil gazetesi, oda kayıt belgesi.

İpotekli İhtiyaç Kredisinin Avantajları Nelerdir?

İpotekli ihtiyaç kredisi, ihtiyaç kredisinden farklı özelliklere sahiptir. İpotekli ihtiyaç kredisi, temel olarak müşterinin sunduğu bir teminat karşılığında verilen ihtiyaç kredilerinin genel adıdır. Bu krediye sahip olmak için gösterilen teminat farklı çeşitlerde olabilmektedir. İpotekli ihtiyaç kredisinin, normal ihtiyaç kredisinden en büyük farkı kredi tutarıdır. İhtiyaç kredisi ile müşterilere yalnızca düşük tutarlı kredi verilirken, ipotekli ihtiyaç kredisi ile büyük tutarda kredi verilebilmektedir. Genel anlamda bu kıyas yapılabilse de, ipotekli kredi hesaplaması yapılarak, müşterilerin alabileceği net ipotek kredisi miktarı belirlenebilmektedir. Bu hesaplamayı yapmak isteyen vatandaşlar, muhakkak müşterisi olduğu banka ile iletişime geçmelidir.

Müşteriler, müşterisi olduğu bankadan ipotekli ihtiyaç kredisi sahibi olmak için öncelikle bu bankanın, ipotekli ihtiyaç kredisi için kendisinden talep ettiği şartları öğrenmelidir. Daha sonra, bu bankanın bünyesinde çalışan uzmanlar yardımıyla, teminat olarak göstermek istediği şeyi onaylamalıdır. Daha sonra yapacağı başvuru sonucunda kısa sürede ipotekli ihtiyaç kredisi sahibi olabilir.

Ev İpotekli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar?

Günümüzde hemen hemen her banka ihtiyaç kredisi, müşterilerine hizmeti vermektedir. Ancak bu bankaların hepsi ipotekli ihtiyaç kredisi imkânı sunmamaktadır. Bu nedenle vatandaşlar öncelikle, müşterisi olduğu bankanın, ipotekli ihtiyaç kredisi hizmeti olup olmadığını öğrenmelidir. Günümüzde müşterilerine ev ipotekli kredi veren bankaların hizmetleri sırasıyla şunlardır:

 • Burgan Bank ipotekli ihtiyaç kredisi
 • Ziraat Bankası ipotekli ihtiyaç kredisi
 • Halk Bankası ipotekli destek kredisi
 • Vakıfbank ipotekli ihtiyaç kredisi
 • HSBC ipotek karşılığı kredi
 • TEB ipotekli ihtiyaç kredisi

Evimi ipotek edip kredi almak istiyorum diyen vatandaşları, yukarıda bahsi geçen, ev ipotekli ihtiyaç kredisi veren bankalardan biri ile irtibat kurarak ev ipotekli ihtiyaç kredisi için başvuruda bulunması yeterlidir.

Konut İpotekli İhtiyaç Kredisi Sahibi Olmak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Konut ipotekli ihtiyaç kredisi sahibi olmak, normal ihtiyaç kredisi sahibi olmaya göre bir miktar daha zahmetlidir. Bankalar, müşterilere ev ipotekli ihtiyaç kredisi vermek için diğer kredi türlerine göre daha çok şart aramaktadır. Bu şartları bilmek ve yerine getirmek, ev ipotekli ihtiyaç kredisi sahibi olmak için gereklidir. Bu şartlar:

 • Ev ipotekli ihtiyaç kredisi almak için teminat olarak göstereceğiniz ev, tapuda mesken olarak geçmelidir. İş yeri, depo, garaj olarak kullanılan alanlar, ev ipotekli ihtiyaç kredisi için kullanılamamaktadır.
 • Ev ipotekli bireysel krediler için tanınan vade süresi en fazla 48 aydır. Ancak teminat olarak gösterilen evin kullanım sebebi eğitim veya ev tadilatı ise bu süre yasal olarak 120 aya uzatılabilmektedir.
 • Ev ipotekli ihtiyaç kredisi için teminat gösterilen ev, başvuran kişinin adına olmalıdır.
 • Eğer kredi başvurunuz olumlu sonuçlanırsa, müşterisi olduğunuz banka tarafından gönderilen uzmanlar, evinizin değerini belirler. Daha sonra bu değerin %50’si ile%80’i arasında kredi verilmektedir.
 • Ev ipotekli ihtiyaç kredisi sahip olma sırasında, aldığını tutarın %5’i işlem masrafı olarak banka tarafından alınmaktadır.
 • Ev ipotekli ihtiyaç kredisi kapsamında alacağınız kredi tutarı, konut kredisi kapsamında alacağınız krediden fazla olabilmektedir. Bu nedenle, genellikle büyük meblağda desteğe ihtiyacı olan vatandaşlar tarafından tercih edilir.

Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi Nasıl Alınır?

Araç ipoteği ile kredi sahibi olmak, ipotekli ihtiyaç kredisi türleri arasında çok sık tercih edilmemektedir. Bu kredi türünde, sıfır ya da ikinci el araçlarınızı teminat olarak göstererek, banka tarafından belirlenen tutarda kredi sahibi olabilirsiniz. Araç ipotekli ihtiyaç kredisi, sıfır veya ikinci el araç alımında da kullanılabilmektedir. Araç ipotekli ihtiyaç kredisi almak isteyen vatandaşlar, bu işlem sonucunda ev ipotekli ihtiyaç kredisinde olduğu kadar yüksek tutarlarda destek alamazlar.

Her bankanın müşterisine sunduğu araç ipotekli ihtiyaç kredisi miktarı farklılık göstermektedir. Bunun yanında, kredi sahibi olmak için teminat olarak gösterdiğiniz aracın değeri de, alacağınız ihtiyaç kredisi tutarı üzerinde oldukça etkilidir. Tüm bu parametreler değerlendirmeye alınarak optimum bir kredi tutarı belirlenmektedir.

Araç İpotekli İhtiyaç Kredisi Almak İçin Gereken Şartlar Nelerdir?

Araç ipotekli ihtiyaç kredisi sahibi olmak isteyen vatandaşlar, müşterisi olduğu bankaya, teminat olarak göstereceği araç ile başvuruda bulunmalıdır. Vatandaşların güncel olarak araç ipotekli ihtiyaç kredisi hizmeti alabileceği bankalar şunlardır:

 • Akbank
 • Vakıfbank
 • TEB
 • QNB Finansbank
 • Ziraat Bankası
 • Halkbank

Bu bankalar tarafından müşterilere tanınan vade süresi en fazla 48 ay olabilmektedir. Bunun dışında istisna durumlarda bu süre uzatılabilmektedir. Araç ipotekli ihtiyaç kredisi için müşterisi olduğunuz bankaya yaptığını başvuru olumlu sonuçlanırsa, banka tarafından görevlendirilen ekspertiz, aracınızın değerini belirlemektedir. Bunun sonucunda da, alacağınız araç ipotekli kredi tutarı net olarak hesaplanmış olur. Vatandaşlar, bankaların kendisine teklif ettiği bu kredi tutarını yeterli bulmadığı durumlarda, araç kredilerinden yararlanabilir. Ancak araç kredileri için uygulanan şartlar, ipotekli kredilerden son derece farklıdır. Bunların da, müşteriler tarafından detaylıca araştırılması gerekir.

Bir önceki yazımız olan Tüm Bankaların Konut Kredisi Ekspertiz Ücreti başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Konut Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.   

Konu 20.03.2021 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön