Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Ödeme Nasıl

20 Mart 2021 Kredi Kartı

Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Ödeme?

İnternetten kredi kartı elektrik faturası ödemesi elektrik dağıtım firmasının sunduğu yöntemlere bağlı olarak değişiklik gösterebilmektedir. Günümüzde, birçok elektrik dağıtım firması şubeye gitmeden kart ile ödeme seçeneği sunmaktadır. İnternetten kredi kartı ile elektrik faturası ödeme işlemi genellikle elektrik dağıtım firmaları tarafından hazırlanan internet siteleri üzerinden gerçekleştirilmektedir.

Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Ödemek İçin Gerekli Bilgiler?

Kredi kartları ile elektrik faturası ödeme için elektrik dağıtım şirketinin talep ettiği bilgilerin sağlanması gerekmektedir. Her elektrik dağıtım şirketi farklı bilgiler talep edebilmektedirler. Fatura ödemek isteyenlerin “abone numarası” ve “işletme numarası” gibi bilgileri kullanarak ilk olarak borç sorgulama işleminde bulunmaları gerekmektedir. Güncel borç tutarını öğrenen vatandaşların ise elektrik dağıtım şirketlerinin web sitelerinde yer alan “borç ödeme” sayfası aracılığı ile işlemlerini gerçekleştirmeleri mümkündür.

Kredi Kartı ile Üzerinden Ödenen Faturaların Komisyon Oranları?

Kredi kartları üzerinden ödenen faturalardan alınan komisyon oranı bankadan bankaya değişiklik gösterebilmektedir. Ancak, kullanıcılar müşterisi oldukları bankanın mobil uygulamalarını kullanarak yaptıkları ödemelerde genellikle komisyon ödememektedirler. Kredi kartları ile otomatik ödeme talimatı verenlerin de aynı şekilde komisyon ödemelerine gerek kalmamaktadır. Ancak kredi kartları aracılığı ile online platformları kullanarak fatura ödemek isteyenler faturanın %1 ile %2’si oranında komisyon ödeye bilmektedirler.

Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Nasıl Ödenir?

Kredi kartları ile elektrik faturası ödeme işlemi birkaç farklı şekilde gerçekleştirilebilmektedir. En sık tercih edilen yöntemler ise şu şekildedir:

  • Elektrik dağıtım şirketlerinin ödeme merkezleri,
  • PTT gişeleri,
  • Elektrik dağıtım şirketlerinin anlaşmalı olduğu banka şubeleri,
  • Banka ATM’leri,
  • Bankaların mobil bankacılık uygulamaları,
  • Elektrik dağıtım şirketlerinin anlaşmalı olduğu bankalara ait kredi kartları ile otomatik ödeme talimatıdır.

İnternetten kredi kartı ile elektrik faturası ödeme kullanıcılar için büyük kolaylıklar sağlamaktadır. Özellikle elektrik kullanıcılarının müşterisi oldukları bankaların kredi kartları aracılığı ile verecekleri otomatik ödeme talimatları borç sonucu oluşacak elektrik kesintilerinin önüne geçebilmektedir.

Kredi Kartı ile Elektrik Faturası Ödeme Güvenli mi?

Kredi kartları ile elektrik faturası ödemeleri resmi kurumlar aracılığı ile yapıldığı sürece son derece güvenli bir işlemdir. Örneğin ödemelerini elektrik dağıtım şirketlerinin şubeleri aracılığı ile gerçekleştiren vatandaşlara işlem sonucunda resmi bir makbuz verilmektedir. Bunun dışında banka şubeleri ve ATM'ler aracılığı ile yapılan ödeme işlemlerinde de bankalar tarafından ödemenin yapıldığına dair dekont sağlanabilmektedir. Elektrik faturası ödemelerini internet bankacılığı ya da mobil uygulamalar aracılığı ile yapacakların ise ileride ortaya çıkabilecek problemlere önlem olarak e-dekont almaları tavsiye edilmektedir. Ödemenin yapıldığına dair belge sahibi olanların bu konuda herhangi bir problem yaşamaları mümkün değildir.

Diğer kredi kartı ile elektrik ödeme konularını size aşağıda liste haline getirdir. Konuları okumanızı tavsiye ederiz. Kredi Kartı kategorimizde göz atabilirsiniz.

Kredi Kartı İle Enerjisa Fatura Ödeme

Kredi Kartı ile Aksa Elektrik Borç Ödeme

Kredi Kartı İle Medaş Fatura Ödeme

Kredi Kartı ile Mepaş Fatura Ödeme

Kredi Kartı İle Ck Akdeniz Fatura Ödeme

Kredi Kartı İle Trepaş Fatura Ödeme

Kredi Kartı ile İzmir Gediz Elektrik Fatura Ödeme

Aydem Fatura Ödeme Kredi Kartı İle


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön