İhtiyaç Kredisi Türleri Arasındaki Farklar

24 Mart 2021 İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç Kredisi Türleri Arasındaki Farklar Nelerdir?

İhtiyaç kredisinin çeşitleri nelerdir sorusu her geçen gün daha çok merak edilmektedir. Bunun sebebi eskiden sadece ihtiyaç kredisi denilen bu kredi tipinin zamanla değişip gelişerek çok daha kapsamlı bir hal almasındandır. Bankalarına arasındaki rekabet ortamı kredi vermek imkanlarını da kredi çeşitliliğini de değiştirmiştir. Bu durumdan en çok etkilenen kredi tipi ise ihtiyaç kredisi olmuştur. Artık evlilikten tatile, elektronik eşyadan eğitime kadar birçok konuda ihtiyaç kredisi almak mümkün. Söz konusu ihtiyaç olunca, herkesin ihtiyaç duyduğu konu çeşitlenebiliyor. Bankalar da bu durumu göz önünde bulundurarak ihtiyaç kredisi seçeneğini çeşitlendirebiliyoruz.

İhtiyaç, Bireysel ve Tüketici Kredisi Nedir?

Kredi türleri nelerdir sorusu sorulduğunda cevap verilen ilk kredilerden biri de ihtiyaç kredisidir. Günümüzde nakit ihtiyaç söz konusu olduğunda akla ilk gelen kredi tipi olarak ihtiyaç kredisi gelmektedir. İhtiyaç kredisi sınıflandırılırken bireysel krediler ya da tüketici kredileri sınıfına girebilmektedir. Bunun yanı sıra ihtiyaç kredisi diğer kredilere oranla daha az limitli ve daha kısa vadeli olarak da karşınıza çıkacaktır. Üstelik alınması en kolay kredi ihtiyaç kredisidir. Birçok kişi konut, taşıt gibi kredileri alamazken ihtiyaç kredisini kolaylıkla alabilmektedir.

İhtiyaç Kredisi Türleri Nelerdir?

Kredi türleri isimleri ve özellikleri bakılırken oldukça geniş kapsamlı bir konunun içerisine girdiğinizi bilmelisiniz. Gün geçtikçe artan ve yaygınca kullanılan krediler, müşterilerin ihtiyacına en uygun cevabı verebilmek adına günden güne değişmektedir. İhtiyaç kredisi bu durumun en çok hissedildiği kredi tiplerinden biridir. İhtiyaç kredisinin türleri bankadan bankaya ya da dönemden döneme farklılık gösterebilir.

İhtiyaç Kredisi Çeşitleri:

Bireysel, tüketici ihtiyaç kredi çeşitleri arasında yer alan ihtiyaç kredisi, kendi içerisinde birden çok kola da ayrılmaktadır. İhtiyacınız olan konunun başlığına göre size en uygun ihtiyaç kredisini seçmek doğru olacaktır. İhtiyaç kredisi çeşitleri şu şekilde sıralanabilir:

  1. Bayram kredisi
  2. Eğitim kredisi
  3. Sağlık kredisi
  4. Tatil kredisi
  5. Eşya kredisi
  6. Düğün kredisi
  7. Borç transfer kredisi

İhtiyaç Kredisi Türleri Arasındaki Farklılıklar:

Kredi isimleri açısından oldukça büyük bir çeşitliliğe sahip olan ihtiyaç kredileri, arasında bazı farklar da bulundurmaktadır. Örnek vermek gerekirse, bazı ihtiyaç kredileri dönemsel olarak gündeme gelirken bazıları ise kısa vadeli olarak karşınıza çıkacaktır. Bayram kredileri dönemsel kredilerden biridir. Bayrama yönelik olarak verilen ihtiyaç kredilerine bayram dışında ulaşmak mümkün değildir. Bu kredi tipinin ödeme vadesi ne kadar uzarsa uzasın, başlangıç olarak bayram dönemine denk gelecektir. Bunun yanında eşya kredisi gibi durumlarda ise bazen elektronik eşyalara yönelik krediler kullanacaktır. Bu kredi kullanımlarında kullanılan tutarın çok daha az olduğunu görmek mümkündür.

Telefonlar Ve İhtiyaç Kredileri:

Son yapılan düzenlemelerle beraber telefon ve benzeri elektronik eşyaların satın alınmasında taksitlendirmeler son buldu. Cep yakan telefon fiyatlarına taksitsiz sahip olmak ise birçok kişiyi zor duruma düşürdü. Ancak bunun önüne geçilmesi amacıyla cep telefonlarına yönelik anlaşmalı bankaların ihtiyaç kredileri kullandırıldı. Hangi mağazaya giderseniz gidin cep telefonlarına özgü bir kredi tipi görmeniz mümkündür. Elbette bu kredi de herkese verilecek şekilde kolay değildir ancak taksitlendirme tutarı ile aylık gelirinizin uyuşması halinde size de kredi çıkması mümkündür. Kredi çeşitleri ve özellikleri konusuna yeni bir boyut kazandıran telefon kredileri, ihtiyaç kredisinin olmazsa olmaz kollarından biridir.

İpotekli İhtiyaç Kredisi:

İpotekli ihtiyaç kredisinin bankacılık hayatındaki ömrü henüz çok gençtir. Bu kredi tipinin kullanılmaya başlanması yakın zamanda oturmuştur. Genellikle diğer konut kredisi tiplerine ve kredi türlerine göre daha kolay şartlar taşıyan kredi tipi, uzun vade seçeneğinden de vazgeçmemize gerek bırakmıyor. Kendi adınıza kayıtlı olan konutu ipotek göstermeniz halinde, ipotekli ihtiyaç kredisinin faiz oranı ihtiyaç kredisi şeklinde belirlenebiliyor. Bu kredi tipinde en çok öne çıkan özellik ise vade oranlarının yine aynı uzunluğa sahip olması. 48 aya kadar vade ile sınırlandırılan bu ihtiyaç kredisi tipi, teminat gösterilen konutun değerinin %50’sine kadar olabilir. Aynı zamanda BSMV açısından da çeşitli avantajlara sahiptir.

İhtiyaç Kredisinde Çeşitlilik:

Kredi nedir tanımı yapılırken, müşterilerin nakit ihtiyacı olduğunda bankadan gereken nakdi alarak belirli bir faiz ödemesi şartıyla geri vermesi olarak adlandırılabilir. Ancak bu nakit ihtiyacı kavramı günden günde daha kapsamlı hale gelmiştir. Artık birçok banka kredisine bir isim koymamakta, siz neye ihtiyaç duyuyorsanız ona kredi veriyoruz demektedir. Hal böyle olunca her kredi tipinde farklı şartlar beklemek mümkündür. Daha bireysel ve daha detaylı çalışmanın da önünü açan bu yöntemde, kişilere kredi çıkmasının şartı ise diğer kredi tipleriyle benzerlik gösteriyor. Genel olarak bankalarla çalışmanın düzgün olması ve kredi kartı kullanımının düzenli olması gibi durumlar etkili oluyor. Bunun sebebi ise kredi notu denilen kavramın en çok da bu iki kullanım türünden etkileniyor olması.

En Uygun İhtiyaç Kredisi:

Ticari kredi çeşitlerinde biraz daha detaylı bilgiler ve şartlar istenirken, bireysel kredi çeşitlerinde ise daha esnetilmiş şartlar ve kolaylıklar söz konusu olmuştur. Günümüzde birçok banka kendi şartlarını belirleyerek ihtiyaç kredisi vermektedir. Size en uygun ihtiyaç kredisini alabilmek için, hangi bankanın ne kadar süreyle ve ne kadar faiz oranıyla kredi verdiğini öğrenmeniz gerekmektedir. Gelir ve gider durumunuza göre belirleyeceğiniz ödeme planı sayesinde kredinizin geri ödemesini gerçekleştirebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Sigorta Bedelleri başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Konut Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 19.09.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön