İhtiyaç Kredi Masrafları Nelerdir Ve Ne Kadar

25 Mart 2021 İhtiyaç Kredisi

İhtiyaç Kredi Masrafları Nelerdir?

İhtiyaç kredi masrafları denildiğinde akla bazı harcama türleri gelecektir. Krediler alınırken bankayla aranızda bir sözleşme imzalanır. Bu sözleşme içerisinde kredi kapsamında harcaması yapılacak kalemler de yer almaktadır. İşte bu kalemler sizin kredi içinde yapacağınız masrafları göstermektedir. İhtiyaç kredisi taşıttan evliliğe kadar birçok konuda tüketicinin nakit ihtiyacının giderilmesini hedeflemektedir. Masraflarının az olması ve kolay kullanabilen bir kredi olması, ihtiyaç kredisinin kullanımını yaygınlaştırmıştır. Üstelik bu kredide aldığınız krediye göre belirlenen vade oranlarının uzunluğu da ödeme imkanınız arttırabilir.

İhtiyaç Kredisinde Masraflar?

Konut kredisi masrafları 2019 yılında da diğer yıllarda da ihtiyaç kredisine göre farklılık göstermiştir. Bunun sebebi konut kredisinin çok daha zor ve teferruatlı bir süreci barındırmasındadır. Oysa ki ihtiyaç kredisi hem süreç hem de ödeme açısından birçok kolaylığı beraberinde getirir. İhtiyaç kredisindeki masraflar diğer kredi tiplerine göre çok daha uygundur. Özellikle konut ve taşıtla karşılaştırıldığında çok daha az bir masraf gerektirdiğini kolaylıkla görebilirsiniz. Ancak burada da dezavantaj yaratan nokta, bankanın ihtiyaç kredisi masraflarını verilen kredi tutarından otomatik kesintiyle alması. Bu yüzden istediğiniz kredi tutarını tam olarak alamıyorsunuz.

İhtiyaç Kredisinde Hangi Masraflar Tahsil Edilmektedir?

İhtiyaç kredisi masrafları söz konusu olduğunda resmi olarak 2 masraf başlığından söz etmek mümkündür. Bu başlıklar:

  1. Kredi tahsis ücreti
  2. Sigorta masrafları

Olarak karşınıza çıkacaktır. Hangi bankadan hangi şartlarla kredi almış olursanız olun, bu 2 masraf tipinin karşınıza çıkması muhtemeldir. Üstelik diğer kredi tiplerinden farklı olarak bu masraf türleri size verilecek olan kredi tutarından otomatik olarak düşecektir. Bu da paranızı istediğiniz tam şekliyle çekmenizi engelleyecektir.

Kredi Tahsis Ücreti Nedir?

Dosya masrafı nedir sorusuyla benzerlik gösteren kredi tahsis ücreti nedir sorusu, özellikle ihtiyaç kredilerinde karşınıza çıkmaktadır. Diğer kredilerde olduğu gibi bu kredi tipinden de BDDK yönetmeliğine uygun olarak belirli bir ücretin tahsil edilmesi mümkün. Genellikle tahsis edilen tutar yüzde 0.5 olarak karşınıza çıksa da değişiklik göstermesi mümkün. Bazı bankalar kredi tahsis ücreti içermeyen ihtiyaç kredileri sunuyor ancak bu kredilerde de faiz oranının daha yüksek olması dikkat çekiyor.

İhtiyaç Kredisinde Sigorta Masrafları?

Kredi dosya masrafı sorgulama söz konusu olduğunda akla gelen diğer bir harcama ise sigorta masrafları olmaktadır. Bazı kredi tiplerinde sigorta yaptırmak zorunludur. İhtiyaç kredisinde böyle bir zorunluluk olmasa da bazı bankalar anlaşmaları gereği sigorta talep edebilmektedir. İşte böyle durumlarda sigorta masrafı doğacaktır. Özellikle vefat gibi durumlarda bankaların borcu garantiye almasını içeren bu sigorta, müşterinin özelliklerine göre değişiklik gösterebiliyor.

Kredi Masrafları Ve İhtiyaç Kredisi?

Konut kredisi sigorta ücretlerinden ihtiyaç kredisi kredi tahsis ücretine kadar birçok konu, kredi tiplerinin kredi masrafları içerisine girmektedir. Her kredi tipinde belirlenen faiz ve ödeme planı farklıdır. Ancak genel olarak ihtiyaç kredisinde toplam maliyet oranlarına göre belirleme yapılmaktadır. Toplam maliyet oranı hesaplanırken şu 3 terimden bahsetmek mümkündür:

  1. Vergiler
  2. Faiz oranı
  3. Kredi tahsis ücreti

İşte bu 3 terim, kredi masraflarının belirlenmesinde önemli rol oynuyor. Kredi sigorta masrafı hesaplaması yapılırken de diğer masrafların bütünü göz önünde bulundurulurken de asıl dikkat edilmesi konu toplam maliyettir. Her ne kadar size sunulan kredi uygun faiz ve uzun vadeler içerse de, içerisinde yer alan maliyet oranları fikrinizi değiştirebilir. Bu açıdan size en uygun ihtiyaç kredisini seçerken toplam maliyet oranına bakmanız önemli olacaktır.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Başvurusu İle İlgili Bilinmesi Gerekenler başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Konut Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 25.03.2021 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön