İhtiyaç Kredisi Başvurusu Neden Onaylanmaz

9 Eylül 2019 İhtiyaç Kredisi

Kredi Çıkmıyor?

İhtiyaç kredisi başvurusunun ret nedenleri çoğunlukla bankaların yaptıkları istihbarat sonucu elde ettikleri bilgilerden kaynaklanmaktadır. Kendilerine yapılan kredi başvurularını değerlendirmeye alan banka yetkilileri;

 • Başvuru sahibinin risk düzeyini belirlemek,
 • Başvuru sahibinin ödeme gücünü belirlemek

Amacıyla yaptıkları değerlendirmeler sonucu kullanmış olduğu krediyi geri ödemekte zorlanmayacak müşterilerle çalışmak istemektedir. Yapılan bu değerlendirmelerde kredi başvurularında olumsuz yanıt alınmasının altına temel bazı sebepler yatmaktadır. İlgili sebeplerin düzeltilmesi yönünde müdahale edilmediği takdirde nakit ihtiyaçlarında bankaların kapısını çalmak sonuç vermeyecektir. Bu yazımızda bankaların kredi başvurularında hangi noktalara dikkat ettiği, belirleyici olarak nelerden yararlandıkları ve bankalardan olumsuz yanıt alınmaması için nelere dikkat edilmesi gerektiğini sizler için bir araya getirdik. Yazımızda yer alan bilgiler eşliğinde siz de bankalara yaptığı müracaatları kabul edilen ve hatta bankalar tarafından kendileriyle çalışmanız için aranan bir kişi olabilirsiniz.

Kredi Notunun Onay Sürecine Etkisi Nedir?

Yaygın olarak ihtiyaç kredilerinin ret nedenlerinin başında düşük kredi notu gelmektedir. Kredi notu başvuru sahibinin risk seviyesinin ve ödeme alışkanlıklarının ölçüldüğü bir skor türüdür.

 • Kredi kartı kullanımı,
 • Kredi kullanımı,
 • Mevcut kredi ve kredi kartı borçları,
 • Vadeli/vadesiz hesapta bulunan artı bakiyeler

Gibi belirleyici etkilerle başvuru sahibine bankalar tarafından bir puan verilir ve bu puan aralığı aşağıdaki listeden karşılaştırılır:

 • 700 – 1099 Orta Riskli
 • 1100 – 1499 Az Riskli
 • 1500 – 1699 İyi
 • 1700 – 1900 Çok iyi

Mevcut kredi notunuzun bankalar tarafından en kötü ihtimalle az riskli gurubunda olması ve bulunduğu grubun üst sınırlarına yakın olması istenmektedir. İhtiyaç kredisi başvuruları öncesinde mevcut yöntemleri kullanarak kredi notu öğrenme işlemi tamamlanmalı, elde edilen kredi notu bilgisi yukarıdaki tablo ile karşılaştırılarak kredi başvurusunda bulunulmalıdır.

Kredi Neden Çıkmaz?

Kara Listeye Düşmenin Onay Sürecine Etkisi Nedir?

Bankalar tarafından kurulmuş olan Kredi Kayıt Bürosu, kredi bilgilerinin depolanması ve değerlendirilmesi amacıyla bankaların onay sürecinde yaptıkları istihbarat sırasında kullandıkları bir sistemdir. Bankalar tarafından her kredi ve kredi kartı başvurusu sonrasında yapılan değerlendirmelerin varlığı, KKB başvuru sayısı ile daha net anlaşılabilmektedir. İlgili kurumdan alınan bilgiye göre geçmiş dönemde yaptığı düzensiz ödemelerle kara liste adı verilen gruba dahil başvuru sahiplerinin ihtiyaç kredisi başvuruları ret cevabı ile karşılaşacaktır. Kara listeye düşmek için;

 • Kredi kartı,
 • Kredi

Borçlarını en az 90 gün ödemeyerek yasal takibe düşülmüş olması gerekmektedir. Başvuru sahibinin geçmiş ödemelerinde yasal takibe düşmemiş ise, kara liste nedeniyle ihtiyaç kredisi başvurusu reddedilmez.

Kredi Çıkmıyor Nasıl Para Bulabilirim diyorsanız konumuzu okumanızı tavsiye ederim.

Onaylanmayan Kredi Başvurularının Onay Sürecine Etkisi Nedir?

Art arda kredi başvurusu kredi notunun düşmesine neden olan bir gelişmedir. Genellikle bankalardan şansını denemek isteyen kişiler tarafından aynı anda yapılmak suretiyle yapılan bu hatada başvuru sahibinin risk seviyesi yüksek görünerek ihtiyaç kredisi başvurularında ret cevabı almasına neden olmaktadır. Öncelikle yapılan ihtiyaç kredisi başvurusu için bankaların şartlarını karşılaştırdıktan sonra tek bir bankaya başvuruda bulunulmalı, sonrasında geçmiş dönemde yapılan fazla kredi başvuruları sistemden ne zaman silinir sorusuna yanıt aranmalıdır. Olumsuz olarak gerçekleştirilen geçmiş dönemlerdeki fazla kredi başvuruları için 180 gün süre geçmesi gerekmektedir. Yeniden başvuru için geçmiş dönemde aldığınız ret cevabı bulunması halinde yeniden ihtiyaç kredisine başvuruda bulunmak için bu sürenin dolmuş olmasına özen gösterin.

Ödeme Gücünüze Göre Yapılan Hesaplamanın Onay Sürecine Etkisi Nedir?

İhtiyaç kredisi kullanmak isteyen başvuru sahiplerinin bankalar tarafından uygulanan gelir düzeyi sorgulamasından da geçmesi gerekmektedir. Bankalara sunulan aylık gelir durumunu gösterir belge sunulması ile yapılan kredi hesaplama işlemiyle birlikte;

 • Mevcut borçlar,
 • Evli veya bekar olunması,
 • Çocuk sahibi olunup olunmaması,
 • Oturulan evin kira veya kendi evi olması

İle belirlenen ödeme gücü ile başvuru yapılan kredinin aylık taksit tutarının karşılaştırması yapılmaktadır. Konuya örnek vermek gerekirse banka tarafından gelir düzeyine göre yapılan değerlendirmede kişinin aylık maksimum 1.500 TL kredi taksiti ödeyebileceği göz önüne alınırsa;

 • 12 ay için 18.000 TL,
 • 24 ay için 36.000 TL,
 • 36 ay için 54.000 TL

Tutarını geçmeyecek ödeme planları hazırlanmaktadır. Verilen limitlerde anapara ile birlikte faiz tutarının olduğu da unutulmamalı, kredi başvurusu öncesi kredi hesaplama araçları kullanılarak bankaların faiz oranlarına göre aylık taksit miktarları ile gelir düzeyi karşılaştırılmalıdır.

Eksik Evrakla İhtiyaç Kredisi Başvurusunun Onay Sürecin Etkisi Nedir ?

Bankalara yapılan ihtiyaç kredisi başvurularında bir takım evraklar talep edilmektedir. Her ne kadar online olarak bazı bankalar müşterilerinden evrak talebinde bulunmuyor olsa bile şubeden yapılan başvurularda genel olarak;

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi,
 • İsme düzenlenmiş elektrik, telefon, internet veya su faturası,
 • Aylık geliri gösterir belge,
 • SGK hizmet dökümü,
 • Gerekli hallerde teminat veya ipotek belgeleri

İstenmektedir. İlgili evrakların tamamlanmaması durumunda yapılan ihtiyaç kredisi başvurularının bankanın prosedürü gereği ret cevabı alacağı bilinmektedir. Başvuru sırasında gerek bankanın web sitesi üzerinden gerekse şube çalışanından tüm belgeleri teyit ettikten sonra başvuru belgelerinizi tamamlayarak banka şubesine teslim etmeniz gerekmektedir.

İpotek veya Teminat Yetersizliğinin Onay Sürecine Etkisi Nedir?

Bankaların;

 • Kredi sicilinde gözlenen olumsuzluk,
 • Kredi puanındaki düşüklük

Gibi nedenlerle kredi onay süreci içerisinde ipotek edilecek bir taşınmaz veya araç talebiyle karşılaşılabilmektedir. Bu aşamada bankalar tarafından kullanılacak kredi tutarının;

 • %50,
 • %70,
 • %75,
 • %80

Gibi oranlarına karşılık gelen değere sahip ipotek gösterilecek taşınmaz veya araç gösterilmesi gereklidir. İpotek olarak gösterilen ilgili malların değerinin belirlenmesi için bankaların eksperleri değer biçme işlemini gerçekleştirmektedir. Yapılan bu ekspertiz çalışmaları sırasında ipotek olarak gösterilmek istenen taşınmaz veya aracın değerinin, bankanın talep ettiği miktara karşılık gelmemesi halinde ihtiyaç kredisi başvurusu ret cevabı ile karşılaşabilmektedir.

Bir çok kişiye bir çok nedenden dolayı bankalar kredi vermekte zorlanırlar yada direk ret alınırsınız. Daha önce bankalar ile sorun yaşadıysanız kredi almanız dahada zorlaşır. Bunun için kolay kredi veren bankalar veya kefilsiz kredi veren bankalar yada anında kredi veren bankalar ile başvuru yapmanız ve kredi almanız biraz daha kolaylaşır. Sitemizde bulunana İhtiyaç Kredisi Hesaplama makinesi ile istediğiniz kredi tutarını hesaplama yapabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Maliyet Kalemleri Nelerdir başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Konut Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 09.09.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön