Hangi Evler Konut Kredisine Uygun

6 Eylül 2019 Konut Kredisi

Krediye Uygun Ev Ne Demek?

Konut kredileri bankalar tarafından verilen kredilerdir. Dolayısıyla her kredi türünde olduğu gibi bankalar konut kredilerinde de öncelikle kredi verdikleri unsurun güvenli ve ileride bankayı riske atmayacak durumda olduğunu bilmek isterler. Bir evin krediye uygun olup olmaması esasen bankaların belirli şartlar altında ve hukuki bazı sınırlamalara bakarak belirledikleri bir şeydir.

Dolayısıyla aslında bir evin krediye uygunluğu göreceli bir kavramdır. Uygulamada da görülür ki nadir de olsa birçok bankanın krediye uygun bulmadığı bir konuta bazı bankalar kredi verebilmektedir. Dolayısıyla aslında krediye uygun ev ne demek diye sorduğumuzda bu sorunun cevabı bankaların krediye uygun olarak tanımladığı evdir.

Bir Evin Krediye Uygunluk Şartları?

Bankalarca ortak olarak tanımlandığı şekilde krediye uygun ev nasıl alınır genel olarak aşağıdaki gibidir:

 • İl ve ilçe tapu müdürlüklerinde kaydının olması
 • İl ve ilçe tapu müdürlüklerince imar iznine sahip bir binada ve arsa üzerinde yer alması
 • Kat ittifaklı veya kat mülkiyetli tapusunun olması
 • Belediyelerce oturmaya müsait olması
 • Henüz bitmemiş veya yeni bir ev ise inşaat ruhsatının olması

Konut Kredisi Alma Şartları?

Yukarıda saydığımız krediye uygunluk şartları bir evin fiziksel krediye uygunluk şartlarıdır. Dolayısıyla bankalar açısından bu şartlar tek başına yeterli değildir. Bir evin krediye uygun olup olmadığı nasıl anlaşılır diye sorulacak olunursa, bu bankalar açısından ancak bankanın atadığı bağımsız ekspertizin yazacağı olumlu rapor sonucunda anlaşılabilir.

Bankaların konut kredisi alma şartları için dikkat ettiği diğer hususlar şu şekildedir.

 • Ev üzerinde başka bankanın koyduğu bir ipotek var mı?
 • Evin piyasa değeri nedir?
 • Evin durumu ve yapım yılı nedir?
 • Ev kentsel dönüşüm veya istimlak alanında mıdır?
 • Ev sağlıklı bir şekilde ekspertiz yapılabilecek bir yer ve durumda mıdır?

Saydığımız bu şartlardan biri veya birkaçı eksikse o zaman bankalar söz konusu konuta kredi vermek istemeyebilir. Örneğin değeri 400.000 TL olarak gösterilip bankadan 300.000 TL kredi çekilerek alınmak istenen bir evin ekspertiz raporunda piyasa değeri 200.000 TL çıkmışa bu durumda banka verebileceği krediyi ev değerinin %75’i olan 150.000 TL ile sınırlandırabilir.

Diğer yandan evin piyasa değeri belirlenemiyorsa, örneğin ev tarihi bir eser durumda ise bankalar yine bu belirsiz durum karşısında eve kredi vermeyebilir.

Bankalar Neden Kredi Vermez?

Bankalar konut kredisi kullandırırken kredi verip vermeme kararı nihai olarak bankaya aittir. Peki, bankalar tarafından hangi evlere kredi verilmez yada hangi evlere kredi çıkmıyor diye sorulacak olunursa, bankalar aşağıdaki şartları sağlayamayan evlere kesinlikle kredi vermezler:

 • Evin imar izni yoksa
 • Evin piyasa değerinin aşırı üstünde bir kredi talep ediliyorsa
 • Ev tapuda oturmaya müsait görünmüyorsa (örneğin ağır hasarlı)

Saydığımız şartları bakıldığında aslında bankaların birçok eve kredi verebildiklerini görürüz. Burada kısaca anlaşılması gereken şudur ki bir banka borçlu kişi kredi borcunu ödeyemediği durumda icra yolu ile satıp kredi masrafını geri alabileceği her eve kredi verir. Örneğin müstakil eve kredi çıkar mı diye sorulacak olunursa, bu sorunun cevabı da şüphesiz evettir.

Saydığımız bu şartların hepsinin olmasa bile bazılarının kısmen de olsa esnekliği de vardır. Örneğin bankalar her zaman olmasa da bazı durumlarda ipotekli bir eve ikincil ipotek koyarak kredi verebilir. Yine mesela genellikle birçok banka kat ittifaklı tapusu olan evlere kredi vermez iken bazı bankalar kat mülkiyeti olmadan da söz konusu eve kredi çıkarabilir.

Genel olarak özel bankalar, devlet bankaları ve katılım bankaların hepsi aldığınız evi ipotek altına alarak kolay konut kredisi vermektedirler. Bankalar dışında kolay ve peşinatsız ev kredisi veren firmalar yer almaktadır. Daha önce yazdığımız Peşinatsız Ev Kredisi Alın başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Konut kredisi hesaplama yapmak için sitemizde sizler için yaptığımız Konut Kredisi Hesaplama makinesini kullanarak tüm bankaları tek sayfada karşılaştırma yapabilirsiniz.

Konu 06.09.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön