Ev ve Konut Geliştirme Tadilat Kredisi

23 Ağustos 2019 Konut Kredisi

Tadilat Kredisi

Bu yazımızda konuş geliştirme kredisi nasıl alınır konusuna değineceğiz. Ayrıca bankların konuş geliştirme kredileri hakkında da bilgiler vereceğiz.

Konut Geliştirme Kredisi Nedir?

Konut geliştirme kredisi veya başka adıyla ev tadilat kredisi kişilerin oturmakta oldukları mevcut konutlarda zaman içinde meydana gelen yıpranmalar, eskimeler veya yenileme ihtiyaçları sebebiyle ortaya çıkan tadilat ihtiyaçları için bankaların kendilerine sundukları kredi türüdür.

Tadilat kredileri genellikle düşük miktarlı örneğin 30.000 TL veya en fazla 50.000 TL’ye kadar verildiğinden bankalar tarafından çok gerekmedikçe ek teminatlar istenmeden müşterilerine kullandırıyorlar.

Konut Geliştirme Kredisini Kimler Alabilir?

Konut geliştirme kredisi ismi üzere konutlarda yapılacak geliştirme ve tadilat işlemleri ile ilgili masrafları kapsadığı için konut sahipleri yani bireyler tarafından alınabilir. Bunun dışında şahıs firması sahipleri veya serbest meslek erbabı sınıfında çalışan kişiler de bireysel ihtiyaç kredileri kapsamına giren ev geliştirme kredilerini kullanabilirler. Özellikle müşterisi olduğunuz bankadan kullanmanız durumunda çoğu zaman şubeye dahi gitmeden krediyi kullanabilirsiniz.

Konut Geliştirme Kredisinin Şartları

Ev tadilat kredisi veren bankalar bu kredileri bireysel ihtiyaç kredisi sınıfında gördükleri için kredilerin kullandırılmasında hemen hemen benzer kriterleri dikkate alıyorlar. Konut geliştirme kredisi verirken bankaların dikkat ettiği hususlar sırasıyla şu şekilde:

 • Kredi talep eden kişinin kredi notu
 • Kredi talep eden kişinin gelir durumu
 • Kişinin banka geçmişi
 • Varsa bankanın anlaşmalı olduğu tadilat firmalarından alınacak teklif formu
 • Varsa diğer teminatları

Ev, Konut Tadilat ve Geliştirme Kredisi Veren Bankalar

Bankaların tüketicilere konut geliştirme veya tadilat kredisi şeklinde verdikleri krediler ve tadilat kredisi hesaplama şekilleri aşağıdaki gibidir:

Garanti BBVA Bankası

Garanti BBVA bankası ev tadilat kredisi 36 ay vadeye kadar alınabilmektedir. Krediye başvurmak isteyen ihtiyaç sahipleri garanti bankası internet sitesinden, SMS yolu ile, telefon bankacılığı kanalı ile veya cep şube kanalı ile başvurularını yapabilir çok kısa süre içinde kredi başvuru sonuçlarını öğrenebilirler.

Ayrıca başvurusu onaylanan Garanti Bankası müşterileri şayet internet bankacılığı kullanıyorlarsa kredilerini şubeye gitmeden kullanıp doğrudan hesaplarına aktarabilir.

Garanti Bankası tadilat kredisi başvurularında istenebilecek belgeler:

 • TC Kimlik numaralı nüfus cüzdanı
 • Maaş bordrosu veya iş yerinden alınacak gelirinizi gösterir yazı
 • Emekliler için emekli kartı veya emekliliği gösterir belge
 • Şahıs şirketi olanlar için şirketin ait belgeler

Ziraat Bankası

Ziraat bankası konut geliştirme kredisi 36 ay vade ile 50.000 TL ye kadar alınabiliyor. Ziraat Bankası’nın bireysel bankacılık ürünleri kapsamında sunduğu krediye Ziraat Bankası şubeleri, bankanın web sitesi, mobil bankacılık kanalı ile, internet şubesinden form doldurarak, bankanın çağrı merkezi aracılığı ile veya Ziraat Bankası’nın Türkiye'nin hemen her yerinde olan ATM'lerinden başvurulabiliyor. Ziraat Bankası’nın gelir belgesi ve gerekirse teminat isteyerek kullandırdığı Ziraat Bankası ev tadilat kredisi diğer bankalardan farklı olarak esnek ödeme imkanları ile ödenebiliyor.

Yapı Kredi Bankası

Yapı Kredi Bankası da diğer bankalara benzer şekilde 36 ay vade ile tadilat kredisi veriyor. Yapı Kredinin bu kredi için belirlediği üst limit ise 50.000 TL. Krediye başvurmak için müşteriler SMS yolu ile, Yapı Kredi Bankası şubelerinden, 444 0 444 Yapı Kredi Müşteri hizmetleri merkezinden, Yapı Kredi ATM'lerinden başvurularını bankaya iletebiliyor.

Yapı Kredi tadilat kredisi şartları ve gerekli belgeler aşağıdaki gibi;

 • Kimlik veya nüfus cüzdanı fotokopisi
 • Son 2 aya ait maaş bordrosu veya şirketten imza sirküleri ile birlikte alınmış gelirini gösterir belge
 • Serbest meslekle uğraşanlar için vergi levhası fotokopisi
 • Emekliler için emeklilik belgesi
 • Kira geliri olanlar için kira gelirini gösterir tapu ve kira kontratı

Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön