Esnaf ve Kobi Kredilerinde Yapılandırma

19 Eylül 2019 Kobi Kredisi

KOBİ kredisinde yapılandırma nasıl yapılır sorusu, özellikle KOBİ kredisi desteğinden faydalanmış ancak borcunu ödeyememiş kişilerin merak konusudur. Kredi desteği alan birçok kişinin ortak problemler geri ödeme planının yapılamamasından dolayıdır. KOBİ kredilerinde borcunu ödeyemeyen kişilere yapılandırma yapılması tavsiyesi günden güne artmıştır. Hal böyle olunca bankalar da KOBİ borcunu ödeyemeyen kişilere yapılandırma müjdelerine bulunmuştur. Ancak KOBİ kredilerinde uygulanacak olan yapılandırma uygulaması hemen yapılmayacak ve bu avantajdan herkes faydalanamayacaktır. Mali analiz değerlendirmelerinde bulunacak ve çalışması düzgün olan küçük ya da orta ölçekteki işletmeleri KOBİ yapılandırması desteğinde bulunulacaktır.

KOBİ Kredisi Nasıl Alınır?

KOBİ kredisi almak için izlenmesi gereken bazı adımlar vardır. Öncelikle KOBİ kredisinden faydalanmak için işletmenin KOBİ sıfatında olması gerekir. KOBİ tanım olarak küçük yada orta ölçekteki işletmeleri kapsamaktadır. KOBİ desteği almak için kişilerin gerekli belgelere beraber başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru yapılacak olan kurum belirlendikten sonra, bu kurumun şartlarına uygun olunup olunmadığına bakılır ve başvuru değerlendirilir. Başvuru değerlendirmesinde özellikle işletmenin maliyet ve çalışma analizleri değerlendirilir. KOBİ kredi başvurusu kabul edilen kişiler, bu krediyi alırken belirli bir geri ödeme planı çerçevesinde almaktadır.

KOBİ Kredisinde Geri Ödeme Planı:

KOBİ kredisi şartlarını yerine getiren kişiler, bu krediyi alma sürecinde geri ödeme planını da oluşturmalıdır. Alınan kredinin niteliği ve tipine göre bir limit belirlenir, ve bu limite özgü bir geri ödeme planı oluşturulur. Geri ödeme planları genellikle 3 ve 6 aylık periyotlarla yapılmaktadır. Bu sürece uymayan veya geri ödemesini gerçekleştiremeyen kişiler hakkında hukuki işlem başlatılır. Hukuki işlem kişi üzerinde değil, gösterdiği teminat üzerinden başlamaktadır. Aynı zamanda banka ve KOBİ yetkilisi KOBİ kredisine yeni bir ödeme planı getirir.

KOBİ Kredisi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

KOBİ kredisi nasıl alınır sorusunu cevapladıktan sonra, bu krediyi alan kişilerin geri ödemeyi gerçekleştirememesi halinde olacak şeylere değinilmelidir. KOBİ kredi başvurusunda bulunan kişi bazı şeyleri teminat olarak göstermelidir. Bu teminat alınan krediye göre değişmektedir. Teminat gösterilen şey bazen çek veya senet olabilirken, bazen de gayrimenkul olabilmektedir. İşte kredi borcunuzu ödemediğiniz zaman işlem görecek ilk şey de gösterdiğiniz teminat olacaktır. Eğer ki borcunuzu ödemezseniz ödeme planınız revize edilir ve gösterdiğiniz teminata hukuki işlem başlatılır. Ancak bu hukuki işlem başlamadan önce banka yetkilisiyle görüşürseniz, hukuki işlemin başlamaması konusunda uzlaşmaya varabilirsiniz.

KOBİ Kredisinde Yapılandırma Mümkün Mü?

Esnaf kredisi hesaplamalarında yapılandırma şartları öngörülürken, KOBİ kredilerinde yapılandırma mümkün değildi. Ancak son zamanlarda yaşanan ekonomik gelişmeler, KOBİ kredisinden faydalanan kişilerin borcunu geri ödeyememesi konusunu daha çok gündeme getirdi. Haliyle bankalar da bu durumu gözden geçirme kararı aldılar. Bankaların yaptığı açıklamaya göre, artık KOBİ kredilerinde de yapılandırma mümkün olacak. Ancak KOBİ kredilerinde yapılacak olan yapılandırma hemen hayata geçmeyecek. Üstelik bu yapılandırma avantajından da herkes faydalanamayacak. KOBİ kredisinin yapılandırılması avantajından faydalanacak kişiler, karnesi iyi olan kişiler olacak. Yani sağlıklı bir altyapıya sahip olan KOBİ’ler bu fırsattan faydalanabilecek. Bu yapılandırma sayesinde borcun 2 yıl kadar ertelenebilmesi mümkün olacak.

KOBİ Kredisi Yapılandırmasından Kimler Faydalanabilecek?

Yapılan son açıklamalara göre, KOBİ kredisi yapılandırmasından herkes faydalanamayacak. Bunun sebebi KOBİ kredisinin geri ödemesini yapabilecek olan kişilere bu fırsatın tanınmak istenmesi. Düşünülen tasarıya göre KOBİ kredisi yapılandırmasından faydalanabilecek olan kişilerin özellikleri şu şekilde düşünülüyor:

  1. Nakit kredi borcu 15 milyon TL'nin altında olan kişiler
  2. Gayri nakdi risklerle beraber 25 milyon TL’yi aşmayan kişiler
  3. KOBİ’ler ya da bankalar tarafından hukuki işlem başlatılmamış olan kişiler
  4. Hakkında iflas kararı bulunmayan kişiler
  5. Yapılandırma halinde işletmenin nakit akışının düzenlenebilecek seviyede olacağı düşünülen kişiler

KOBİ destek kredisi veren bankalar tarafından oluşturulacak olan bu yapılandırma sistemi, yakın zamanda hayata geçirilecek.

Kredi Yapılandırılmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler:

KOBİ kredisi nedir sorusuna cevap verdikten sonra, ödenemeyen kredi borcuna dair yapılacak olan yapılandırmada dikkat edilmesi gerekenlere değinmek gerekir. KOBİ yapılandırmasında dikkat etmeniz gereken en önemli konu, diğer kredilerinde de olduğu üzere kar zarar hesabı olacaktır. Her ne kadar kredi yapılandırması avantajlı gibi gözükse de, bazı zamanlarda kredi yapılandırması yapmak karlı olmamaktadır. Bu açıdan kredinizi yapılandırmadan önce doğru zaman olup olmadığına dikkat etmeniz gerekecektir. Yeni faiz oranı ile ödeyeceğiniz toplam kredi tutarını iyi şekilde hesaplamanız gerekmektedir. Toplam maliyet oranı yeni faiz oranıyla değerlendirildiğinde ortaya beklenmedik sonuçlar çıkabilir. Bu yüzden sadece faiz oranına bakarak karar vermemelisiniz.

Esnaf Borç Yapılandırma Uygulaması:

Esnaf kredisinde borç yapılandırması daha önceden de sunulan hizmetlerden biridir. Borcun tamamını ödemek isteyen kişilerden faiz alınamaması ise bu hizmete rağbeti arttırmaktadır. 12 aya kadar borç yapılandırmasını tercih eden kişiler ise ortalama olarak %8'lik faiz oranına dahil olacaktır. Bu yapılandırmada yapılan başka bir düzenleme ise, 15 temmuz şehit ve gazilerinin ve birinci ve ikinci derece yakınlarının borçlarının 48 aya kadar faizsiz taksitlendirilecek olmasıdır. Bu açıdan başvuru yapmak isteyen esnaflar, bu durumları bilerek yapılandırma esaslarını düşünmelidir. Başvuruda bulunacak kişileri Halkbank üzerinden başvurularını gerçekleştirmesi gerekmektedir. Halkbank üzerinden yapacağınız başvuruda ister borcunuzun tamamını, isterseniz borcunuzun bir kısmını yapılandırılır.

Bir önceki yazımız olan İhtiyaç Kredisi Türleri Arasındaki Farklar Nelerdir başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. İhtiyaç Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 19.09.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön