Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir

18 Eylül 2019 Kobi Kredisi

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gerekli Belgeler?

Esnaf kredisi almak için gerekenlerin ne olduğu konusu her geçen gün daha fazla merak edilmektedir. Özellikle son zamanlarda yaşanan ekonomik sıkıntılar, başta esnaflar olmak üzere herkesin hayat standardını kötü olarak etkilemiştir. Birçok kişi geçim sıkıntısı yaşamakta ve ticaretini döndürecek kaynağı bulamamaktadır. Devlet, özellikle esnaflara ve küçük ölçekli işletmelere girişimcilik konusunda her sene destek vermektedir. Bu destekler genelde devlet destekli bankalar, kurum ve kuruluşlar tarafından gerçekleştirilmektedir. Bunun yanında esnaflar için özel başka krediler de bulunmaktadır. Bu krediye başvururken bazı evrakları götürmeniz ve bazı şartları taşıyor olmanız gerekir.

Esnaf Kefalet Kooperatifi Nedir?

Esnaf kefalet kredisi kefilliği söz konusu olduğunda, esnaf kefalet kooperatifinden de bahsetmek gerekmektedir. Bu kooperatif, esnaf ve sanatkarların kredi ve desteklerle desteklenmesini hedeflemektedir. Aynı zamanda KOSGEB’in de ortaklık içerisinde olduğu bu kooperatif, her sene yapılan başvuruları değerlendirmektedir. Her geçen sene faizsiz ve faizli kredi imkanlarını arttıran bu kuruluş, Halkbank aracılığıyla da kredi destekleri vermektedir. Düşük faiz oranları ve uzun vadeli ödeme planları sayesinde esnafın odak noktasını oluşturmaktadır.

Esnaf Kefalet Kredisi İçin Gereken Evraklar Nelerdir?

Esnaf kefalet kredisi 2019 yılında olumlu değişikliklere uğramıştır. Resmi makamların açıklamasının ardından kredi miktarları yükseltilmiş, faizler düşürülmüştür. Bu sayede birçok kişi esnaf kefalet kredisinden faydalanmak amacıyla başvuru gerçekleştirmiştir. Bu başvurunun gerçekleşmesi için bazı özellikleri taşıyor olmanız gereklidir. Bunun yanında gerekli evrakları da yanınızda getirmelisiniz. Bu evraklar şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. İşletme sahibinin kimlik belgesi ve kimlik belgesinin fotokopisi
 2. İşletmenin vergi levhasının fotokopisi
 3. İşletme sahibinin bağlı olduğu esnaf odasının kayıt belgesi
 4. Kredi talebinde bulunan kişinin esnaf sicil tasdiknamesi
 5. Kredi talebinde bulunacak kişinin son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğrafı

Tüm bu belgelerle esnaf kefalet kredisine başvurmanız mümkündür. Bu belgelerin tamamlanması halinde, gerekli şartları sağlayan esnaflar bağlı bulunduğu kooperatiflere başvurabilirler. Başvurular yazılı dilekçeyle yapılmaktadır ve başvuru sürecinde esnafın mali durumu gibi özellikler değerlendirilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Limiti:

Esnaf kefalet kredisi limiti ne kadar sorusu da bu krediden faydalanmak isteyen kişilerin merak konusudur. Halkbank aracılığıyla alınan kredide, öncelikle mali durumunuz incelenmektedir. Eğer ki değerlendirmenizde herhangi bir aksilikle karşılaşılmazsa, verilecek olan kredinin limiti ve vadesi kararlaştırılır. Esnaf kefalet kredisinin miktarları şu şekilde sıralanmaktadır:

 1. 000 TL
 2. 000 TL
 3. 000 TL

Görüldüğü üzere esnaf kefalet kredisinin maksimum üst sınırı 200.000 TL’dir. Bu kredi tipinde vade ise en fazla 60 ay olarak belirlenmiştir. Eğer ki krediyi yatırım amaçlı olarak alıyorsanız, en üst limit 250.000 TL olarak belirlenmiştir.

Esnaf Kefalet Kredisi Geri Ödemeleri:

Esnaf kefalet kredisi ödenmezse ne olur sorusunu soran kişiler de, bu krediyi alıp geri ödeme hakkında bilgisi olmayan kişilerdir. Esnaf kefalet kredisi alan kişilerin geri ödeme yaparken uyması gereken esaslar vardır. Aldığınız kredinin limite göre ödemeleri değişmektedir. Ancak genel olarak geri ödemeleri 3 ayda ve 6 ayda yapılmaktadır. Vadeler bu 3 ve 6 aylık periyotlarla belirlenmektedir. Bunun yanında faiz oranları da ödeme planınıza göre değişiklik gösterir. İlk yılda %4 olarak belirlenen faiz oranı, ikinci ve sonraki yıllarda ise %5 olarak belirlenmiştir. Bu sınırları aşmamak gerektiği yazılı olarak da korunmuştur.

Esnaf Kredisi Veren Bankalar Nelerdir?

Esnaf kefalet kredisi nasıl alınır 2019 yılında da en çok sorulan sorulardan biri olmuştur. Bu sorunun parçalarını gerekli belgeler ve şartlar oluştururken, hangi bankadan kredinin alınabildiği ise ayrıca merak edilmiştir. Esnaf kefalet kredisi almak isteyen kişiler için banka, çeşitli kredi ve destek paketleri sunmaktadır. Bu desteklerin içerisinde 100 bin TL faizsiz kredi imkanı da bulunmaktadır. Bunun yanı sıra KOSGEB, Halkbank aracılığıyla genç girişimci kredisi sunmaktadır. Bu kredide %100 faiz indirimi sunulmaktadır. Bu krediden 100 bin liraya kadar faydalanılmak ta ve 30 yaş sınırı bulunmaktadır. Ancak KOSGEB destekli kredilerden faydalanmak için daha farklı şartlar gerekmektedir.

Halk Bankası Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar:

Halkbank esnaf kefalet kredisi için gerekli evraklar 2019 yılında da diğer yıllardan daha farklı bir şekilde belirlenmemiştir. Halkbank’a yapılacak olan kredi başvurularında gerekenler şu şekilde sıralanır:

 1. İş yeri sahibinin kimlik belgesi ve fotokopisi
 2. İş yerine ait olan vergi levhası
 3. İki adet kefil
 4. Kefil yoksa teminat için ipotek gösterilecek gayrimenkulün tapu fotokopisi
 5. Bağlı bulunan esnaf odasından sicil kayıt belgesi

Tüm bu belgeler 30 bin TL faizsiz kredi desteğinden faydalanmak için gerekecektir.

Kimler Esnaf Kefalet Kredisinden Faydalanamaz?

Esnaf kefalet kredisi çekme şartlarının neler olduğunu bilmeyen kişilere kredi çıkması ihtimali oldukça düşüktür. Tüm şartlar sağlansa bile bazı kişilere kredi çıkmayabilir. Bunun başlıca sebebi belgelerin yanlış ya da eksik olmasıdır. Bunun yanında daha önceden kara listeye düşmüş kişilere de kredi çıkma ihtimali düşüktür. Kara listeye giren kişiler daha önce kredi ödemesini gerçekleştirmemiş ve bankayla hukuki süreç başlatmış olan kişilerdir. Bunun yanı sıra KOSGEB destekli kredilerden faydalanmak için ise KOSGEB’in şart gördüğü sertifika programının tamamlanması gerekmektedir. Ayrıca KOSGEB veri tabanına kaydolmak ve diğer şartları da yerine getirmek gerekir.

Bir önceki yazımız olan İpotekli İhtiyaç Kredisi Alma Şartları Nelerdir başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. İhtiyaç Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.   

Konu 18.09.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön