Esnaf Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır

17 Eylül 2019 Kobi Kredisi

Esnaf Kefalet Kredisi?

Esnaf kredisi hesaplama ve en uygun faizlerle kredi alabilmek için farklı bankaların sunduğu avantajların incelenmesi gerekmektedir. Bankalar tarafından esnaf ve KOBİ’lere özel sunulan kampanyalarla işletmeniz için acil nakit ihtiyacınızı karşılamanız mümkündür. Esnafa özel verilen kredilerin tamamı işletmenin finansmanı amacıyla verilmekte olup kişisel harcamalarda kullanılması ya da bunun için talep edilmesi söz konusu değildir.

Esnafların nakit paraya ihtiyaç duydukları; malı alımı, taşınma, demirbaş alımı ya da lojistik ağ kurma gibi talepleri ve ihtiyaçları için bankalar oldukça uygun faiz oranları ve geri ödeme seçenekleriyle destek vermektedir. Esnaflar için verilen krediler; nakdi ve gayri nakdi olarak ikiye ayrılmaktadır.

Nakdi krediler kısa vadeli olarak nakit para ihtiyaçları için verilmektedir. Gayri nakdi kredilere bir örnek ise teminat mektuplarıdır. İhaleye katılmak istendiğinde, yüklü mal alımlarında ya da bayilik anlaşmalarında ihtiyaç duyulan Döviz ya da Türk lirası cinsinden ödemeler için gayri nakdi kredilere başvuruda bulunabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Limiti Ne Kadar?

Esnaf kredisi hesaplama 2019 yılında alabileceğiniz bankalar şu şekilde sıralanır;

 • Akbank: En uygun esnaf kredisi seçeneklerine ulaşabileceğiniz Akbank, esnaf destek kredisi ile 30 bin TL’ye kadar kredi çekebilirsiniz. 48 aya varan vade seçenekleriyle %2,95’ten faiz oranlarından faydalanarak finansal ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Akbank’ın esnaflara özel sunduğu hizmetlerden de faydalanabilirsiniz. Ödeme koşullarından kolaylık sağlamaktadır.
 • ING Bank: %1,92’dan başlayan faiz oranlarıyla esnaf kredisi çekebileceğiniz ING Bank, 50 bin TL’ye kadar finansman desteği sağlamaktadır. 36 aya varan vade seçenekleriyle kredi başvurunuzu yapabilirsiniz. Krediye mobil üzerinden başvuru yapabilirsiniz.
 • Şekerbank: Şekerbank tarafından sunulan Esnafım Kredisi ile 250 bin TL’ye kadar finansman desteği almanız mümkündür. Geri ödeme seçeneklerinde de esneklikler sağlayan Şekerbank, 60 aya varan vade seçenekleri sunmaktadır. Krediyi 4 aya kadar erteleme seçeneği sunmaktadır. Ödeme koşullarını aylık olarak, 3 aylık, 6 aylık ve yıllık olarak eşit miktarda ödeme imkanınız vardır.
 • İş Bankası: İş Bankası tarafından esnaf kredisi ile 36 aya varan vade seçenekleri ile %1.66 faiz oranları ile faydalanabilirsiniz. İşletmenizin finansal ihtiyaçları için 250 bin TL’ye kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Esnaf kredi hesaplama 2019 işlemi için İş Bankası’nın resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.
 • Denizbank: Esnafın finansal ihtiyaçlarını karşılayabilmeleri adına Esnafa Hızlı Kredi seçeneğini sunan Denizbank, 48 aya varan vadelerle 100 bin TL’ye kadar kredi vermektedir. Hızlı kredi başvurusu yapabilirsiniz.
 • Vakıfbank: Esnaflara özel 50 bin TL’ye kadar uygun faiz oranlarıyla kredi seçeneği sunan Vakıfbank, 36 aya varan vade imkânı vermektedir. Sabit taksitli, değişken taksitli ve taksit ertelemeli olarak ödeyebilirsiniz.
 • QNB Finansbank: İşletmenizin finansal ihtiyaçlarını karşılayabilmek için 120 aya varan vadelerle QNB Finansbank KOBİ kredisi almanız mümkündür. 50 bin TL’ye kadar olan ihtiyaçlarınız için kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. Çağrı merkezlerinden ve şubelerinden başvuru yapabilirsiniz.
 • Ziraat Bankası: Girişimci Kredisi olarak kredi seçeneği sunan Ziraat Bankası, işletmesini büyütmek isteyen ya da yeni iş fikirlerine sahip olan kişiler için 250 bin TL’ye kadar kredi desteği sağlamaktadır. 60 aya varan vadelerle kullanabileceğiniz kredi seçenekleri için Ziraat Bankası şubelerine başvurabilirsiniz.
 • Yapı Kredi Bankası: Yapı Kredi Bankası’nın sunduğu KOBİ kredisi ile 36 aya varan vadelerle ihtiyacınız olan tutar kadar başvuruda bulunabilirsiniz.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Esnaf kredisi başvurular her bankaya göre değişiklik göstermektedir. Genel olarak başvuruların şubelerden yapılması istenmektedir. Ticari hesaplarınız ile ilgili çalışmalarınızı sürdürdüğünüz bir bankaya esnaf kredisi başvurusunda bulunacaksanız, online olarak internet ya da mobil şubeleri kullanabilirsiniz. Esnaf kredisi faiz oranları 2019 yılında bankadan bankaya değişmekte olup belirli dönemlerde oluşturulan kampanyalarla çok daha uygun şekilde sunulabilmektedir.

Esnaf Kefalet Kredisi Başvurusunda İçin Gerekli Evraklar Hangileridir?

Ticari niteliğe sahip olan esnaf kredileri için bireysel kredilere nazaran daha fazla evrak temin edilmesi gerekmektedir. Bankalar talep ettikleri evrakları genellikle esnafın finansal durum analizini yapabilmek ve risk oranını ölçebilmek için isterler. Esnaf kredisi başvurularında istenen evraklar şu şekilde sıralanır;

 • Şirket sahibinin ve varsa ortaklarının nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • İmza yetkisi olan kişiler imza sirküleri
 • Vergi levhası
 • En az son iki yıla ait bilanço ve gelir tablosu
 • Şirket sahibine ve varsa ortaklarına ait mal varlığı dökümü
 • Oda kayıt belgeleri

Esnaf Kefalet Kredisi Alabilmek İçin Şartlar Nelerdir?

Esnaf kredisi şartları 2019 yılı için belirlenmiş olup bankaların başvurularda dikkat ettiği noktalar belirlenmiştir. Bu kapsamda esnaf kredisi alınabilmesi için gerekli şartları;

 • Şirketin ya da şirket sahiplerinin bankalarla olan geçmiş çalışmalarında sıkıntı olmaması ve sicillerinin düzgün olması gerekmektedir.
 • Şirketin ve şirket sahiplerinin beyan ettiği tüm gelirlerinin yasal olması ve belgelenebilir olması gerekmektedir.
 • Şirketin üzerinde genel bir vergi borcu sebebiyle e-haciz başlatılmamış olması gerekmektedir.
 • Esnaf kredileri için ipotek ya da kefil istemi tamamen bankanın inisiyatifine kalan bir durumdur.
 • Esnaf kredisi için ipotek yapılacak ise ve şirket sahibi evli ise eşinin rızası olması gerekmektedir.

Esnaf Kefalet Kefalet Kredi Nedir, Şartları Nelerdir?

Esnaf ve sanatkar olan ve Esnaf ve Sanatkarlar odasında kayıtlı sicili bulunan kişiler esnaf kefalet kredisine başvuruda bulunabilirler. İlgili kooperatife yapılan başvuru sonrasında esnafın durumu değerlendirilmekte olup uygun görülürse kefalet sistemi ile kredi çekilmesi sağlanmaktadır. Esnaf kefalet kredi şartları;

 • Vergi borcunun bulunmaması
 • Banka kredi notunun yüksek olması
 • En az bir yıldır esnaflık yapıyor olunması
 • Kefil olacak kooperatifin bulunduğu bölgede ikamet edilmesi ya da iş yerinin orada olması şeklinde.

Esnaf kefalet kredi faiz oranları 2019 yılında bir yıla kadar olan vadelerde %4, bir yıldan fazla olan vadelerde %5 olarak belirlenmiştir. Bu kredi Halkbank tarafından verilmektedir. Size en yakın Halkbank şubesine giderek, Esnaf Kefalet kredisi ile ilgili detaylı bilgi alabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan KKDF ve BSMV Nedir Nasıl Hesaplanır başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. İhtiyaç Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz. 

Konu 17.09.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön