Esnaf Kredisi Başvuru Şartları Nelerdir

23 Eylül 2019 Kobi Kredisi

Esnaf kredisine başvuru yapmak, şartlara uygunluk sağlayan her esnaf için mümkün olmaktadır. Bankaların sunduğu finansal destekler ve kampanyalar sayesinde esnafların işletmeleri ile ilgili giderleri için destek alması mümkündür. KOBİ tanımı içerisinde yer alan, vergi levhası ile yasal olarak faaliyet gösteren tüm esnaflar esnaf kredilerine başvuruda bulunabilmektedir. Esnaf kredisine başvuruda bulunulabilmesi için gerekli olan esnaf kredisi şartları şu şekilde sıralanabilir;

 • Başvuruda bulunan işyeri sahiplerinin banka sicillerinin düzgün olması gerekmektedir.
 • Banka tarafından istenilen bütün gelir belgelerin yasal olarak beyan edilmesi gerekmektedir.
 • Şirket adına kredi kullanacak olan kişinin noter üzerinden yetki belgesi bulunması gerekmektedir.
 • Şirketin üzerinde vergi borcundan kaynaklı herhangi bir haciz işlemi bulunmaması gerekmektedir.
 • İpotek verilmesi durumlarında aile bireylerinin barındıkları taşınmazlarda eşlerin ipoteğe razı olduğunu gösteren belge gerekmektedir.
 • Banka tarafından yapılan şirket değerlendirmelerinde şirketin mali durumunun zararda olmaması gerekmektedir.

Esnaf kredisi 2019 şartlarına uygunluk sağlayan her esnaf, en avantajlı kredi seçeneklerine başvuruda bulunabilmektedir. Kredi koşulları ve faiz oranları bankadan bankaya değişiklik gösterebileceği gibi başvuru sahibine göre de değişebilmektedir. Kredi notu yüksek, sicili temiz bir esnafın yaptığı kredi başvurusunda çok daha avantajlı geri ödeme seçenekleri ve uygun faiz oranları sunulmaktadır.

Kimler KOBİ Sayılır?

Bir işletmenin KOBİ vasfı taşıyabilmesi için yıllık 250 kişiden az sayıda çalışanı olması ve yıllık net cirosunun 40 milyon TL’yi aşmaması gerekmektedir. En son yayınlanan TÜİK verileri kapsamında ülkemizde faaliyet gösteren yaklaşık 2,5 milyon KOBİ bulunduğu verisi paylaşılmıştır. KOBİ büyük bir kısmı esnaf olarak anılmakta olup bankaların belirli aralıklarla çıkardığı kampanyalar esnaf kredisi adı altında sunulmaktadır.

Esnaf Kredisi Kimlere Verilir Ve İpotek Zorunluluğu Var mıdır?

Esnaf kredisi nedir ve kimlere verilir sorusunun cevabı; KOBİ tanımında yer alan ve faaliyette olduğunu gösteren vergi levhası sahibi her türlü işletme ve esnafın kullanabileceği kredi türü olarak verilmektedir. Kullanılan kredinin esnaf kredisi olabilmesi için kullanımın işletme adına olması gerekmektedir. Bireysel kullanılan krediler esnaf kredisi kapsamına dahil değildir.

Esnaf kredisi 2019 başvurularında ipotek zorunluluğu bulunmamaktadır. İpotek talep etmek tamamen bankanın inisiyatifinde olmaktadır. Kredi verilecek olan işletme sahibinin bireysel kredi notu, işletmenin finansal tablosu ve kurumsal kredi notu banka tarafından incelenerek değerlendirmeye alınmaktadır. Banka tarafından yapılan değerlendirme sonucunda ise gerek görülmesi durumunda banka tarafından ipotek istenmektedir. İpotek verilmesi kredi alımlarını kolaylaştıran ek bir teminat olmaktadır.

Esnaf Kredisi Kullanımlarında Gerekli Olan Belgeler

Esnaf kredisi için gerekli evraklar bireysel kredilerde istenilen evraklardan daha fazla sayıda olmaktadır. Bunun sebebi ise işletmeye ait finansal durumun ölçülmesinde bireysel krediden daha fazla ölçüm boyutunun bulunması denilebilir. KOBİ ve esnaf kredisi kullanmak isteyen başvuru sahiplerinden istenilen belgeler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Başvuruda bulunulan işletme ortaklarının nüfus cüzdanlarının fotokopileri
 • Başvuru sahiplerine ait imza sirküleri
 • İşyeri vergi levhası
 • Ticaret sicil gazetesi kuruluş ve son gazeteleri istenmektedir.
 • Ticaret odası kayıt belgesi
 • En az son iki yıllık bilanço ve gelir tablosu
 • Ortakların ve şirketin mal varlıkları dökümleri (varsa) istenmektedir. Örnek olarak tapu fotokopisi ya da araç ruhsatı verilebilmektedir.

Esnaf Kredisi Hesaplama İşlemleri Nasıl Yapılır?

Esnaf kredisi hesaplama işlemleri için bankaların resmi web siteleri üzerinden sunmuş olduğu hesaplama aracı hizmetlerinden faydalanabilirsiniz. Tabi resmi web siteleri üzerinden bu araçları kullanarak yaptığınız hesaplamalar, en düşük faiz oranı üzerinden yapılmaktadır. Faiz oranları başvuru yapan kişi ya da kredi notunun durumu gibi sebeplerle değişlik gösterebilmektedir. Kredi hesaplama işlemi için bir diğer alternatif yol banka şubelerine giderek, müşteri danışmanlarıyla yüz yüze görüşmek olacaktır.

Esnaf Kredisi İçin Faiz Oranları Ne Kadardır?

Esnaf kredisi faiz oranları 2019 yılında her bankada farklı şekilde sunulmaktadır. Faiz oranları kredi talebinde bulunulacak döneme göre değişebileceği gibi bankaların özel olarak sundukları kampanyalara göre de değişiklik göstermektedir. Güncel olarak ING Bank %2,26’dan başlayan faiz oranları sunarken, Yapı Kredi Bankası %2,66’dan başlayan faiz oranları sunabilmektedir. Faiz oranları hareketli bir gidişat gösterirken, kredi çekmek isteyen esnafların tüm seçenekleri değerlendirmeleri ve iyi bir araştırma yapmaları faydalı olacaktır.

Esnaf Kefalet Kredisi Nedir?

Esnaf ve sanatkarlar kefalet kooperatifi adı altında ilk defa 1951 yılında kurulmuş olan kooperatif 1163 sayılı kooperatifler kanun kapsamına alınarak amacına uygun hizmet vermeye başlamıştır. Kısa adı EKK olan kooperatifin amacı ortağı olan sanatkarlara ve esnaflara kredi imkânı sağlamak ve mesleki faaliyetlerinde destek olmaktır.

Esnaf Kefalet Kredisi sağladığı finansmanın yanı sıra esnaf ve sanatkarlara banka teminat mektubu alımlarında kefil olmaktadır. Bir kişinin esnaf kefalet kredisinden faydalanabilmesi için uygun olması gereken şartlar şu şekilde sıralanır;

 • Başvuru sahibi mutlaka esnaf ya da sanatkar sıfatına sahip olmalıdır.
 • Başvuru sahibinin iş adresi ya da ikameti bağlı bulunduğu kooperatifin çalışma bölgesinde bulunmalıdır.
 • Aynı anda başka bir kooperatife bağlı bulunulmamalıdır.

Yukarıda sıralanan şartlara uygunluk sağlayan kişiler esnaf kefalet kredisine başvuruda bulunabilirler. Esnaf kefalet kredisi Halkbank aracılığıyla verilmektedir. Bu kredi ile ilgili detaylı bilgiyi Halkbank şubelerine uğrayarak alabilirsiniz.

Esnaf kefalet kredisini 48 aya varan vadelerle alabileceğiniz gibi dilerseniz aylık dilerseniz 3 aylık dilerseniz 6 aylık geri ödeme seçenekleriyle sunulmaktadır. Bu krediye 200 bin TL’ye kadar %7’ten başlayan faiz oranlarıyla başvuruda bulunabilirsiniz. Faizsiz esnaf kredisi faydalanamazsınız.

Bir önceki yazımız olan İhtiyaç Kredisini Yeniden Yapılandırma başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. İhtiyaç Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 23.09.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön