Dosya Masrafı Nedir ve Geri Nasıl Alınır

23 Eylül 2019 İhtiyaç Kredisi

Dosya masrafı nasıl alınır sorusu, son zamanlarda dosya masraflarını geri almaya çalışan kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri haline gelmiştir. Bankalardan herhangi biri aracılığıyla kredi kullanmak istediğinizde, karşınıza mutlaka dosya masrafı konusu çıkacaktır. Önceden herhangi bir resmiyet altında alınmayan dosya masrafı, sonrasında Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği kapsamında belirlenerek tahsil edilmeye başlanmıştır. Bu yönetmeliğe göre bir kredi tipinde bankanın en fazla ne kadar dosya masrafı kabul edebileceği belirlenmiştir. Bu sınırın üzerine çıkılamaz.

Kredi Tiplerine Göre Dosya Masrafları?

Dosya masrafı nedir sorusun cevap verilirken, her kredi tipinde farklı dosya masrafları doğabildiği bilinmektedir. Türkiye’de en çok tercih edilen kredi tipi ihtiyaç kredisidir. Bu kredinin tercih edilme sebebi en kolay alınma şekline sahip olmasıdır. Vadeler ve faizler açısından da uygun olan ihtiyaç kredisi, dosya masrafları açısından en uygun seçeneği sunmaktadır. Bunun dışında;

  1. Konut Kredisi Dosya Masrafları
  2. Taşıt Kredisi Dosya Masrafları
  3. İhtiyaç Kredisi Dosya Masrafları

Ve diğer kredi tiplerinin dosya masraflarından ayrı ayrı söz etmek mümkündür.

Dosya Masrafı Nasıl Belirlenir?

Dosya masrafı ne kadar tutar sorusuna cevap aranırken, dosya masrafının hangi koşullar altında belirlendiği de önem taşıyacaktır. Öncelikle Finansal Tüketiciden Alınacak Ücretler Yönetmeliği kapsamında, bankaların alabileceği dosya masrafı tutarının, kredinin binde beşi değerinin geçemeyeceği belirlenmiştir. Bu tutarın üzerine çıkılmayacaktır. O halde bankaların piyasadaki en yüksek kredi tipinde alabileceği azami dosya masrafı 500 TL olarak söylenebilir. Ancak bunun yanında alınan ek masraflar dosya masrafına dahil edilmeyecektir.

Dosya Masrafı Olarak Görülmeyen Ek Masraflar:

İhtiyaç kredisi masraflarında ya da diğer kredi tiplerinin masraflarında, dosya masrafı olarak görülmeyen bazı ek ücretlere rastlamanız mümkündür. Bu masrafların dosya masrafları olarak değil de ek ücretler şeklinde belirtilmesinin sebebi, bankaların buradan alınan paraları gerekli kuruluşlara vermesindendir. Dosya masrafı olarak görülmeyen ek masrafları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  1. Ekspertiz ücreti
  2. Sigorta
  3. İpotek

Bunun dışında başka ek masraflara da rastlamanız mümkündür. Bankanız bu ücretlerden herhangi bir gelir elde etmediği için ek masraf olarak gösterecektir.

Dosya Masrafı Ek Ücretleri:

Dosya masrafı nasıl geri alınır sorusunu cevap verilirken, geri almak istediğiniz paranın cinsinin iyi belirlenmesi gereklidir. Dosya masrafları dışındaki ek ücretlerin geri alınması bazen söz konusu olmayacak bazen de farklı prosedürlere tabi tutulacaktır. Kredi dosya masrafı sorgulama sırasında da görüntüle yemediğiniz ek masrafların çıkması bu sebepten kaynaklanıyor olabilir. Genel olarak her bir ek ücretin fiyat aralığı belirlidir. Ancak bu fiyatları önceden bilmeniz kredi alımınızda masraflara dair hazırlıklı olmanızı sağlayacaktır.

Ek Ücretler Tarifesi:

Dosya masraflarından farklı olarak karşınıza çıkabilecek olan ek ücretler, ortalama olarak her bankada benzer şekilde ücretlendirilir. Bu ücretlerin ne kadar olduğu konusunda bilgi sahibi olmanız, kredi ve ödeme planınız açısında sizi avantajlı duruma getirecektir.

  1. Ekspertiz ücreti 400 TL ile 700 TL arasında değişmektedir.
  2. DASK ve konut sigortası, konutun bulunduğu yere göre değişiklik gösterecektir.
  3. Taşınmaz rehin ücretleri veya avukat ücretleri 100 ile 200 TL arasında değişiklik gösterir.
  4. Bazı bankalar kaza sigortası gibi sigortaları şart belirler. Bu hallerde anlaşmalı sigorta şirketinin sigorta ücreti söz konusu olacaktır.

Kredi dosya masrafı ne kadar alırım sorusu sorulurken, bu ek ücretlerin geri alma ihtimaliniz olan dosya masrafları içerisinde yer almayacağını bilmeniz gereklidir. Bu harcamalar bankadan bağımsız olarak başka kurum ve kuruluşlar tarafından tahsil edilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Hakkında Merak Edilenler başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Konut Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 23.09.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön