Devlet Destekli KOBİ Kredisi Nasıl Alınır

20 Eylül 2019 Kobi Kredisi

KOSGEB KOBİ kredisi almak yolunda devletin birçok desteği bulunmaktadır. Özellikle küçük ve orta ölçekteki işletmelerin faaliyetlerini desteklemek amacıyla, devlet hem kredi hem de teçhizat desteği vermektedir. Bu desteği verirken hem devlet destekli bankalar hem de çeşitli kurum ve kuruluşlar devreye girmektedir. Verilen destek kredilerinin bazıları geri ödemesiz ve faizsiz olarak verilmektedir. Bu kolaylıkların yaratılmasının sebebi, ekonomik anlamda canlılık yaşanması ve girişimcilerin desteklenmesidir. KOBİ’lere verilen devlet desteklerin tutarları her sene artmakta ve faiz oranları da düşürülmektedir.

KOBİ’ler Devlet Destekli Kredi Alması:

Devlet KOBİ kredisi nasıl alınır sorusu, bu destekten faydalanmak isteyen kişilerin merak konusudur. Devlet destekli kredinizi KOSGEB aracılığıyla alırsınız. KOSGEB küçük ve orta ölçekteki işletmelere kredi desteği vermektedir. Bu kredi desteğinde esnafın ya da girişimcinin ihtiyaç duyduğu her şey göz önünde bulundurulur. Bunun içerisinde direk nakdi destekler de vardır, makine teçhizat desteği de. İhtiyacınız olan desteğin en olduğunu belirledikten sonra KOSGEB desteğine başvurabilirsiniz. Özellikle faizsiz kredilere olan ilgi her sene artmaktadır.

KOSGEB Devlet Desteği Almak İçin Gereken Özellikler:

KOSGEB kredisi şartlarının yanı sıra, bazı özellikleri de taşıyor olmanız gerekmektedir. Bu özellikler her sene değişiklik gösterebilse de, genel olarak şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Devlete ödemeniz gereken herhangi bir vergi borcunuzun olmaması
  2. Terör örgütleri ile herhangi bir bağlantınızın bulunmaması
  3. Meslek odanız ne ise, o odaya kayıtlı olmanız
  4. Daha önce aynı program içerisinde bir destek almamış olmanız

Bu şartları yerine getirdiğiniz takdirde gerekli belgelerle birlikte KOBİ desteklerine başvurabilirsiniz.

KOSGEB Destek Programlarına Nasıl Başvurulur?

2019 KOSGEB desteklerinden faydalanmak isteyen kişiler, bu kredile ve destek programlarına başvuru yaparken bazı şartları yerine getirmelidir. Bu şartlar değişse de genel olarak 2 adımdan oluşmaktadır. Adımlar şu şekildedir:

  1. KOSGEB veri tabanına kayıt yaptırmak
  2. Kayıt yaptırdıktan sonra sisteme giriş yaparak KOBİ beyannamesini doldurmak

Bu 2 temel adım hangi destekten faydalanmak isterseniz isteyin şarttır.

KOBİ Kredisine Destek Veren Bankalar:

Devlet destekli krediler 2019 yılında da verilmeye devam ediliyor. Bu kredilerin devlet destekli olması, kredilerin devlet sermayeli bankalar tarafından verilmesi sonucunu doğuruyor. Devlet destekli KOBİ kredilerini veren bankalar Halkbank ve Ziraat Bankası. Bu bankaların ara ara duyurduğu KOBİ destek kredi kampanyalarından faydalanarak, uygun faiz oranlarıyla ve uzun vadelerle kredi almanız mümkün. Bankalara başvuru yaparken yanınızda götürmeniz gereken belgeleri götürmelisiniz ve gerekli şartları taşımalısınız. Ardından kredi başvurunuz değerlendirme sürecine girecektir.

KOBİ Kredisi İçin Gereken Evraklar:

KOBİ destek kredisine başvururken, başvuru yapacağınız bankaya gitmeden evvel hazırlamanız gereken belgeler vardır. İşleminiz bu belgelerin eksiksiz ve doğru olarak verilmesinin ardından başlar. Bu belgeler şu şekilde sıralanmaktadır:

  1. Esnaf ve sanatkarlar odasında kayıtlı olduğunuzu gösteren belge
  2. Esnaf ve sanatkarlar sicil müdürlüğüne kayıtlı olduğunuzu gösteren belge
  3. Esnaf ve sanatkarlar Kefalet Kooperatifine üye olduğunuzu ya da olmadığınızı gösteren belge
  4. KOSGEB onayı almış iş proje örneğiniz

KOSGEB projenizi, sadece faizsiz kredi alacağınız zamanlar göstermeniz gerekmektedir. Devlet KOBİ kredisi nasıl alınır sorusunun cevabında bu belgeler ve özellikler yer almaktadır. Bu şartları yerine getirmeniz halinde, başvuru süreciniz başlayacaktır. Öncesinde ödemelerinizi yerine getirdiyseniz ve bankalarla aranızda bir hukuki işlem başlamamışsa kabul alma ihtimaliniz yükselecektir. Aynı zamanda mali verilerinizin düzgün olması da kredi başvurunuzun onaylanması açısından önem taşıyacaktır.

Bir önceki yazımız olan İhtiyaç Kredisi Masrafları Nelerdir Ve Ne Kadar başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. İhtiyaç Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz.

Konu 20.09.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön