Araç Borç Sorgulama ve Kredi Kartı ile Ödeme

16 Ağustos 2019 Kredi Kartı

Araç Borç Sorgulama

Araç trafik borç sorgulama ve kredi kartı ile ödeme işlemleri, ülkemizde milyonlarca taşıt sahibini yakından ilgilendiren bir konudur. Özellikle kanunlara göre trafiğe çıkan bütün araçların ödemesi zorunlu olan Motorlu Taşıtlar Vergisinin ödeme döneminin yakınlaştığı şu zamanda pek çok araç sahibi internet üzerinden araç borç sorgulama ve kredi kartı ile ödeme işlemlerini nasıl yapacaklarına dair araştırma yapmaya devam etmektedir. Bu yazımızda internet üzerinden aracınıza ait Motorlu Taşıtlar Vergisi borcunu nasıl sorgulayacağınıza ve kredi kartınızı kullanarak söz konusu borcunuzu nasıl ödeyeceğinize dair detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama ve Kredi Kartı ile Ödeme

Motorlu Taşıtlar Vergisi online sorgulama ve kredi kartı kullanarak ödeme işlemleri, internet üzerinden kolaylıkla yapılan işlemler arasında yer almaktadır. Bu işlemler için pek çok farklı platform bulunsa da genellikle şu internet sitelerinin kullanılması tavsiye edilmektedir:

  • Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi
  • E-Devlet Kapısı platformu üzerinden “Motorlu Taşıtlar Vergisi Sorgulama ve Kredi Kartı ile Ödeme” bağlantısı
  • Anlaşmalı bankaların şubeleri, ATM’leri, internet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmetleri

Plakadan Araç Borç Sorgulama

Plaka bilgileri ile araç borç sorgulama işlemleri de internet platformundan yapılabilmektedir. Sahip olduğunuz aracın plaka bilgilerini girerek internet üzerinden aracınızın;

  • Trafik cezası borcu
  • Motorlu Taşıtlar Vergisi borcu
  • Hızlı Geçiş Sistemi geçiş ihlali borcu

gibi borç durumlarını öğrenebilirsiniz. Bu işlemler için kullanılan internet siteleri de yine yukarıda belirttiğimiz gibi; Gelir İdaresi Başkanlığı resmi internet sitesi ve e-Devlet Kapısı sistemi üzerinden ulaşılabilen elektronik hizmetlerdir.

İnternetten Araç Borç Sorgulama ve Ödeme

İnternet üzerinden araç borç sorgulama ve ödemesini yapmak için pek çok farklı platform kullanılabilmektedir. Bu platformlarda araç ruhsat sahibinin T.C kimlik numarası ve hakkında borç olup olmadığı öğrenilecek olan aracın plaka bilgilerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Online platformlardan yararlanarak aracınızın trafik cezası, HGS geçiş ihlali cezası veya Motorlu Taşıtlar Vergisi borcu gibi borçlarını sorgulamak için Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesini kullanabilirsiniz. Bunun yanında PTT kurumunun internet sitesi üzerinden de aracınızın borçlarına ulaşabilir aynı şekilde bu borçlarınıza ilişkin ödemeniz gereken tutarları kredi kartınız veya banka kartınız ile ödeyebilirsiniz.

MTV Ödeme Kredi Kartı ile Taksitli Ödeme

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerini kredi kartı kullanarak taksitli ödeme, araç sahiplerinin internet üzerinden araştırdığı konular arasında yer almaktadır. Nitekim bilindiği üzere devlet tüm taşıtların ödemesi gereken MTV ödemelerinde araç sahiplerine iki taksit imkanı sunmaktadır. Buna göre her yılın Ocak ayında ilk taksit, Temmuz ayı içinde de ikinci taksit olmak üzere araç sahiplerine iki taksit fırsatından yararlanarak ödemelerini gerçekleştirme imkanı tanınmaktadır. Ancak bunun yanında anlaşmalı olan özel ve resmi bankalar da söz konusu iki takside ek olarak kendi müşterilerine fazladan taksit seçeneği sunabilmektedir. Dolayısıyla bu konuya ilişkin detayları müşterisi olduğunuz bankanızdan öğrenebilirsiniz.

Kredi kartınızla MTV ödemelerinizi;

  • Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB) resmi internet sitesi
  • e-Devlet platformu üzerinden GİB elektronik hizmetleri
  • PTT ve anlaşmalı bankaların internet bankacılığı ve mobil bankacılık hizmetleri

gibi pek çok online platform kullanarak kolaylıkla yapabilirsiniz.

Motorlu Taşıtlar Vergisi Hesaplama

Motorlu taşıtlar vergisi hesaplama işlemleri her yıl aracın; yaşı, motor hacmi ve tipine göre yapılmaktadır. Bu bağlamda internet üzerinden MTV hesaplama tablosundan yararlanarak veya MTV hesaplama robotları kullanarak ne kadar ödeme yapacağınızı hesaplamanız mümkündür. Araç borç sorgulama ve kredi kartı ile ödeme işlemleri için detaylı bilgileri müşterisi olduğunuz bankanızdan da alabilirsiniz.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön