Araba Alırken Hangi Krediyi Kullanmalıyım

20 Mart 2021 Taşıt Kredisi

Taşıt Kredisi Mi İhtiyaç Kredisi Mi?

Araba alırken taşıt kredisi kullanmak mı ihtiyaç kredisi kullanmak mı sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Her iki kredinin kendine has ayrı özellikleri bulunmakta ve her kredi müşterisi için farklı avantajlar sunmaktadır. Bu yazımızda sizler için hangi krediyi kullanmak istediğinize karar verebilmeniz için bu iki kredi arasındaki farktan, bu kredilerin nasıl hesaplandığından, almak için yerine getirmeniz şartlardan bahsedeceğiz.

Taşıt Kredisi ile İhtiyaç Kredisi Arasındaki Fark Nedir?

Taşıt kredisi ile ihtiyaç kredisi arasındaki fark araç kredisi kullanmak isteyen pek çok insanın kafasını karıştırmaktadır. Bankalar kimi zaman taşıt kredisi kullanıldığı takdirde araba markaları ile iş birliği yaparak kampanyalar düzenleyebilmektedir. Yani X marka aracı aldığınız takdirde normalde örneğin yüzde 2 oranında faizden faydalanabileceklere, anlaşma sayesinde yüzde 1 oranında faiz ile aracı satın alabilirsiniz. Burada yapmanız gereken sizin için en uygun krediyi bulmaktır.

Taşıt kredisinde en uzun vade 48 ay olmaktadır. Fakat ihtiyaç kredisinde bu vade değişebilir. Bu krediyi kullandığınız takdirde aracınız banka tarafından ipotek altına alınır. Kredi borcunun kapanması ile de ipotek aracın üstünden kalkmış olur. Kredi borcunun ödenmemesi durumunda ise banka bu araca el koyma hakkına sahiptir. İhtiyaç kredisi kullanırken ise, arabayı direk olarak ipotek etme durumu söz konusu değildir.

Taşıt Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Sizin için en uygun olan krediyi bulmak için yapabileceğiniz bir şey kredi hesaplaması yapmaktır. Her bankanın kendine özel faiz oranları, vade süreleri, taşıt kredisi kampanyaları olduğundan, her biri sizin için uygun olmayabilir, bazı krediler de tam size göre olabilir. Burada yapmanız gereken iyi bir araştırma ve karşılaştırmadır.

Araç kredisine has olan belli bir ödeme şekli bulunmaktadır. Bu kredi arabanın fatura değeri üzerinden müşterilere verilir. İhtiyaç kredisinde ise böyle bir durum söz konusu değildir. Nihai fatura değeri 50 bin TL ve altında olan araçlar için araç değerinin yüzde 70’ine kredi verilir. 50 bin TL’yi aşan kısım için ise yapılan kredi desteği %50’dir.

Örnek vermek gerekirse Vakıfbank ile taşıt kredisi kullanmak isterseniz aylık eşit taksili, 3 ayda bir taksitli, değişken taksitli gibi farklı ödeme şekilleri ile kredi kullanabilirsiniz. Bu ödemeler yalnızca taşıt kredisi alanlar için sunulmuştur. Bu da ihtiyaç kredisi kullanmak isterseniz bu fırsatlardan faydalanamayacağımız anlamına gelir. Burada her iki kredinin size göre artı ve eksilerini değerlendirerek, size en uygun seçeneği seçmeniz gerekir.

Taşıt Kredisi Kullanabilmek için Şartları?

Taşıt kredisi herkese kolay çıkar mı sorusunun cevabını merak edenler için, yerine getirilmesi gereken gerekliliklerden bahsettik. Bu gerekliliklerden ilki krediye başvuran kişinin yaşının 18’den büyük olmasıdır. Bunun yanı sıra, sabit bir geliriniz olmalı ve bu geliri belgelemeniz gerekmektedir. Buna SGK kaydı olma zorunluluğu da vardır. Sigorta girişiniz ise, krediye başvurmadan en az 3 ay önce yapılmış olmalıdır. Sigorta girişinizin başvurduğunuz an güncel olmaması kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasına sebep olacaktır.

İhtiyaç kredisi ile araba almak isteyenlerin dikkat etmeleri gereken diğer bir konu, kredi notudur. Geçmiş ödemeleriniz gibi finansal özelliklerinizin tümünün banka karşısında sayısal bir değer olarak yer aldığı kredi notu, kredi kullanırken dikkat edilen en önemli noktadır. Bu notun, her kredi türünde olduğu gibi, belli bir değerin üzerinde olması beklenir. Bu değer sizin geçmişte yaptığınız ödemelerin düzenli olup olmadığına, üzerinize borç veya başka kredi olup olmadığına ve daha pek çok diğer etkenlere bakarak oluşturulur. Genel olarak ihtiyaç kredisi faiz oranları daha düşük olduğundan ve kredi kullanacak kişiye daha hızlı kredi çıkma ihtimali olduğu için ihtiyaç kredisi daha mantıklıdır.

Bir önceki yazımız olan Esnaf Kredisi Hesaplaması Nasıl Yapılır  başlıklı makalemizi okumanızı tavsiye ederiz. Kobi Kredileri kategorimizde ilginizi çekebilecek konulara göz atabilirsiniz. 

Konu 17.09.2019 Tarihinde Güncellenmiştir.


Bunlar da ilginizi çekebilir

Üste Dön